Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Parazitarea emoţională

Postări Recomandate

 

Povestea nu reflecta realitatea. In viata acelei femei exista un vampir perfect. Rar gasesti vampiri emotionali perfecti, care vampirizeaza 100%. Majoritatea isi mai pastreaza macar o calitate, ca sa tina victima/victimele langa el " n-aduce bani in casa, dar macar are carte de munca, am putut sa facem rata la banca" sau "nu m-ajuta in casa dar se poarte frumos cu copiii" sau " e somer dar ma ajuta la treburile gospodariei". Bineinteles, ca o ora de munca a vampirilor emotionali va valora intotdeauna cat 100 de ore ale victimei si ca ii va scoate ochii cu asta la orice ocazie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Povestea nu reflecta realitatea. In viata acelei femei exista un vampir perfect. Rar gasesti vampiri emotionali perfecti, care vampirizeaza 100%. Majoritatea isi mai pastreaza macar o calitate, ca sa tina victima/victimele langa el " n-aduce bani in casa, dar macar are carte de munca, am putut sa facem rata la banca" sau "nu m-ajuta in casa dar se poarte frumos cu copiii" sau " e somer dar ma ajuta la treburile gospodariei". Bineinteles, ca o ora de munca a vampirilor emotionali va valora intotdeauna cat 100 de ore ale victimei si ca ii va scoate ochii cu asta la orice ocazie.

 

Un asemenea ins, inainte sa devina "gol", este golit (vampirizat) de catre cei care l-au crescut si educat. Parazitarea e boala nationala la rom

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord. Bunicul meu de la tara asa era, se impunea prin parazitare. Bunica toata viata l-a dus in carca pana nu a mai putut. La tara rar vezi iubire, doar conditionari si false afectiuni.

 

La sfarsitul vietii a murit singur si neputincios, aproape alienat.

 

Din pacate, si copiii lui cred ca au avut de suferit, desi nu il aprobau. Fratele lui tata a avut o viata ok, pentru ca s-a ridicat prin cultura si multa munca. A avut o familie reusita, cum rar vezi, cu o educatie ireprosabila data copiilor.

 

Tata a fost mai putin norocos, dar si mai putin cultivat. Norocul lui ca a mostenit un suflet mare de la mama lui, dar nu a fost de ajuns, multe apucaturi de la tara i-au ramas in vine. Si eu sunt mult prea oraseanca ( :cry: ) ca sa il inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 30.03.2010 la 17:17, _Undying_ a spus:

Multi dintre cersetorii pe care-i vedem tintuiti (ca trazniti) in mijlocul drumului, devitalizati, fara nici o energie, cu privirea pierduta, sunt asa datorita vampirizarii emotionale la care au fost supusi fara intrerupere de cand s-au nascut. Si apoi, mari fiind, incapabili de a mai munci, au fost scosi la produs de catre vampirii de acasa.

 

Pacientii de la psihiatrie, care deabia isi mai misca limba in gura datorita tratamentului "greu", a pastilelor, sunt si ei ajunsi asa fiind devitalizati prin parazitari si jocuri psihopatologice in familie. Ei au fost parteneri slabi ai jocului agresional si au clacat. Cei care rezista si agreseaza la fel inapoi (dar poate un copil sa agreseze la 3-4-5 ani?) nu clacheaza si nu ajung pacienti sau cersetori.

Salut,as vrea sa discut cu tine in privat...ai o adesa de email ceva? Ms anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Ppufin a spus:

Salut,as vrea sa discut cu tine in privat...ai o adesa de email ceva? Ms anticipat

Are cativa ani de cand nu a mai calcat pe-aici. S-ar putea sa astepti raspunsul lui mult si bine.  :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×