Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Reforma statului - sau "condamnati" la putere!

Evaluează acest topic

Exista o strategie transpartinica de control a puterii  

9 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord ca exista o intelegere transpartinica?

    • Da
      5
    • Posibil
      4
    • Nu
      0


Postări Recomandate

Mai intai ar trebui reformati majoritatea alegatorilor si apoi treaba e simpla, vor alege oameni de calitate.

 

Pai alegatorii nu prea au pe cine alege.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e necesara reforma statului. Cred ca e necesara reformarea oamenilor politici. Schimbarea lor cu altii ar fi solutia cea mai buna, dar cel mai greu de realizat. Mai realizabil mi se pare sa fie fortati sa isi schimbe modul de a gandi si de a actiona.

 

Pacat ca nu mai e de gasit articolul lui A.P. Iliescu.

Ce ascunde lozinca modernizării? Adrian Paul Iliescu - Cotidianul 11.02.2010
Politica românească are totdeauna agendă dublă: pe lângă cea oficială, trâmbiţată intens, una nedeclarată, care este însă adevărata agendă a puterii. Actuala lozincă a modernizării statului nu face excepţie. Ce se ascunde în spatele ei?Cheia interpretativă ce ne conduce la răspunsul corect stă în scopul regimului actual: distrugerea tuturor nucleelor de forţă ce ar putea deranja autocraţia prezidenţială. Cel mai redutabil nucleu de acest fel este parlamentul, abilitat constituţional să controleze celelalte puteri. Pentru a desfiinţa acest control, s-a conceput planul modernizării constituţionale. Schimbarea constituţiei ar reduce parlamentul la un corp mic, uşor manevrabil.

 

Cât de utilă ar fi o asemenea schimbare s-a văzut chiar zilele trecute. Date fiind dimensiunile parlamentului actual, constituirea unei majorităţi de robi parlamentari ai executivului e o chestiune laborioasă şi dificilă: sunt necesare negocieri cu alte partide, concesii privind anumite posturi ministeriale, racolări repetate de nulităţi coruptibile. Eforturile făcute reuşesc uneori, alteori nu. Un parlament minimizat va simplifica enorm lucrurile: câteva promisiuni bine plasate, câţiva parlamentari cumpăraţi, şi majoritatea gata să slugărească guvernul şi preşedinţia va fi gata.

 

Un al doilea nucleu de influenţă ce deranjează puterea sunt maşinăriile de partid din teritoriu. Acţiunile acestor maşinării sunt cele care-l împiedică pe cel mai iubit fiu al poporului să obţină majorităţi electorale clare; ele sunt cele ce conduc la un parlament mult prea divers (pentru gustul puterii supreme). Nu-i nimic. S-a găsit soluţia de a le anihila: reorganizarea administrativ-teritorială.

 

Aşa cum divinitatea a avut grijă ca la secţiile speciale de votare rezultatele să fie surprinzător şi inexplicabil de favorabile puterii în exerciţiu, ea va avea grijă ca reorganizarea administrativ-teritorială să distrugă majorităţile incomode (PSD şi PNL), lăsând partidului prezidenţial posibilitatea de a domina în mai toate zonele.

 

Pretextele ce ascund aceste intenţii maligne sunt total neconvingătoare. Se pretinde că ceea ce deranjează este amplitudinea exagerată şi inutilă a aparatului de stat. Dar, dacă aşa ar sta lucrurile, de ce nu se operează şi o reducere a numărului de ministere? De ce nu este eliminat Ministerul Turismului şi Dezvoltării, a cărui existenţă nici măcar adepţii puterii nu o pot justifica? Se poate oare vorbi de o intenţie autentică privind reducerea aparatului de stat, câtă vreme sunt inventate şi menţinute ministere-fantomă pentru favoritele prezidenţiale?

 

O altă întrebare-cheie se referă la serviciile secrete. Conform experţilor, suntem, din nefericire, campioni la acest capitol: avem şase servicii secrete diferite şi mai mulţi ofiţeri sub acoperire la mia de locuitori decât oricare alt stat. Cum se împacă nobilul ideal al reducerii aparatului de stat cu supradimensionarea grotescă a serviciilor secrete? Are oare această supradimensionare de-a face cu iubirea nestinsă ce leagă serviciile de preşedinte?

 

Adevărul trist este că retorica modernizării nu este decât noua perdea de fum lansată de la Cotroceni pentru mascarea următoarei etape de concentrare a întregii puteri în mâinile unei singure persoane.

 

Dacă acţiunea va reuşi, în curând toate deciziile importante se vor lua la Cotroceni, se vor legifera (pardon, ordonanţa) la guvern şi se vor confirma mecanic la parlament. Vom fi deci un stat modern - în stil african.

 

Se pare ca link-ul merge cu gamle.

Este necesara reforma functionarii institutiilor, si ca sa functioneze trebuie prevazute proceduri si motivatii pentru functionari sa le aplice.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat posibil ,insa am explicatiile mele un pic diferite de acelea din postarea ce deschide topicul.

Statul autoritar in acest moment este o necesitate, nicidecum ceva de care sa ne pazim.Cel mai rau lucru care s-a intamplat dupa 89' a fost intelegerea gresita a democratiei.Dupa 20 de ani de haos democratic, avem nevoie de alti 20 de manifestare a autoritatii si impunere a legii.

 

In acesti 20 de ani nu s-a manifestat autoritatea? Mie mi se pare ca da. In defavoarea cetatenilor.

Care sunt explicatiile pentru o posibila intelegere transpartinica?

 

 

 

 

Se pare ca link-ul merge cu gamle.

Este necesara reforma functionarii institutiilor, si ca sa functioneze trebuie prevazute proceduri si motivatii pentru functionari sa le aplice.

 

Multumesc. Da de gandit articolul.

Pai, daca A.P. Iliescu are dreptate sau e pe-aproape de adevar, reforma a inceput deja. :D

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat posibil ,insa am explicatiile mele un pic diferite de acelea din postarea ce deschide topicul.

Statul autoritar in acest moment este o necesitate, nicidecum ceva de care sa ne pazim.Cel mai rau lucru care s-a intamplat dupa 89' a fost intelegerea gresita a democratiei.Dupa 20 de ani de haos democratic, avem nevoie de alti 20 de manifestare a autoritatii si impunere a legii.

In anii '90 romanii nu stiau cu ce se "mananca" democratia, si suntem tinuti "in ceata" in continuare.

Democratia presupune sa consulti cetatenii inainte sa faci o reforma a invatamantului, a justitiei, a administratiei etc..

Sa explici oamenilor ce masuri vrei sa adopti si ce efecte estimezi ca vor avea.

Sa permiti adversarilor sa critice masurile si sa argumenteze de ce nu cred, sau de ce cred ca vor avea sau nu rezultatele scontate.

 

In Romania asemena dezbateri nu au loc. Se face prin media o promovare si apoi se adopta masurile respective, sau nu se face nici promovare.

Se critica totul si se pun efectele pe seama celor de la putere.

De ce suntem repetenti la cultura politica si implicare civicam cu 4,38 respectiv 4.44, sub Africa de Sud, Botsuana, Trinidat Tobago etc.. ?

Suntem un popor cu un grad de instruire mult mai ridicat decat multe tari africane, cu acces la mass-media si cu multe ore petrecute in fata televizorului.

Ar fi trebuit sa se vada in nivelul culturii politice si in participare la viata politica.

 

De ce partidele nu tin dezbateri interne pe teme de interes, ca reforma adminstrativa, reforma educatiei, sau a justitie?

De ce nu antreneaza cetatenii la viata politica? O participare a cetatenilor le-ar rezolva si problema finantarii.

Pentru ca s-au instalat cativa cu relatii si au acaparat statul/puterea.

 

Ce sa faca un om? Un om nu poate decat sa faca ce i se impune de cei care-l au la mana cu dosare sau afaceri

Solutia este una de mase.

 

Asa cum a fost in '89 o sa fie si urmatoarea revolutie, dar de data asta nu o sa se reduca la "schimbarea regilor bucuria nebuilor".

Daca in '89 au acceptat sa mentina fostii comunisti, pentru ca se spunea ca Ceausescu a fost vinovat, si Iliescu ne-a scapat de el, acum nu mai exista "un vinovat", acum este o "clica" si va trebui schimbata toata "clica".

Atunci s-a strigat fara comunisti, dar s-a dat votul la comunisti.

Acum daca vor avea posibilitatea sa alega, nu o sa se strige, dar nici nu-i vor alege.

 

Va trebui pulverizat centralismul si slabita puterea statului si intarita puterea cetatenilor si a justitie.

Este necesara o reforma a justitiei. Judecatorii sa fie motivati si responsabilizati.

 

In acesti 20 de ani nu s-a manifestat autoritatea? Mie mi se pare ca da. In defavoarea cetatenilor.

Care sunt explicatiile pentru o posibila intelegere transpartinica?

 

Multumesc. Da de gandit articolul.

Pai, daca A.P. Iliescu are dreptate sau e pe-aproape de adevar, reforma a inceput deja. :D

Reforma este in plina desfasurare. Se transmite stacheta de la PSD la PDL si inapoi la PSD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai alegatorii nu prea au pe cine alege.

 

Exista in Romania si oameni adevarati, dar care n-au loc acolo unde le este locul, adica la carma statului, pentru ca nu stiu sa zambeasca frumos sau ca la doua vorbe sa spuna trei minciuni, pentru a fi votati...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Basescu si Boc sunt exponentii unor reforme ale statului urmarite si promovate de mai mult timp in blogosfera.

Reforma urmareste distrugerea democratiei prin anularea puterii partidelor politice si a Parlamentului si prin concentrarea puterii intr-o institutia prezidentiala controlata "din culise".

 

Probabil ca dupa cele intamplate in aceasta vara iti dai seama cat de absurd este ceea ce ai spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc absurda, dimpotriva.

Un om in postul de presdinte a demonstrat ca, desi Constituia nu-i atribuie puteri, a reusit sa contracareze un Parlament, institutia suprema in stat.

A demonstrat ca prin oamenii plasati in posturi cheie, la CCR, CSM si servcii, a acumulat suficienta putere sa infrunte un Parlament.

 

Exista in Romania si oameni adevarati, dar care n-au loc acolo unde le este locul, adica la carma statului, pentru ca nu stiu sa zambeasca frumos sau ca la doua vorbe sa spuna trei minciuni, pentru a fi votati...

Oamenii respectivi sunt eliminati in procesul de preselectie, in partide, si nu ajung sa candideze.

Electoratul nu are nici o vina. Cetatenii sunt vinovati ca nu au intitativa sa se organieze si sa propuna alti candidati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc absurda, dimpotriva.

Un om in postul de presdinte a demonstrat ca, desi Constituia nu-i atribuie puteri, a reusit sa contracareze un Parlament, institutia suprema in stat.

A demonstrat ca prin oamenii plasati in posturi cheie, la CCR, CSM si servcii, a acumulat suficienta putere sa infrunte un Parlament.

 

 

Oamenii respectivi sunt eliminati in procesul de preselectie, in partide, si nu ajung sa candideze.

Electoratul nu are nici o vina. Cetatenii sunt vinovati ca nu au intitativa sa se organieze si sa propuna alti candidati.

 

Hai sa nu mai aberam. Daca chiar 80% dintre romani vroiau sa il dea jos atunci asta se intampla fara nicio discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu mai aberam. Daca chiar 80% dintre romani vroiau sa il dea jos atunci asta se intampla fara nicio discutie.

 

Tu nu ai inteles in 20 de ani ca la noi este o democratie bolnava? Si fara recuperare din pacate...Care romani? Ca sa faca ce? Cand la noi se merge pe principul "sa moara si capra vecinului'. Nu am fost si nu suntem uniti si nu vom fi never.Nu este vorba ca voiau sau nu este vorba de indiferenta un fel de "las ca merge si asa" :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai inteles in 20 de ani ca la noi este o democratie bolnava? Si fara recuperare din pacate...Care romani? Ca sa faca ce? Cand la noi se merge pe principul "sa moara si capra vecinului'. Nu am fost si nu suntem uniti si nu vom fi never.Nu este vorba ca voiau sau nu este vorba de indiferenta un fel de "las ca merge si asa" :crazy:

 

Am inteles ca democratia nu functioneaza cum ar trebui si ca avem nevoie de o noua constitutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×