Sari la conținut
Forum Roportal
LegiuTHOR

Recomandare carte usoara in engleza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, m-am hotarat sa incep sa citesc in engleza asa ca mi-am descarcat Dune. Am citit putin dar mi se pare greu stilul si vocabularul.

Cu ce imi recomandati sa incep avand in vedere ca sunt un cunoscator mediu al acestei limbi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu din ce oras esti,dar la noi in Iasi este British Council,unde gasesti numia carti in engleza.Printre ele sunt si romane celebre,dar simplificate si pe intelesul tuturor.Chiar iti si explica unii termeni mai grei.Eu am citit 'The portrait of Dorian Grey' in romana acum ceva timp si l-am gasit si simpificat in engleza.

Romane simplificate nu gasesti oriunde,dar carti de la editura Pinguin books se gasesc in general la targurile de carti.'The great Gatsby' e usurica si foarte frumoasa.Cartile de dragoste sunt si ele usor de citit,dar nu stiu daca iti plac.

'The bridget jones diary' e minunata,mai ales in engleza.Si traducerea in romana e buna,dar nu se compara.

Colectia 'Harry Potter' e si ea usoara si draguta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, m-am hotarat sa incep sa citesc in engleza asa ca mi-am descarcat Dune. Am citit putin dar mi se pare greu stilul si vocabularul.

Cu ce imi recomandati sa incep avand in vedere ca sunt un cunoscator mediu al acestei limbi?

 

 

Este editura Penguin Books care are evaluate cartile pe nivel de cunoastere a limbii engleze. Gaseste-ti nivelul si i-a carti clasate la nivelul respectiv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×