Sari la conținut
Forum Roportal
Monica24

Cum sa-l fac sa ma ierte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Seara! sunt Mona, am 24 ani. As dori sa va cer ajutorul/sfaturile in privinta solutionarii unei probleme delicate.

Acum vreo luna am inceput sa vorbesc pe messenger cu un tip pe care l-am cunoscut pe un forum...Initial prin mesaje private, apoi pe mess. E un tip deosebit(are 31ani), gandeste atat de diferit de marea majoritate a barbatilor, care pun accent ff mult pe latura sexuala si aproape deloc pe cea sufleteasca. As putea spune ca din punctul asta de vedere,am visat mereu sa fiu cu un tip ca el. Mi-a cerut poze, i-am dat,dar a refuzat mult timp sa-mi trimita o poza. Intr-un final mi le-a dat,intrebandu-ma aproape imediat: hai, nu-mi dai si tu ignore ca toate celalate??? De ce ,veti intreba? Tipul are un defect fizic:poarta ochlari cu dioptrii f mari, cu lupe groase. In plus nu e tocmai ce se numeste un barbat frumos,dar nici hidos...dupa parerea mea simpatic-banal.

L-am intrebat mirata, de ce ar trebui sa-i dau ignore, iar el mi-a raspuns ca e obisnuit cu genul asta de reactii:au loc discutii interesante, dar cum da poze unei tipe, automat tipa iese de pe mess/da ignore. I-am spus ca pt mine aspectul fizic nu conteaza, ca putem vorbi facand abstractie de asta.

Din conversatie in conversatie imi cere sa ne intalnim...ok, accept, mergem la un restaurant,vorbim, imi lasa aceeasi impresie ff buna , gasim multe afinitati si pasiuni comune. Cand aproape sa plecam,imi spune ca-i place f mult de mine, ca ar vrea sa ne intalnim si altfel decat din postura de prieteni. Am fost cam surprinsa, nu ma asteptam la asta si nu am stiut ce sa-i raspund pe moment. In final, i-am spus ca nu sunt pregatita pt o noua relatie(abia iesisem dintr-o relatie de 4 ani), ca as vrea sa ne limitam momentan doar la o relatie de prietenie. A tacut cateva momente apoi m-a intrebat brusc daca e din cauza aspectului fizic, i-am spus ca NU si am incheiat discutia iar el a ramas tacut si distant pana la despartire, desi pana atunci fusese o atmosfera foarte vesela,deschisa si degajata intre noi.

In ziua urmatoare, intru seara pe mess, il vad online,il salut... nu primesc niciun raspuns, in urmatoarele ...raspunsuri laconice,pana la un moment dat cand l-am intrebat de ce e asa rece. M-a intrebat daca chiar vreau sa stiu de ce si.....mi-a spus ca ma intelege ca nu vreau ceva mai mult, ca 99%din femeile pe care le-a intalnit nu-l accepta din cauza fizicului. Am negat,desi sincera sa fiu m-au deranjat putin privirile ironice ale chelnerilor, trecatorilor...

Ce as putea face sa reinvii acele conversatii animate si spumoase, nu doar de pe mess ci si din realitate. Ma intreb daca am gresit cu ceva, daca i-am dat fara sa vreau sperante false. Printre altele mi-a spus ca sunt o fata f deosebita si il doare ca a realizat ca sunt fata pe care o visase si in ciuda acestui fapt refuz sa-i dau o sansa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte complexat tipul. Totodata e foarte singur si-si doreste mult o relatie completa. Ziceai ca nu-i asa urat totusi. Daca te gandesti sa-l accepti ar trebui poate sa incerci sa faci ceva cu aspectul sau. Trebuie pe cat posibil sa-l scapi de complexe. Crezi ca la un studio specializat i-ar putea crea un nou look? Ceva care sa reduca din evidentele nefaste?

 

Sunt unii oameni de nerecunoscut dupa anumite retusuri pe-aici pe colo la par, imbracaminte, poate un model mai select de ochelari. Poate chiar o operatie? Oricum, exceptand dioptriile, daca e prea banal, e posibil sa-l imbraci cu ceva care sa-l arate bine.

 

Ma intreb daca am gresit cu ceva, daca i-am dat fara sa vreau sperante false.

Tipul sigur are si nevoie disperata de sex daca a deschis asa repede subiectul. E normal in conditiile in care nu gaseste partenere si nu frecventeaza cluburi unde sa se descarce.

 

as vrea sa ne limitam momentan doar la o relatie de prietenie.

Daca mai tarziu ai face ceva cu el, poate e mai bine sa o faci acum. Si te iarta cu siguranta :)

 

 

In final, il vrei sau nu? Sau il vrei doar ca prieten?

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Complicata problema. Nu pot exista decat doua variante.Ori spune adevarul ori te minte.Pana aici sunt penibil.

 

1-Daca spune adevarul ceea ce este 99% probabil ,trebuie sa ii spui clar si sincer:

Omule ,ma simt bine cu tine,imi plac discutiile noastre si tot ce am facut impreuna. Pentru o relatie intima nu sunt pregatita indiferent de partener ,ca esti tu sau altul,tot refuz ar fi.Cat priveste felul cum arati tu,recunosc ca imi doresc ca orice femeie un barbat plin de calitati ,inclusiv fizice ,dar nu asta este cel mai important.Daca ne este dat sa fim impreuna vom fi ,daca nu, nu.Hai la o cafea,dar fara sa ma presezi cu cereri romantice si om vedea mai tarziu.

Pentru mai tarziu,daca hotarasti ca iti place de el,tipul poate sa puna niste lentile de contact,sa faca putin sport ,sa mearga la o sala sau la bazin, lucruri spre care il poti indrepta discret,poti merge si tu cu el.

Daca si in conditiile astea se codeste ,nu merita.Oricum nu are de ce sa te ierte.Asa este viata.Problema rezolvata.

 

2-1% sansa sa te minta,adica este un excroc sentimental si vrea sa iti fie mila de el.Cum il recunosti? Reia legatura ,dar te preseaza in continuare cu cereri romantice sau chiar intime.In acest caz tu hotarasti in ce parte a corpului ii dai un sut de despartire.

 

Va rog sa nu mai deschideti mai multe topice cu acelasi subiect .Poate fi interpretat drept Spam si ar fi pacat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Complicata problema. Nu pot exista decat doua variante.Ori spune adevarul ori te minte.Pana aici sunt penibil.

 

1-Daca spune adevarul ceea ce este 99% probabil ,trebuie sa ii spui clar si sincer:

Omule ,ma simt bine cu tine,imi plac discutiile noastre si tot ce am facut impreuna. Pentru o relatie intima nu sunt pregatita indiferent de partener ,ca esti tu sau altul,tot refuz ar fi.Cat priveste felul cum arati tu,recunosc ca imi doresc ca orice femeie un barbat plin de calitati ,inclusiv fizice ,dar nu asta este cel mai important.Daca ne este dat sa fim impreuna vom fi ,daca nu, nu.Hai la o cafea,dar fara sa ma presezi cu cereri romantice si om vedea mai tarziu.

Pentru mai tarziu,daca hotarasti ca iti place de el,tipul poate sa puna niste lentile de contact,sa faca putin sport ,sa mearga la o sala sau la bazin, lucruri spre care il poti indrepta discret,poti merge si tu cu el.

Daca si in conditiile astea se codeste ,nu merita.Oricum nu are de ce sa te ierte.Asa este viata.Problema rezolvata.

 

2-1% sansa sa te minta,adica este un excroc sentimental si vrea sa iti fie mila de el.Cum il recunosti? Reia legatura ,dar te preseaza in continuare cu cereri romantice sau chiar intime.In acest caz tu hotarasti in ce parte a corpului ii dai un sut de despartire.

 

Va rog sa nu mai deschideti mai multe topice cu acelasi subiect .Poate fi interpretat drept Spam si ar fi pacat

 

Da, cea mai corecta parere e a lui Burel, adica, daca tipul este intr-adevar serios (deci nu vrea doar sa ajunga in patul tau) si i-ai placut si sufleteste, atunci e mai bine sa-i explici ca exista 50% si 50% sanse sa aveti mai multe impreuna, ca in orice relatie normala. Totul depinde de evolutia viitoare a relatiei dintre voi si mai ales explica-i ca si daca arata ca Mister Univers, Brad Pitt, etc. tot nu ai fi procedat altfel.

 

Si apropo, totusi pentru inceput (adica pana cand ajungeti sa aveti efectiv o relatie, inclusiv fizica), nu-i cere sa faca schimbari in lookul lui, ii vei accentua complexele, trebuie sa-l faci sa simta ca e cu adevarat acceptat pentru el insusi si nu pentru aparente - ca orice om, toti ne dorim ca si fara o mana sau un picior, sau si la 60 ani cand vom fi batrani, grasi si urati sa fim totusi iubiti pentru ceea ce suntem in interior...

 

Si inca ceva: si Pippo a avut dreptate cand iti spunea ca daca te culci cu el, sigur o sa te ierte :) :good: ...dar oare asta vrei?

 

Oricum, bravo tie, sincer, pentru o fata de 24 ani gandesti bine!

 

Numai bine iti doresc si bafta - te rog spune-ne si noua cum a decurs, daca se poate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte complexat tipul. Totodata e foarte singur si-si doreste mult o relatie completa. Ziceai ca nu-i asa urat totusi. Daca te gandesti sa-l accepti ar trebui poate sa incerci sa faci ceva cu aspectul sau. Trebuie pe cat posibil sa-l scapi de complexe. Crezi ca la un studio specializat i-ar putea crea un nou look? Ceva care sa reduca din evidentele nefaste?

 

Sunt unii oameni de nerecunoscut dupa anumite retusuri pe-aici pe colo la par, imbracaminte, poate un model mai select de ochelari. Poate chiar o operatie? Oricum, exceptand dioptriile, daca e prea banal, e posibil sa-l imbraci cu ceva care sa-l arate bine.

 

 

2.Tipul sigur are si nevoie disperata de sex daca a deschis asa repede subiectul. E normal in conditiile in care nu gaseste partenere si nu frecventeaza cluburi unde sa se descarce.

 

 

Daca mai tarziu ai face ceva cu el, poate e mai bine sa o faci acum. Si te iarta cu siguranta :)

 

 

3.In final, il vrei sau nu? Sau il vrei doar ca prieten?

 

1.Are dioptrii foarte mari si din pacate nu poate purta ochelari mai eleganti sau lentile de contact. In luna aprilie ar vrea sa faca o operatie in Ungaria, care i-ar remedia enorm acest defect(va purta in continuare ochelari, dar cu dioptrii considerabil mai mici).De imbracat se imbraca bine,problema ca e cam slab si un pic de sala l-ar ajuta...

2. Nu stiu daca e sau nu disperat dupa sex, nu a batut prea multe apropouri pe tema asta, doar mi-a spus ca ii place cum sunt,cum gandesc, felul meu de a fi si si-ar dori sa fim mai mult decat prieteni....

3. Momentan cred ca il prefer mai mult ca prieten, desi mi-a facut o impresie foarte buna, stie sa se poarte cu o femeie, e f manierat, atent,cult etc.Ma atrage mai mult prin gandirea sa,felul de a fi.... Din punct de vedere fizic nu-l consider dezagreabil , dar nici nu ma atrage foarte mult....In plus de cateva luni am iesit dintr-o relatie esuata lamentabil(din cauza numeroaselor infidelitati ale fostului) si nu ma simt pregatita sa ma implic emotional intr-o alta....

Editat de Monica24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu-i cere sa faca schimbari in lookul lui, ii vei accentua complexele, trebuie sa-l faci sa simta ca e cu adevarat acceptat pentru el insusi si nu pentru aparente

Poate nu s-a inteles ideea completa, care este "sa-l duca sa-i schimbe lookul", nu "sa-l trimita". Deci sa mearga impreuna.

 

Degeaba incerci sa-l prostesti ca e totul ok, daca nu este ok. Amplifici doar tensiunea prin minciuna. Mai degraba faci haz de necaz in situatia asta. Ca sa se accepte trebuie sa-si recunoasca limitele, eventual sa le lucreze putin. Iar ea sa-i fie alaturi deschis cu propunerile.

 

Cu relatie deschisa, ar putea de exemplu ajunge chiar sa-i spuna la un moment dat "uratule" iar el sa il simta ca pe un compliment din partea ei.

 

 

Dar poate vorbim degeaba daca iertarea presupune o relatie stricta de prietenie. Tipul pare sa-si cauta pereche, nu spoveditoare. Nu ca nu ar dori prietene, dar probabil este un pic la limita disperarii ca trece timpul si nu-si intemeiaza o relatie completa si stabila.

 

 

Ce zici Mona, incurcata treaba, e greu sa fii doar prietena cu tipul asta. Daca vrei sa-i fii doar prietena, exista o solutie: gaseste-i nevasta!!! :good:

 

problema ca e cam slab si un pic de sala l-ar ajuta...

Daca-l ajuti cu mancarea, gatitul, si e linistit, sigur mai pune pe el. (considerand ca e sanatos) Apoi eventual sala.

 

2. Nu stiu daca e sau nu disperat dupa sex, nu a batut prea multe apropouri pe tema asta, doar mi-a spus ca ii place cum sunt,cum gandesc, felul meu de a fi si si-ar dori sa fim mai mult decat prieteni....

Nu intelege gresit, nu disperat dupa sex in senul de obsedat sau ceva asemanator, ci pentru ca ar fi prea tensionat, in abstinenta, lucru care ii poate influenta si anumite stari.

 

3. Momentan cred ca il prefer mai mult ca prieten, desi mi-a facut o impresie foarte buna, stie sa se poarte cu o femeie, e f manierat, atent,cult etc.Ma atrage mai mult prin gandirea sa,felul de a fi.... Din punct de vedere fizic nu-l consider dezagreabil , dar nici nu ma atrage foarte mult....

El e probabil in situatia de a nu-si permite sa piarda timp cu un "poate". Desi un "poate" ar putea da tocmai raspunsul rugilor sale. :)

 

In plus de cateva luni am iesit dintr-o relatie esuata lamentabil(din cauza numeroaselor infidelitati ale fostului) si nu ma simt pregatita sa ma implic emotional intr-o alta....

Nu se poate si sex fara implicare emotionala - sau pastrarea unui minim - cand partenerii decid asta?

Daca ai posibile ganduri cu el, cred ca sexul ar fi cel mai bun mod de a rezolva lucrurile fara pierdere de timp si batai de cap din cauza starilor lui sau ale tale.

 

Ar putea fi totusi o problema cu sexul daca tipul se ataseaza prea tare de tine si tu il respingi in final. Dar cel putin ramane cu o amintire frumoasa pentru el. Deci in cazul in care faci asta acum, trebuie sa-i aduci mereu aminte ca este o relatie temporara, pana decizi definitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Are dioptrii foarte mari si din pacate nu poate purta ochelari mai eleganti sau lentile de contact. In luna aprilie ar vrea sa faca o operatie in Ungaria, care i-ar remedia enorm acest defect(va purta in continuare ochelari, dar cu dioptrii considerabil mai mici).De imbracat se imbraca bine,problema ca e cam slab si un pic de sala l-ar ajuta...

 

Legat de asta...sora mea are -13 la un ochi si ar trebui sa poarte lupe. :) Ochelarii pe care ii poarta sunt perfect normali...miopia se corecteaza prin operatie cu laser. Poate ii transmiti asta daca mai ai ocazia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai sunt sanse sa reinvii discutiile interesante. el a facut un joc, a incercat sa te cucereasca vorbind despre absolut tot in afara de sex, cu buna stiinta ca va fi un succes. iar acum dupa ce v-ati intalnit si aparent te-a placut foarte mult, el se gandeste numai la sex, pt ca dupa cum poti sa banuiesti si tu nu prea are parte de prea mult. deci eu vad doua solutii: ori iti iei sansele cu aragazu* si vezi daca sunteti compatibili ori ii dai drumu din carlig ca sa nu mai sufere dupa tine. bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai sunt sanse sa reinvii discutiile interesante. el a facut un joc, a incercat sa te cucereasca vorbind despre absolut tot in afara de sex, cu buna stiinta ca va fi un succes. iar acum dupa ce v-ati intalnit si aparent te-a placut foarte mult, el se gandeste numai la sex, pt ca dupa cum poti sa banuiesti si tu nu prea are parte de prea mult. deci eu vad doua solutii: ori iti iei sansele cu aragazu* si vezi daca sunteti compatibili ori ii dai drumu din carlig ca sa nu mai sufere dupa tine. bafta!

M-ar tenta sa-i dau o sansa pt ca este un barbat deosebit si daca ar fi fost mai...ok dpdv fizic n-as fi ezitat o secunda. Si mi-e atat de ciuda ca un tip atat de inteligent,care ma atrage enorm dpdv intelectual,nu-l pot vedea mai mult decat prieten. N-as vrea sa cred ca sunt o fire superficiala...nu sunt! Ori poate e inca prea devreme,ori nu exista acea atractie fizica intre noi. Si ma deranjeaza foarte mult felul in care e privit de ceilalti,mi se pare nedrept,pt ca nu e un monstru ci un OM ...cu un defect fizic mai evident. Unii dintre noi suntem frumosi la exterior si urati sufleteste,ceea ce mi se pare mult mai grav. Printre altel e cam singurul dintre tipii (cunoscuti pe mess) cu care am reusit sa vorbesc ore in sir si altceva decat banalitati,chestii superficiale fara sa ma plictisesc.

Editat de Monica24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar tenta sa-i dau o sansa pt ca este un barbat deosebit si daca ar fi fost mai...ok dpdv fizic n-as fi ezitat o secunda.

 

Pai vezi. Aici e problema. Nu esti atrasa de el dpdv fizic.

E cam greu sa ai o relatie cu cineva daca nu te atrage macar un pic.

 

Eu zic sa mai iesi cu el. Pofta vine mancand. Odata cu timpul va veni si atractia asta..sau poate nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×