Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Reforma statului - sau "condamnati" la putere!

Evaluează acest topic

Exista o strategie transpartinica de control a puterii  

9 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord ca exista o intelegere transpartinica?

    • Da
      5
    • Posibil
      4
    • Nu
      0


Postări Recomandate

Basescu si Boc sunt exponentii unor reforme ale statului urmarite si promovate de mai mult timp in blogosfera.

Reforma urmareste distrugerea democratiei prin anularea puterii partidelor politice si a Parlamentului si prin concentrarea puterii intr-o institutia prezidentiala controlata "din culise".

Despre reforma recomand un articol foarte bun Ce ascunde lozinca modernizarii? pe sit-ul www.cotidanul.ro autor Adrian Paul Iliescu din care citez.

Politica rom
Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar eu nu inteleg ce anume urmareste acest minunat topic.

nu pot fi de acord decat cu un singur luru. prin incompetenta crasa si lipsa de orientare a politicienilor se va ajunge la un regim autoritar.

1. de trustul lu` bobby , eu as zice ca tre sa faca intai audienta. nush la altii cum ii dar in telecomanda mea, este atat de in spate incat nu ajung niciodata acolo. sunt eminisiuni mai interesante la al jazeera tv.

de evz eu aud cand le fac reclama gratuita alte posturi.

NU AU AUDIENTA, DECI, DESI L-AS ONORA PE BASEL IN FATA PT ULTIMII 5 ANI DE CONDUS, AICI NU STIU DACA SA CRED. NU ESTE EL DESTEPT, DAR DACA CUMPARA CEVA, NU ERA NORMAL SA IA CEVA CU AUDIENTA???

acu fara sa o luam dupa ce zic antenele, cand te-ai uitat tu la ceva interesant la labe unu? pana si horoscopul uraniei ii si pe youtube.

2. de elucubratii blogosferice nu au auzit taaaaaaaaaaaati cei 5 milioane si care au trait mai bine in ultimii 5 ani.

3. eu nu imi formez viata dupa ion cristoiu.

 

partidele istorice, ca vb de penele aci, nu mor.

din orice partid vor pleca de cati sobolani au nevoie cei de la putere.

pana cand nu vor fi manifestatii atat de violente, incat sa bage frica in toata clasa politica, nu se vor pune la treaba. atat pedele cat si opozitia.

ca unii is idioti si lupta cu fantasme, gen comunism .............mie imi pare atitudine de fata mare f....a si parasita si care si la ani de zile coace eterne planuri de razbunare. daca mai sunt unii suferinizi , poate isi iau psihologi.

dezavuez lipsa de sinceritate, de ce exista mii de functionarasi care se ocupa cu studierea dracului patrat......vreau toate dosarele cui aveau puse la liber pe online. si mai apoi de este sa fie votat , sa decida omul.

 

si sa speram ca in urmatorii 20 de ani pleaca la ele sfinte , dar apoi noi o sa le urmarim copiii.

noi asteptam sa decida ei pt noi, de aceea sunt cei care ne duc de nas, indiferent ca esti de stanga sau dreapta..........superfluu in romanica oricum.

 

desi nu ma indoiesc ca actuala putere si-ar dori sa inabuse orice manifestatie, nu o vor face, suntem in UE, de aia.

 

in rest, cand liderii de sindicat vor fi in stare sa paralizeze toata tara, intr-o saptamana de protest , de frica lor s-ar munci. noi nu suntem in stare sa tinem o greva generala, pt ca toti liderii de sindicat sunt luati.

reforma tre sa inceapa prin noi .

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar eu nu inteleg ce anume urmareste acest minunat topic.

nu pot fi de acord decat cu un singur luru. prin incompetenta crasa si lipsa de orientare a politicienilor se va ajunge la un regim autoritar.

Eu tocmai de incompetenta crasa nu-i suspectez, si ii supectez de lichelism si ca simuleaza incompetenta.

Cu topicul urmaream sa spun ca sa nu va/ne punem sperante in clasa politica si sa declansez o dezbatere cu cei care considera ca reforma statului e necesara pentru ca actuala organizare a puterii este nefunctionala.

 

1. de trustul lu` bobby , eu as zice ca tre sa faca intai audienta. nush la altii cum ii dar in telecomanda mea, este atat de in spate incat nu ajung niciodata acolo. sunt eminisiuni mai interesante la al jazeera tv.

de evz eu aud cand le fac reclama gratuita alte posturi.

La tine si la mine B1 tv este departe pe telecomanda, dar la unii merge toata ziua.

Daca se duce Presedintele periodic pe acolo poate o sa le creasca si ratingul, pentru ca lumea vrea sa afle noutati direct de la "cel mai informat om din Romania".

 

in rest, cand liderii de sindicat vor fi in stare sa paralizeze toata tara, intr-o saptamana de protest , de frica lor s-ar munci. noi nu suntem in stare sa tinem o greva generala, pt ca toti liderii de sindicat sunt luati.

reforma tre sa inceapa prin noi .

Daca liderii sunt "luati" nu vor organiza manifestatii, iar daca le vor organiza o sa fie in favoarea unui partid si nu pentru epurarea puterii de lichele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fine, eu am votat posibil.

daca basel ii cel mai informat om din tara, o sa le creasca audienta si la otv. sau asta nu era de vanzare?

doar cresterea nivelului de trai convinge.

pentru asta, avem nevoie de credibilitate externa si investitori........

reforma statului are aci iz de lipsa de principiul subsidiaritatii. dar sar aia cu alte tmeri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu topicul urmaream sa spun ca sa nu va/ne punem sperante in clasa politica si sa declansez o dezbatere cu cei care considera ca reforma statului e necesara pentru ca actuala organizare a puterii este nefunctionala.

 

Nu stiu daca e necesara reforma statului. Cred ca e necesara reformarea oamenilor politici. Schimbarea lor cu altii ar fi solutia cea mai buna, dar cel mai greu de realizat. Mai realizabil mi se pare sa fie fortati sa isi schimbe modul de a gandi si de a actiona.

 

Pacat ca nu mai e de gasit articolul lui A.P. Iliescu.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai ar trebui reformati majoritatea alegatorilor si apoi treaba e simpla, vor alege oameni de calitate.

 

Adica sa ii reeducam, incepand cu cele necesare varstei de cel putin 7 ani, chiar daca ei au si 70 de ani? Cu o interventie divina ar fi posibil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa ii reeducam, incepand cu cele necesare varstei de cel putin 7 ani, chiar daca ei au si 70 de ani?

 

Orice constructie incepe cu prima piatra de temelie si nu zic ca se poate termina constructia intr-o singura generatie, dar e mai plauzibil decat sa educi clasa politica. Stii tu, lupul isi poate schimba blana, dar naravul niciodata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu, lupul isi poate schimba blana, dar naravul niciodata!

 

Ma gandeam la niste mijloace de constrangere in acest proces de reeducare. De fapt, ei ar cam sti ce au de facut, dar uita. Trebuie sa li se aduca aminte.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat posibil ,insa am explicatiile mele un pic diferite de acelea din postarea ce deschide topicul.

Statul autoritar in acest moment este o necesitate, nicidecum ceva de care sa ne pazim.Cel mai rau lucru care s-a intamplat dupa 89' a fost intelegerea gresita a democratiei.Dupa 20 de ani de haos democratic, avem nevoie de alti 20 de manifestare a autoritatii si impunere a legii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×