Sari la conținut
Forum Roportal
Monica24

Cum sa-l fac sa ma ierte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

I-am spus ca pt mine aspectul fizic nu conteaza, ca putem vorbi facand abstractie de asta.

 

Pai vezi? Avea dreptate omul cand spunea ca nu va gasi usor pe cineva care sa il accepte, si nu a gasit inca. Pentru ca apropierea totala presupune ca in ochii tai el chiar sa fie frumos, pentru ca nu-i vezi fizicul intr-o parte si personalitatea alaturi. Spunandu-i ca aspectul fizic nu conteaza, practic i-ai spus "da, esti urat, dar eu pot sa trec peste asta". De acceptat e clar ca nu il accepti, din moment ce te gandesti deja de ce retusuri are nevoie.

 

... 99%din femeile pe care le-a intalnit nu-l accepta din cauza fizicului. Am negat, desi sincera sa fiu m-au deranjat putin privirile ironice ale chelnerilor, trecatorilor...

 

Ai sa te superi pe mine, si pentru asta imi cer scuze, dar trebuie sa spun ce cred.

A fost respins de 99% dintre femei, si o cauta pe una speciala, care in mod sincer sa nu gandeasca asa cum gandesc majoritatea. Nu a gasit-o.

Lasand la o parte o posibila relatie, nici cand esti cu un prieten de care te-ai apropiat in mod sincer, nu te cramponezi de privirile chelnerilor si trecatorilor. Deci iti este rusine sa iesi in public cu el la felul cum arata in prezent. Nu sunt psiholog, dar imi pare ca ai cautat acele priviri, poate ca o confirmare a faptului ca toata lumea il considera urat, pentru ca tu sa te crezi indreptatita sa o faci.

Din cate vad consideri ca are o obligatie sa arate intr-un fel pentru a iesi cu tine in public. Nu are.

Crezi ca sentimentele lui ar fi aceleasi daca ar sti ca te uiti la el si deja te gandesti ce si cum trebuie schimbat...?

Uite, daca ti-ar placea de un brbat, si ai sugera ca vrei sa iesi cu el, apoi el ti-ar inmana o lista - "tunde-te, vopseste-te blonda, pune-ti silicoane, mai mergi pe la sala vreo doua saptamani si dup-aia mai vorbim" - cum te-ai simti...? Nu i-ai spus asta, dar asta gandesti.

Complexul lui si parerea ta despre el sunt doua lucruri diferite. El are dreptul sa fie autocritic, asta nu inseamna ca e ok ca tu sa-i dai dreptate (ceea ce ai de gand sa faci daca-i propui ajustarile) si sa-i spui schimba asta, asta si asta, si o sa fie totul roz. Cu ochelarii aia sau fara, el tot aceeasi persoana e, insa tu nu-l vezi la fel. E o atitudine superficiala, si da, il va rani, indiferent ce crede el despre aspectul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai vezi? Avea dreptate omul cand spunea ca nu va gasi usor pe cineva care sa il accepte, si nu a gasit inca. Pentru ca apropierea totala presupune ca in ochii tai el chiar sa fie frumos, pentru ca nu-i vezi fizicul intr-o parte si personalitatea alaturi. Spunandu-i ca aspectul fizic nu conteaza, practic i-ai spus "da, esti urat, dar eu pot sa trec peste asta". De acceptat e clar ca nu il accepti, din moment ce te gandesti deja de ce retusuri are nevoie.

 

 

 

Ai sa te superi pe mine, si pentru asta imi cer scuze, dar trebuie sa spun ce cred.

A fost respins de 99% dintre femei, si o cauta pe una speciala, care in mod sincer sa nu gandeasca asa cum gandesc majoritatea. Nu a gasit-o.

Lasand la o parte o posibila relatie, nici cand esti cu un prieten de care te-ai apropiat in mod sincer, nu te cramponezi de privirile chelnerilor si trecatorilor. Deci iti este rusine sa iesi in public cu el la felul cum arata in prezent. Nu sunt psiholog, dar imi pare ca ai cautat acele priviri, poate ca o confirmare a faptului ca toata lumea il considera urat, pentru ca tu sa te crezi indreptatita sa o faci.

Din cate vad consideri ca are o obligatie sa arate intr-un fel pentru a iesi cu tine in public. Nu are.

Crezi ca sentimentele lui ar fi aceleasi daca ar sti ca te uiti la el si deja te gandesti ce si cum trebuie schimbat...?

Uite, daca ti-ar placea de un brbat, si ai sugera ca vrei sa iesi cu el, apoi el ti-ar inmana o lista - "tunde-te, vopseste-te blonda, pune-ti silicoane, mai mergi pe la sala vreo doua saptamani si dup-aia mai vorbim" - cum te-ai simti...? Nu i-ai spus asta, dar asta gandesti.

Complexul lui si parerea ta despre el sunt doua lucruri diferite. El are dreptul sa fie autocritic, asta nu inseamna ca e ok ca tu sa-i dai dreptate (ceea ce ai de gand sa faci daca-i propui ajustarile) si sa-i spui schimba asta, asta si asta, si o sa fie totul roz. Cu ochelarii aia sau fara, el tot aceeasi persoana e, insa tu nu-l vezi la fel. E o atitudine superficiala, si da, il va rani, indiferent ce crede el despre aspectul lui.

Nu e chiar asa! Am fost mai mult indignata de atitudinea celor din jur la adresa lui . Nu mi-a fost rusine cu el si nici nu-mi va fi daca vom continua sa ne intalnim. Dar urasc sa vad cum unii se agata de defectele altora pt a-i ironiza si jigni! Cu ochelarii se va solutiona in timp,ar trebui sa se opereze in aprilie,dar nu e inca hotarat. In rest cu putina sala si o vizita la un stilist ar arata OK. Nu vreau sa-i impun sa se schimbe,dar as vrea sa arate altfel. Nu e o frumusete de barbat ,dar nici atat de urat pt a fi tinta tuturor ironiilor(asa cum din pacate se intampla acum!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dedic un film care descrie sentimenele unei situatii similare cu a ta. Ai putea invata cate ceva din el, consider ca este foarte instructiv pentru tine sa-l vezi, in situatia in care te afli:

 

Shallow Hal (2001)

http://www.imdb.com/title/tt0256380/

 

Daca nu stii cum sa-l procuri, scrie-mi si te ajut eu.

 

PS Cred ca le-as da cu flitul privitorilor in situatia ta. Cred ca lumea poate fi sfidata cand e vorba de ceva deasupra fizicului, deasupra materialului. Valorile pe care le consideri si in baza carora gandesti, sunt acelea pe care le accepti tu.

 

Nu vreau sa-i impun sa se schimbe,dar as vrea sa arate altfel. Nu e o frumusete de barbat ,dar nici atat de urat pt a fi tinta tuturor ironiilor(asa cum din pacate se intampla acum!)

Cred ca e suficient sa-l abordezi in problema asta, nu e nici o suparare, probabil e si el constient ca are nevoie de schimbari, dar lipseste un ochi de femeie care sa le propuna. :)

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca s-a suparat din cauza asta, inseamna ca nu este asa cum vrea sa para.

Nu neaparat. Chiar este un motiv de suparare. Amarare, tristete. El nu cauta doar o minte, cauta si minte si trup.

 

Ce, te-a lasat sa intelegi ca tot ce vrea e o prietenie cu o fata superdotata neuronal? :)

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa, daca este doar un timp care, complexat fiind, si-a dezvoltat abilitatea de a manipula sentimental....

Nu prea se sta la coada dupa fizicul lui ca sa se tina de prostii. :) De ce ar rata-o pe Mona care chiar este deosebita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, dar daca am probleme cu aspectul fizic, iar din cauza asta nu pot avea o relatie cu cine mi-as dori, incerc sa fac ceva si sa imbunatatesc [ atat cat se poate] acest aspect. Nu pot avea pretentia ca ceilalti sa ma vrea in patul lor... asa cum sunt, iar daca nu ma vor, sa o fac pe suparata sau sa-i fac sa se simta vinovati pt asta.

Am inteles aspectul asta din primii ani de viata :)

Dar este irelevant in situatia lui zic eu. Deoarece doar un numar foarte mic de femei ar trece de aspectul lui fizic, in conditiile in care este atat de urat incat chelnerii isi permit sa-l priveasca stramb. Sau poate este Mona foarte frumoasa pe langa el. Una din doua. Dar daca intr-adevar defectul lui sare asa mult in ochi... e greu cu femeile. Doar cu bani sa manipulezi in conditiile astea :good:

 

PS Orice om manipuleaza mai mult sau mai putin, constient fiind intr-o anumita masura de la 0 la 100 %. Dar asta e un alt subiect, si nu e grav decat daca manipuleaza cu scop rau bine definit.

 

De exemplu, si noi manipulam acum la nivel mai mult sau mai putin constient in baza preferintelor personale. Ar trebui sa fim foarte obiectivi si reci pentru a evita asta. Dar el, in conditiile in care il macina intr-adevar durerea complexelor si neimplinirilor?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt ca un barbat cu un aspect fizic placut, stiind ca poate avea 90% dintre femeile pe care si le doreste, cauta femeia deosebita...pt ca nu trebuie sa`si demonstrezez nimic.

Barbatul frumos cauta deosebirea, creaza filtre pentru a o gasi. Barbatul urat are filtrele implantate din nastere. :) Deci Mona a ajuns la el deja filtrata, altfel l-ar fi respins ca celelalte multe doar la vederea pozei :good: Mona este exceptia, probabil foarte rara care ajunge pana la el direct. De ce si-ar manipula sansa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu apreciez asta. As aprecia mai mult daca ar face un efort si ar imbunatati ceva. Pe "el", nu pt mine.

Poate face efort, dar nu neaparat in sensurile exacte cele mai potrivite. Poate nu se intelege destul de bine cat sa stie ce eforturi trebuie sa faca. Poate il rapun sentimentele si devine totul pentru el mult mai greu, mai confuz.

 

Pt ca este rara :good:

Ma refeream la sansa de a avea o familie, nu o aventura :)

 

Poate el nu are rabdare pentru ca a pierdut mult timp, o fi trecut prin mai multe experiente de asteptare prost finalizate si nu mai vrea sa astepte un deznodamant nefericit pentru el.

 

Poate vrea sa stie omul cat mai curand, e laie sau balaie, poate nu mai are taria sa mai astepte 6 luni sau un an si sa auda apoi ca ea nu il vrea.

 

Personal as proceda la fel in locul lui. N-as astepta prea mult, timpul trece si eu sunt singurul care-l pierd in loc sa actionez concret in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate vrea sa stie omul cat mai curand, e laie sau balaie, poate nu mai are taria sa mai astepte 6 luni sau un an si sa auda apoi ca ea nu il vrea.

 

Personal as proceda la fel in locul lui. N-as astepta prea mult, timpul trece si eu sunt singurul care-l pierd in loc sa actionez concret in continuare.

:good:

parca era vorba de sansa de a avea o familie, nu o aventura

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal as proceda la fel in locul lui. N-as astepta prea mult, timpul trece si eu sunt singurul care-l pierd in loc sa actionez concret in continuare.

De altfel de multe ori imi pun intrebarea "de ce astept"? Multe din asteptarile noastre sunt inutile daca nu au un scop bine definit. In cazul unei relatii, o situatie de lalaiala nu are un scop bine definit. Poate avea daca persoanele se cunosc destul cat sa inteleaga ca este o situatie trecatoare. Dar intre doi care se cunosc atat de putin? - deznodamantul e imprevizibil - si omul fiind disperat de anii care trec, poate prefera sa actioneze si sa caute in continuare in loc sa astepte.

 

De acord. De aceea am si spus ca un ajutor, nu ar trebui sa fie un motiv de suparare.

Intre noi? :) :good:

 

:jester:

parca era vorba de sansa de a avea o familie, nu o aventura

:)

Ai raspunsul in ultimul post, comentariu la comentariul meu.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×