Sari la conținut
Forum Roportal
puiu.t

Cum sa-mi cumpar si instalez antena si receptorul de satelit?

Postări Recomandate

mai intai sa o luam cu inceputul

1=unde stai?

2=ai deschidere spre sud?

3=vrei sa receptionezi de pe cati sateliti ( se poate de la 1 la vreo 35)..in functie de conditii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice sfat binevenit....

Sfatul meu: arunca-le la gunoi, si antena, si receptorul si televizorul. Ti-ai face un mare bine.

Sau prea tehnic sfatul? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru germania iti recomand ceva mai simplu, o instalatie fixa cu posibilitatea de receptie de pe 2 sateliti

ceea ce cred eu insa e ca nu stii ce inseamna pachete digitale gratuite

daca esti profana si vrei prog romanesti, ia mai bine o jucarie de la dolce, digi, max-tv, care le decodeaza...iesi mai ieftin asa

adica o instalatie si abonamentul aferent

 

da-i lu' google sa caute la: receptie satelit.... :)

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ai 2 copii devine obligatorie receptionarea a 2 canale (KIKA si superRTL) fara de care copiii si-ar da demisia si s-ar duce sa ma reclame la protectia minorului :)

 

asa ca nu merge cu aruncatu'

Mai ales pentru copii. Televiziunea este devastatoare pentru mintea copilului. Ar trebui sa filtrezi foarte bine informatiile la care le dai acces. Daca nu crezi, cauta informatii despre asta sa te convingi. Este foarte grav in special pentru copii, altfel n-as incerca sa-ti dau explicatii.

 

Dar bineinteles, primul pas trebuie sa-l faca parintii. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand specific faptul ca sunt blonda, asa ca va rog sa filtrati informatiile mult prea tehnice :)

 

Intrebari:

 

Ce dimensiune ar trebui sa aibe antena?

Si ce date tehnice ar trebui sa aibe toata instalatia pt a receptiona in mod acceptabil programele digitale gratuite.

 

Habar nu am ce ar mai trebui sa intreb sau ce ar mai trebui sa stiu, dar nu vreau sa ma duc in magazin ca tuta si sa-mi bage aia pe gat toate rahaturile urias de scumpe :D

 

Asa ca orice detaliu sau sfat e binevenit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. In Germania :D pe partea stanga... orasul in care ma mut se numeste Wintrich

2. Am deschidere unde vrea muschiul meu. Diferenta e de cati metrii de cablu imi trebuie.

3. Nu tin sa vad toata lumea, ma multumesc cu porcariile nemtesti si romanesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai 2 copii devine obligatorie receptionarea a 2 canale (KIKA si superRTL) fara de care copiii si-ar da demisia si s-ar duce sa ma reclame la protectia minorului :)

 

asa ca nu merge cu aruncatu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei vezi? pai daca am antena si decodorul meu imi trebuie si un abonament separat ca sa receptionez programele gratuite?????? sau pot receptiona direct ce imi ofera satelitul fara sa ma mai complic cu o firma...

 

asa daca e iau si TV prin linia telefonica de la T-com si am scapat de o grija... da de ce sa le mai dau si alora 40

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Pun intrebarea altfel, ca eu incerc sa nu fac un alt contract... asta e toata chestia,

E buna instalatia asta la ceva? costa 65

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e in RO dar in germania cele 2 canale pt copiii sunt extrem de bine verificate... cred ca cel mai violent desen animat ar fi Sponge Bob :)

Normal ca verific ce anume vad si de aia si stiu exact la ce se uita, marea majoritate sunt educativ- moralizatoare

(gen Lazy Town)

 

fapt e ca fara sa macane ceva in fundal nu putem sta :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×