Sari la conținut
Forum Roportal
NightQueen

Cazuri si necazuri in familie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti "posedata", vorbesc parintii din capul tau. Pai mai inainte ziceai cate conditii iti pun, acum spui ca totul a fost neconditionat. :)

 

 

Acum depinde ce intelege fiecare prin neconditionat. Ca nu mi-au cerut bani si nici sa le fac menajul, altfel dandu-ma afara din casa. Tu vorbesti aici de un proces de fantomizare? Afirmi ca sunt niste idei ce de fapt nu imi apartin si in care nu cred? Consideri ca eu nu le recunosc de fapt nici un merit, iar ceea ce spun sunt lucruri induse in inconstient de catre ei? Sau nu pot sa scot niste lucruri neplacute in evidenta, fara sa neg toate lucrurile pozitive? Fiecare dintre noi este complex. Are propriile valori, cat si cele preluate din exterior. Multe ne-au fost induse inca din primii ani de viata. Nu te poti dezlipi cu totul de mediu, pentru a putea fi tu insuti, neatins, neafectat... Si da! Sunt lucruri deranjante si la parinti, si la prieteni, si la mine, dar asta nu inseamna ca cei enumerati mai sus nu au si calitati sau ca nu fac multe lucruri bune! Acum sa nu le mai recunoastem, sa le negam cu totul doar pentru ca mai exista si lucruri neplacute? Si, avand in vedere ca fiecare este diferit, oricine ar fi el, nu te poti astepta ca totul sa fie lapte si miere. Pana la urma, conflictele tocmai din diferente se nasc. Si sunt un lucru normal. Problema este ce faci cu ele. :)

 

 

Observ ca esti destul de sigur/a pe ceea ce afirmi aici. Insa... nici macar statistica nu ofera rezultate 100% sigure. Incearca sa te gandesti la acest lucru. In plus, te bazezi doar pe declaratiile mele, care sunt destul de sarace in informatii, pe langa faptul ca sunt subiective. Un medic cand ofera diagnosticul are nevoie de probe solide, altfel risca enorm si poate schimba radical viata bolnavului, stricandu-si atat reputatia cat si orice sansa se a mai profesa... Necunoscandu-mi familia, neavand toate informatiile de care ai nevoie, obiectivitate, prudenta, consider ca te arunci prematur in tragerea unor concluzii. Nu iti reprosez nimic, este dreptul tau, si nu as mai fi scris aici daca nu doream ca oamenii sa comenteze, sa ofere feed-back, din unghiul din care privesc ei lucrurile, oricare ar fi acela. Numai bine! :pardon:

Editat de NightQueen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" enjoy your life si drum bun "

 

 

 

Sa nu-mi spui ca te-ai suparat. Nu ai de ce. Aici discutam liber. Si nu cred ca te-am insultat in nici un fel. De ce reactionezi asa? :pardon: Nu te-am dezaprobat. Consider insa ca e nevoie de mai multe informatii, pe care nici unul dintre noi nu le are in totalitate pentru a acorda un verdict. O seara frumoasa sa ai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok. Problema mea.

Privind retrospectiv, bine iti fac! Nu ai de unde sa stii, inca, insa ai numai de castigat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Privind retrospectiv, bine iti fac! Nu ai de unde sa stii, inca, insa ai numai de castigat.

Interesant ceea ce spui. Ai putea aduce mai multe argumente, te rog? Din ce puncte de vedere consideri ca actioneaza asa cum trebuie legat de acest aspect? Si cum se leaga asta de experienta ta de viata? Presupun ca ai mai intalnit astfel de situatii. De asemenea, sper ca ai citit tot ce s-a scris aici.

Editat de NightQueen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnule 'doctor', baza acestui diagnostic, este indoielnica. Asa cum ti-a spus si initiitoarea topicului, nu ai toate datele necesare pt a te pronunta atat de categoric.

Pe viitor, abtine`te.

 

Am afirmat in baza datelor furnizate de ea. Cat despre mestecat cuvinte ca sa nu spun nimic...

 

Ciudat ca din tabara celor revoltati la "uite ce imi fac", acest user a trecut in tabara cealalta a celor care isi accepta parintii asa cum ni i-a dat d-zeu. Asta e resemnare mioritica.

 

Deci cine vede o femeie ("victima") batuta de barbatasu ("agresorul") sa intoarca spatele, ca daca intervine, o ia in cap fix de la nevastasa.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@NightQueen

Parintii tai te iubesc,asta nu o poate contesta nimeni,doar ca depasesc un pic limitele au devenit hiperprotectivi. EU care credeam ca parintii mei sunt asa,dar stau si ma uit in retrospectiva cate nopti nu am lipsit eu de acasa nici d-zeu nu mai stie :pardon: ,acum revenind la subiect,ei iti vor binele doar ca prea exagereaza. Vor ca tu sa nu suferi sa fi protejata de toate cele,vor ca tu sa inveti din greselile celorlati ,si asa ar fi ideeal sa facem toti sa invatam de la ceilalti dar cum asta este impotriva firii umane tu trebuie sa inveti din greselile tale.In viata e imposibil sa fim fericiti si feriti de necazuri,in viata exista si suferinte si probleme. sa stii ca nu neaparat dupa 25 de ani apar problemele si grijile,apar si mai repede si mai tarziu.nu e o varsta standard pentru asa ceva.Ca eu am impresia ca tu traiesti cu aceasta concluzie si ca nu vei face nimic pt a iesi din starea asta pana la 25 de ani,ti se va parea normal sa faci cum vor ei si ce vor ei. Uite rolul copiilor e de a face antiparinti,asa se maturizeaza ei,asa descopera multe lucruri rai. parintii tai cred ca sunt extraordinari si te iubesc ca ochii din caqp doar ca exagereaza si nu realizeaza asta.Tu esti singura care poate pune piciorul in prag,sa vezi ce poti face ,tu esti singura care poate schimba situatia si asta doar daca tu doresti.

Repet parintii tai te iubesc dar tu va trebui singura sa iesi de sub aripa lor sa ii infrunti sa devi un pic "rebela" pentru a te maturiza. cred ca toti parintii si-ar dori un copil ca tine,cred ca model dar ei nu vad ce e intiriorul sufleteler noastre si asta e greseala lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci cine vede o femeie ("victima") batuta de barbatasu ("agresorul") sa intoarca spatele, ca daca intervine, o ia in cap fix de la nevastasa.

Da, ca ea stie bine ce barbat a ales.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea extremist asta e problema.

Crezi ca eu ii felicit pe parinti mei pt ce mi-au facut mie? Nu,dar tot ii iubesc,sii ii accept asa cum sunt,doar ca le limitez accesul la viata mea pe cat posibl si tot eu sunt cea care ia decizile,si pe ei ii tin la distanta

Da sunt lucruri care nu sunt bune la parintii ei,dar gresesc pt ca isi iubesc copilul si nu stiu sa arate altfel iubirea. ea pe parintii nu ii va schimba ,sanse sunt minime doar sa invete sa ii tina la o distanta cat de cat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti prea extremist asta e problema.

Crezi ca eu ii felicit pe parinti mei pt ce mi-au facut mie? Nu,dar tot ii iubesc,sii ii accept asa cum sunt,doar ca le limitez accesul la viata mea pe cat posibl si tot eu sunt cea care ia decizile,si pe ei ii tin la distanta

Da sunt lucruri care nu sunt bune la parintii ei,dar gresesc pt ca isi iubesc copilul si nu stiu sa arate altfel iubirea. ea pe parintii nu ii va schimba ,sanse sunt minime doar sa invete sa ii tina la o distanta cat de cat

 

Voua chiar va face placere sa puneti egal intre tiranie si iubire, ca sa va faceti (sa va minititi astfel) sederea mai placuta in cazanul cu smoala, prin de dracusori egoisti si posesivi (care sunt tot sinonime). Pai voi nu va dati seama ca spunand ca va iubesc parintii tirani, ii lasati astfel sa va picure in suflet otrava egoismului lor? Nu e mai bine adevarul sa fie unul SINGUR si sa excludem ambivalenta datatoare de confuzie? Nu de alta, dar confuzia inebuneste. Si e foarte dureroasa. Iar durerea aceea costa statul roman bani grei de la casa de asigurari de sanatate. Zyprexa, Seroquel, costa 500 RON pe luna tratamentul la doza medie. Dar sunt unii care iau si doza tripla. Pentru cine accepta minciuna ca adevar, efectul acestor tratamente chimice e foarte scurt in timp. Si poate face creierul knock out forever.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×