Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Cititul si oamenii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca te nasti cu asta, nu cred ca poate fi educata pasiunea pt carti.

 

Mie pasiunea pentru carti mi-a fost insuflata de tatal meu. Il vedeam mai mereu cu cate o carte in mana si daca il intrebam despre ce este vorba imi spunea 2-3 idei si apoi imi spunea: "Vrei sa o citesti?".

Pana in clasa a 5-a, a 6-a ma limitam la cartile obligatorii pentru scoala plus cateva povestioare scurte. Apoi, fiind curioasa de ce ii place atat de mult tatalui meu sa citeasca, am inceput si eu sa citesc. Incepeam carti, nu-mi placeau, le abandonam. Pana am descoperit carti pe care le-as fi citit incontinuu si mi-am dat seama ce genuri ma atrag.

Nu cred ca te nasti cu pasiunea pentru carti, depinde si de mediul social caruia apartii si de persoanele care te pot influenta in acest sens: familie, profesori, prieteni, vecini...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii..intr-un fel este adevarata faza cu "avem prea mult si nu stim ce sa alegem". Chair si eu patesc asta de multe ori...cand vreau sa-mi aleg o carte de la biblioteca,dureaza o vesnicie pana ma hotarasc ce carte sa iau..dar apoi o schimb in ultimul moment. fac mofturi cum ar veni. Daca as fi avut de ales dintre 10 carti..probabil in 2 minute alegeam una. Tot asa mai patesc si la filme. Cand vreau sa ma uit la un film,sunt asa de multe genuri,si atat de multe filme in fiecare gen..incat imi este greu sa aleg ceva....probabil daca nu as fi avut acces la absolut orice film doresc...s fi super multumit sa vad unul la tv,fara sa mai pot controla cand sa inceapa,fara sa pun pauza..si chestii dinastea.

Deci da....ce-i prea mult strica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

comentariu scurt: exista niste probleme cand vine vorba despre editoriale sau studii referitoare la citit, carti si romani. in primul rand lipsa de transparenta: care-a fost esantionul, ce varsta, ce nivel de educatie, ba chiar incadrarea profesionala-, apoi, ma amuza teribil comparatii de genul: englezii citesc mai mult decat romanii. se intreaba cineva ce fel de carti citesc englezii? sau, si mai penibil: anul acesta romanii au citit mai putin! de unde se trage concluzia asta? pai din cifra de vanzari a editurilor. dar se intreaba cineva daca romanul, anul asta- sau anul celalalt, ca tot dracu' ala e, (mai) poate cumpara carti care costa cel putin 25 lei? noroc cu unele edituri, ca mai fac reduceri. alta amuzanta, pe acelasi calapod al scaderii "cititorilor" - pai la ritmul in care se scot cartile pe banda rulanta, ca in fiecare saptamana fiecare editura are noutati si carti proaspete, poate romanul sa tina pasul cu o asemenea oferta?

in ceea ce priveste editorialele despre citit si cititori... sa nu uitam ca sunt scrise de oameni care analizeaza ceea ce vad in jurul lor, si uneori, mai mult sau mai putin constient, aleg sa prezinte o parte sau alta a realitatii.

 

 

tocmai asta este motivul pentru care nu se citeste : lipsa pasiunii si a atractiei fata de citit.

Iar multi nu sunt invatati de mici sa le fie placere cititul, ci o obligatie (pe acelasi principiu cu mersul la stomatologie si ingrijirea danturii)

 

celelalte: lipsa de timp, internetul, spectacolele, filmele etc., sunt doar scuze. In lipsa lor, oamenii care nici acum nu citesc si nici acum 100 de ani n-au citit, si-ar gasi de indata o alta preocupare.

 

pana nu de mult consideram si eu internetul o scuza; dar mi-am dat seama ca nu mai e. utilizarea frecventa a internetului (haha, parca vorbesc de-un sampon) si modul in care se acceseaza informatia modifica anumiti parametrii necesari cititului unei carti- de exemplu, atentia focalizata. Eu am citit de cand ma stiu- oricand, oriunde si rareori abandonam carti. acum trag de-o carte ca de-un hoit, desi e super interesanta. mintea imi zburda hop-top, ca o fereastra de pop-up, si simultan cititului mi se deschid in creier taburi cu: si dupa ce citesti? dar ce-a mai scris autorul asta? dar oare ce face vasilica? etc.

 

 

Cred ca te nasti cu asta, nu cred ca poate fi educata pasiunea pt carti.

 

da- adica prin temperamentul innascut unii oameni dezvolta mai tarziu abilitati care-i apropie de citit, nu- e lesne de inteles de ce... asta in masura in care credem in faptul ca nu te nasti om- cu limba si cuvantul in tine- ci devii om.

 

 

De unde stiti voi ca o opera literara iti dezvolta imaginatia ? De unde stiti ca literatura iti dezvolta imaginatia mai mult decat celelalte arte ? Sa nu uitam ca mai exista si imaginatie rea .

O opera literara o citesti pentru ca iti place iar gusturile nu se discuta. Timpul este foarte pretios pentru oameni si nu avem timp sa ne pierdem timpul cu o carte si pe urma sa constatam ce porcarie a fost :P .

 

pentru ca citind, parcugand textul, iti dezvolti capacitatea de a-ti imagina- actiune, personaje, decoruri. visezi cu ochii deschisi, ai emotii. reading's like a box of chocolate... you never know what you'll get. :o:) de la forest citire. si e adevarat chiar si in cazul capodoperelor. o fi "cea mai" geniala carte din lume, dar daca mie mi-e inaccesibila... poa' sa fie, pentru altii.

 

 

Stii..intr-un fel este adevarata faza cu "avem prea mult si nu stim ce sa alegem". Chair si eu patesc asta de multe ori...cand vreau sa-mi aleg o carte de la biblioteca,dureaza o vesnicie pana ma hotarasc ce carte sa iau..dar apoi o schimb in ultimul moment. fac mofturi cum ar veni. Daca as fi avut de ales dintre 10 carti..probabil in 2 minute alegeam una. Tot asa mai patesc si la filme. Cand vreau sa ma uit la un film,sunt asa de multe genuri,si atat de multe filme in fiecare gen..incat imi este greu sa aleg ceva....probabil daca nu as fi avut acces la absolut orice film doresc...s fi super multumit sa vad unul la tv,fara sa mai pot controla cand sa inceapa,fara sa pun pauza..si chestii dinastea.

Deci da....ce-i prea mult strica

 

 

da... si la mine alesul cartilor a devenit un ritual... ma interoghez, sa vad ce stare interioara am... ma uit afara, ninge, ploua, e soare... ma gandesc la cat timp am la dispozitie, porcarii de genul asta. atat de multe si atat de putin timp, ca ajungem fie sa facem alegeri gresite fie sa nu mai alegem deloc. si sa nu mai citim. trist deznodamant.

Editat de treispe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si de multe ori iubirea pentru citit ti-o dezvolti si fara sa ai vreun indrumator. desi sunt destul de rare cazurile.

si este chiar trist faptul ca in ultima vreme oameni incep sa-si piarda interesul pentru carti. dar nu este cum am auzit pe cineva spunand, ca in scurt timp vor disparea bibliotecile, pentru ca oameni nu mai sunt interesati. as raspunde citand titlul cartii lui umberto eco "nu sperati ca veti scapa de carti". :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×