Sari la conținut
Forum Roportal
23dmy23

nu merge site

Postări Recomandate

mha va rog spuneti dc nu merg siteuri pt crearea contului ca am hamachi deschis contactatima la dark_man_y1.0152@yahoo.com

 

 

daca ai putea...

 

raspundem ,mo..rti

 

m-am prins,foarte greu...fara iertare,faza e tare

amicul vroia decat o conexiune separata,un canal, doar pentru jocuri..........incredibil cat de tare de idiot sunt.

of.

 

 

stati ca mor pre.fericit.

nu e bine,omul nu poate intra in retea si nu stie de ce..si asta intreaba ,de ce nu poate intra?

si chiar,de ce nu poate intra?!

 

hamachi asta, dar mai este si Comodo si multe altele ,e o platforma care permite membrilor conectati sa poata comunica intre ei in timpul jocurilor ..anumitor jocuri,ei le stiu ce si cum

dar daca s-a inregistrat,si toate cele,de ce nu intra?

prima belea este acel firewall din orice windows,dar daca mai aveti si un alt firewall ,atunci cu atat mai ..lafel

trebuie sa deschideti cu mana voastra ,manual,porturile folosite de acea retea,joc

 

un port,este exact ce seamana ca ar fi,adica o poarta,o usa deschisa

trebuie sa deschideti usa

dar ce usa?

 

inchipuiti-va ca sunteti intr-un han,hotel si cineva va cauta doar pe voi

in loc sa bata in poarta principala a hotelului ,va intra inauntru ,si pe hol va gsi usa voastra

adica in loc sa fac scandal si harmalaie batand in poarta principala va merge direct la usa voastra.

un port este o usa.

daca un program cere ca portul-usa. 1134 sa fie liber,asta inseamna ca va va cauta exact in acea camera

daca o tineti inchisa ,atunci acel program nu va putea comunica cu reteaua,cu internetul si va fi blocat

asta e primul motiv pentru care ........of.

Editat de Visdemor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai putea...alarma mica.

 

 

treceti de mine,am deschis o alta usa...

adica se batea intr-una si am deschsi alta

ma puteti urmari in continuare,desi unora am sa va incurc putin mintile

 

acesta este "postul"..of,pe care am sa-l copiez la locul ,lui

nu-i nimic...mereu le zapacim,uneori foarte rar le mai si nimerim direct in plin

dar asta cu adresa MAC a placii de retea chiar nu e deloc vreun mare secret ,dimpotriva

te cred ca nu sti si de-aia ai intrebat ,asa ca oricat de ordinar ar parea,eu am sa-ti raspund asa:

deschide un command prompt...lasa,mai bine zic direct

 

cu mausul, din "Start"--> "All Programs"--"Accessories"-->"Command Prompt"

(nu va speriati de el,inseamana,da-mi o comanda "buna" si o execut,asta e tot)

si-i vom da o comada buna,comenzile sunt ca niste formule,au sintaxa si reguli,altfel nu merge

si acolo scriem asa,dar voi puteti copia linia de jos si sa-i dati paste acolo

ipconfig /all

am scris,prin batut tastatura ,ipconfig ,apoi spatiu liber, urmat de acel slash /all

mai, asta e tot

ipconfig /all

in acele date care vor aparea pe acel ecran intunecat..intentionat asa,veti vedea si urmatoarea linie

i176_mac.address.jpg

 

aceea e adrea MAC,adica adresa fizica a placii de retea,sau "network adapter" cum i se zice in engleza

 

dar ,desi se zice ca e fixa si sigura ,chiar si o adresa MAC poate fi spoofed..pacalita,simulata

egal.deci asa se afla IP-ul,adresa MAC,de -acolo se pot da tot felul de comenzi

ca sa aflati mai multe,bateti asa : ipconfig /?

dupa ce veti scrie asta si veti da pe tasta Enter ,veti primi ajutor pe ecran cu toate comenzile

ajutorul e foarte subtire si o sa va incurce mintea..dar,de-aia o aveti,s-o folositi.

Editat de Visdemor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mha va rog spuneti dc nu merg siteuri pt crearea contului ca am hamachi deschis contactatima la dark_man_y1.0152@yahoo.com

 

mha,mai fac o tentativa

retine ca nu stiu nimic,nu spui ce-ai facut si ..ce vrei sa faci cu hamachi asta,si chiar nu vad ce

 

dar ,daca totusi nu vrea,atunci e sigur ceva din firewall,sau..si cumva acelasi lucru,din porturi

port vine de la poarta..pe unde se intra si pe unde probabil se mai si iasa

asta nu e o tampenie,fiecare program instalat face o cerere interna in windows in care cere asta,sa i se dea drumul pe poarta,sa poata cominica cu stapanii lui,sau poate cu alti vagabonti ca el..egal.

mai spun o data,asta e ca un cladire cu multe holuri,si deci cu multe usi

si in loc sa se urle la poarta ,fiecare program poate fi accesat,gasit,la usa lui

deci,bai

intri in cladire si in loc sa urli : ,bai care sunteti la camera 89 ,ia iesiti afara!

esti dirijat ..direct catre usa-portul 89

deci nu mai disperi si vecinii............cam asta e poanta la misto.

tehnic,poti intelege simplu..este nevoie ca fiecare program-proces-fisier,sa iaibe poarta lui..sa nu fie la gramada cu altele.

 

cum se deschide un port in windows?

de obicei..un obicei cam prost,programele cer pe ecran la instalare o poarta libera si noi le dam drumul

dar in cazul tau,se pare ca va trebui sa le deschizi usa cu mana ta.

mai intai..eu am un firewall Comodo..sunt deci obisnuit sa traiesc in alarma,mi-e si greu fara

dar tu,da click dreapta pe acel icon de la conexiune,cel din dreapta-jos a ecranului.

si alege "Change Windows Firewll Settings"

acum vom deschide cu mana un port pentru Hamchi,adica special pentru el..

eu ..chiar am incercat acum cativa ani acest program..nu mai stiu ce port foloseste,

va trebui sa afli singur de le ei de pe site,adica trebuie sa spuna asta..sigur.

si asta e tot..ai nume si parola bune,porturile sunt deschise,.nu vad ce altceva te poate impiedica sa intri in reteaua lor.

i177_port.1.jpg

 

i178_port.2.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×