Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Parazitarea emoţională

Postări Recomandate

cu recomandatul e cam greu[stiu ca nu mi s-a cerut mie ajutorul,dar o spun din proprie experienta] toti sunt niste tinerei pusi pe imbogatire pe care ii doare in pix de pacient si nu urmaresc decat partea materiala.

Plus ca inca o data o spun -meseria de psihoterapeut presupune si o bogata exppperienta de viata si untinerel in jur de 30 de ani cum te poate ajuta ,cand nici el nu are experienta de viata deloc?doar timp si bani irositi degeaba.

Mai bine ar recomadna Oneiros mai multe carti bune pentru asa ceva,eu cosnider ca un om inteligent poate sa isi faca terapie si singur,nu umfland buzunarele unor papitzoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu recomandatul e cam greu[stiu ca nu mi s-a cerut mie ajutorul,dar o spun din proprie experienta] toti sunt niste tinerei pusi pe imbogatire pe care ii doare in pix de pacient si nu urmaresc decat partea materiala.

Plus ca inca o data o spun -meseria de psihoterapeut presupune si o bogata exppperienta de viata si untinerel in jur de 30 de ani cum te poate ajuta ,cand nici el nu are experienta de viata deloc?doar timp si bani irositi degeaba.

Mai bine ar recomadna Oneiros mai multe carti bune pentru asa ceva,eu cosnider ca un om inteligent poate sa isi faca terapie si singur,nu umfland buzunarele unor papitzoi

 

Nu te poti terapia singur, asa cum nu te poti mantui singur. Ca noi avem terapeutii care-i avem e ca si cum ai spune ca avem biserica ortodoxa care o avem, adica oglinda societatii in care traim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te poti terapia singur

 

Sa fiu mai explicit.

 

Unii si-au descoperit singuri traumele si le-au depasit, zice-se. Altii le-au compensat.

 

Traumele pot fi: saracia, statutul social, lipsa dragostei etc.

 

Unii au ajuns bogati, dar tot saraci se simt. Altii au ajuns autosuficienti dar tot insuficienti se simt si cauta prin copiii lor sa isi rezolve trauma "tati, mami, utati-ma, ma vedeti? sunt si eu bun la ceva". Nu le-a spus nimeni asta la 3 ani, si ei toata viata sunt niste sisifi care urca bolovanii. Altii mai scapa bolovanii in capul altora ceea ce e foarte grav [pentru ca pot genera un domino.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci ca sa scapi de parazitare, iti trebuie money. Daca n-ai money, nu poti face nimic.

Bine spunea cineva "la omul sarac, nici boii nu trag" !

 

La omul sarac, boii nu trag pentru ca omul sarac, e al doilea drac, uraste boii, iar ei simt asta.

 

Ca sa scapi trebuie putere, minte si mediu prielnic. Drept e ca si un castig la loto te salveaza taman pana in Noua Zeelanda.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine ar recomadna Oneiros mai multe carti bune pentru asa ceva,eu cosnider ca un om inteligent poate sa isi faca terapie si singur,nu umfland buzunarele unor papitzoi

 

Sunt de acord cu tine. Cu conditia ca omul inteligent (si care stie de unde i se trage si ce are de facut ca sa se ``repare``) sa mai aiba puterea sa se desprinda de trecut si sa actioneze. Si, chiar si in acest caz, cred ca ramane o problema pe care nu o poate rezolva singur: nu-si poate da singur diferite permisiuni de care are absoluta nevoie (dintre care cea mai importanta mi se pare aceea de a se bucura). Asa ca, in lipsa psihoterapeutului, solutia ar fi sa gaseasca o persoana careia sa-i acorde incredere si respect (in cel mai mare grad cu putinta), care sa-i dea aceste permisiuni. Problema e ca un om inteligent si constient(izat) gaseste greu o astfel de persoana, poate mai greu decat un psihoterapeut competent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru banal exprimat alambicat.Prea alambicat...pentru omul de rind. :eat:

Toate sentimentele si gindurile sunt parazitare emotionala.Iubirea,ura,gindirea ...toate...

Trebuie sa fii o leguma ca sa nu poti fi parazitat emotional.Sau ...mort.

Gresesc? :P

Ma indoiesc ca psihiatria vindeca. :tease:E o iluzie. Ceea ce face psihiatria poate face oricine cu un minim de ...omenie.

Sufletul poate fi vindecat doar de ...un alt suflet.Sau de ...sunet.Cuvint.Vibratie...

Psihologia,da...ajuta acolo unde hardware-ul e avariat.Repara circuite.Dar,cu limite si ea.

De ce sa complicam ceva,ce religia ba,chiar natura,rezolva simplist? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un lucru banal exprimat alambicat.Prea alambicat...pentru omul de rind. :eat:

 

Nu e un lucru banal agresarea psihica, caci asta e parazitarea. Ea poate lua forme complexe, iar unii oameni nu sunt constienti ca sunt victimele vampirilor. Doar se simt rau la urma, au atacuri de panica. Si uite asa pot dupa aceea sa mearga la babe vrajitoare, alti vampiri, si nu se mai termina.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi dintre cersetorii pe care-i vedem tintuiti (ca trazniti) in mijlocul drumului, devitalizati, fara nici o energie, cu privirea pierduta, sunt asa datorita vampirizarii emotionale la care au fost supusi fara intrerupere de cand s-au nascut. Si apoi, mari fiind, incapabili de a mai munci, au fost scosi la produs de catre vampirii de acasa.

 

Pacientii de la psihiatrie, care deabia isi mai misca limba in gura datorita tratamentului "greu", a pastilelor, sunt si ei ajunsi asa fiind devitalizati prin parazitari si jocuri psihopatologice in familie. Ei au fost parteneri slabi ai jocului agresional si au clacat. Cei care rezista si agreseaza la fel inapoi (dar poate un copil sa agreseze la 3-4-5 ani?) nu clacheaza si nu ajung pacienti sau cersetori.

 

Un film parodie care descrie ce spuneam mai sus e Daybreakers 2009. "Vampirii" care refuzau sa bea sange de om (odata ce au fost infectati de alti vampiri), se imbolnaveau grav, apoi erau marginalizati social si in final exterminati.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×