Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Istoria antisemitismului roman

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Romanii nu sunt nici ingeri nici diavoli.Sunt oameni ca oricare altii .Mediul istoric,social,politic,economic in care s-a dezvoltat poporul roman ,a determinat anumite comportamente pe care tu le acuzi.Nu suntem mai lasi ,tradatori ,mincinosi ori hoti decat ar fi oricare alta natie traita in aceleasi conditii.Trebuie doar sa muncim mai mult la educatie si sa imbunatatim acele conditii care ne determina tarele.Oricum vinovatiile sunt individuale nu de grup.

Dar suntem mai putin antisemiti decat suntem acuzati si cu atat mai putin, decat am avea dreptul si justificare sa fim.

 

draga 'Burel001', sper sa nu fiu dezagreabil daca iti relev faptul ca Evreul a pus in discutie o tema generala care a fost recunoscuta de statul roman, fara sa faca referire la persoane.

unii useri au sarit ca arsi insultandu-l in fel si chip pe Evreul iar el la randul lui a raspuns in acelas mod, ceea ce nu numai ca contravine regulamentului ci si utilitatii dezbarerii.

daca un evreu, un tatar sau un roman imi atrage atentia ca sant descheiat la prohab ce trebuie sa fac, ii dau o palma sau ii multumesc si-mi cer scuze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca un evreu, un tatar sau un roman imi atrage atentia ca sant descheiat la prohab ce trebuie sa fac, ii dau o palma sau ii multumesc si-mi cer scuze?

 

 

Dacă acel evreu, tătar sau rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-Absolut de acord !

 

2-Vrei , te rog, sa fii mai explicit ?

1-Ma bucur.

2-Imi cer scuze.Din ceea ce am scris eu se intelege ca lipsa sentimentelor antisemite la majoritatea romanilor ar fi un lucru nu tocmai pozitiv sau justificat.

Nu! Este bine ca nu avem optiuni antisemite.Totusi ce doresc sa spun sunt urmatoarele:

 

Persecutiile impotriva evreilor de-a lungul istoriei au fost multe si grave,acest lucru fiind cel putin regretabil.Democratia ne invata ca vinovatiile sunt individuale si trebuie pedepsite individual.Exista insa anumite reflexe de comportament colectiv ale comunitatilor evreiesti care au deranjat putin cate putin, pana au explodat .

Comunitatile evreilor sunt in general inchise.Au incercat intotdeauna sa-si pastreze o asa zisa puritate si ca etnie si ca religie,ceea ce a deranjat.

Exista un pragmatism prea mare la evrei, care de fiecare data ajunge a fi interpretat ca indiferenta fata de celelalte etnii si protejare fara scrupule doar a propriului interes.

Abilitatea in afaceri in perioade cand celorlalti le mergea rau,abilitate rezultata si in urma unei moralitati a afacerilor uneori indoielnica.

Solidaritatea etnica exagerata.

Aroganta specifica "poporului ales" si exprimarea ei fara retineri

Calitatea de musafiri tolerati care le-a fost atribuita evreilor oriunde in lume si nu numai acceptarea ei, dar chiar sustinerea acesteia de catre evrei ,care nu au considerat patrie ,nici un loc unde au trait si nici nu au fost foarte dornici de a apara patria adoptiva la nevoie,cu unele exceptii evident.

Lista cred ca poate continua si un istoric cu studii de sociologie/politice ar putea adauga .

 

In ce ne priveste pe noi romanii ,in intreaga noastra istorie am fost impartiti in doua clase mari.Oprimati si Opresori.Clase de mijloc nu prea am avut si ducem lipsa si azi.In afara unor persecutii reale din perioada1940-1943 ,evreii s-au aflat aproape intotdeauna in categoria Opresorilor si in cel mai bun caz intr-una de mijloc a unor privilegiati si profitori,mult prea rar intre Oprimati.

Totul a culminat cu prezenta mai mult decat majoritara a evreilor ,intre politrucii si tortionarii care ne-au adus nenorocirea bolsevica.Ceea ce au facut acei evrei rusofoni, intrece cu mult pogromurile de care sunt acuzati romanii ,sub dictatura militaro-legionara.

 

 

draga 'Burel001', sper sa nu fiu dezagreabil daca iti relev faptul ca Evreul a pus in discutie o tema generala care a fost recunoscuta de statul roman, fara sa faca referire la persoane.

unii useri au sarit ca arsi insultandu-l in fel si chip pe Evreul iar el la randul lui a raspuns in acelas mod, ceea ce nu numai ca contravine regulamentului ci si utilitatii dezbarerii.

daca un evreu, un tatar sau un roman imi atrage atentia ca sant descheiat la prohab ce trebuie sa fac, ii dau o palma sau ii multumesc si-mi cer scuze?

 

Nu stiu ce motive a avut statul roman sa recunoasca ceva,dar banuiesc ca a fost fortat sa o faca.Odata cu recunoasterea unor greseli ale noastre, asteptam sa fie recunoscute si nedreptatile pe care poporul roman le-a suferit.Recunoasterea unilaterala eu personal nu o accept ,ca atare nu ma simt descheiat la prohab.Accept insa regula democratica de a ma supune legii ,chiar daca protestez, pasnic bineinteles .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ti-au facut evreii dumitale si Romaniei ca asa sa nu-i suferi? Sau poate invidia este motorul care teface sa nu-i suferi? Personal,eu cred ca toate impreuna.

 

Eu ma intreb si as dori un raspuns cat mai detaliat, ce au facut evreii de au fost atat de nesuferiti in lume, incat ura impotriva lor sa duca la gesturi extreme? Intotdeauna exista o cauza, chiar si ura are cauzele ei. De exemplu, bastinasii americani au fost macelariti pentru pamant - cauza bunuri materiale. Bastinasii africani au fost macelariti si folositi ca sclavi - cauza - utilitate. Stalin a macelarit vreo 50 milioane de oameni - majoritatea neevrei - cauza impunerea sistemului politic, nu?. Deci, lumea a macelarit si a urat evrei timp de multe sute de ani. De ce? Care este cauza? - sper sa nu aud argumente de genul "pentru ca lumea i-a invidiat pentru inteligenta lor" :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma intreb si as dori un raspuns cat mai detaliat, ce au facut evreii de au fost atat de nesuferiti in lume, incat ura impotriva lor sa duca la gesturi extreme?

 

Antisemitismul nu are drept cauza motive rationale, tine de subconstient, iar subconstientul este determinat de motive pe care in mod rational majoritatea oamenilor nu le-ar putea accepta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Antisemitismul nu are drept cauza motive rationale, tine de subconstient, iar subconstientul este determinat de motive pe care in mod rational majoritatea oamenilor nu le-ar putea accepta!

 

Extraordinici.

Adica antisemiti ne nastem nu devenim ?

Bravo mah.

Adica asa e omul prin natura lui. Intolerant, agresiv violent si bigot.

4-5 milioane de ani de evolutie si vreo 5 000 de civiilzatie e asa de sanchi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Extraordinici.

Adica antisemiti ne nastem nu devenim ?

Bravo mah.

Adica asa e omul prin natura lui. Intolerant, agresiv violent si bigot.

4-5 milioane de ani de evolutie si vreo 5 000 de civiilzatie e asa de sanchi.

 

nu toti oamenii, ci doar unii, se nasc cu aptitudini sau mai bine zis inclinatii xenofobe. ba chiar,as zice, cei mai vigurosi si deci mai egoisti dintre noi au toate sansele sa devina la maturitate antisemiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu toti oamenii, ci doar unii, se nasc cu aptitudini sau mai bine zis inclinatii xenofobe. ba chiar,as zice, cei mai vigurosi si deci mai egoisti dintre noi au toate sansele sa devina la maturitate antisemiti.

 

:crazy:) o doamne.

Puiu redivivus.

 

Drajii mei.

A fi intolerant sau fascist sau xenofob sau complectati voi- nu este o aptitudine. Aia e ceva bun. Aptitudinea. E o abilitate- o calitate.

Este o lipsa sa nu-l suporti pe cel de langa tine pe motiv ca.....e blond. Tanar. Sau de culoare. Si de la a nu-l suporta la a-l lovi pe acelasi motiv tine deja de patologic. Ca sa ma intelegeti e bolnav. La cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauza urii impotriva evreilor nu poate fi natura umana. Daca cineva prin natura lui ar avea inclinatii xenofobe, tot ar trebui un motiv pentru a fi antisemit (special impotriva evreilor). Deci, un xenofob, de ce s-ar lega de un evreu si nu de alte minoritati? Exista o cauza pentru care chiar si acei cu inclinatii xenofobe prefera evreii. Dar in general, cei antisemiti nu prezinta semne de xenofobie in relatiile cu alte minoritati. E un fenomen indreptat in special impotriva evreilor.

 

Totodata, daca am inteles bine, evreul este exclusivist, rasist, sa ma ierte evreii in general... dar a considera rasa ta pura, superioara prin inteligenta sa este rasism. Adica nu este mai putin grav decat ceea ce considera Hitler in legatura cu rasa ariana. De fapt, considerand ca Hitler a incercat sa impuna o anumita rasa ariana, diversa de cea a evreilor (pe care ei insisi o sustin ca fiind pura, superioara, inteligenta, daca nu ma insel), Hitler s-a lovit de concurenta si a trebuit sa o elimine. Bineinteles ca nu pot exista doua rase ariene pe locul 1 care permite o singura rasa. Poate de aici si incercarea de exterminare a lui Hitler.

 

Pe de alta parte, un popor ce se autointituleaza in gura mare cel mai pur si inteligent, bagandu-se fortat in treburile altor popoare si impunandu-si conceptiile precum Evreul, in special unele evident mincinoase, nu e de mirare sa starneasca revolte si valuri de ura si insupotabilitate din partea celor peste ale caror vieti se baga.

 

Precum spunea cineva mai devreme, daca Evreul continua cu sfidare si ura rasiala in stilul agresiv si mincinos, si daca mai sunt multi ca el, nu ar fi de mirare ca de exemplu eu, care nu am avut nicidata nimic contra evreilor sa devin un antisemit inrait. Poate asa se intampla de fapt. Iar poate Hitler i-a macelarit doar pentru ca ii faceau concurenta rasiala bagand zazanie intre popoare.

 

Deci poate tocmai felul de a fi al Evreului este problema. Poate tocmai Evreul creeaza si alimenteaza ura impotriva sa.

(depinde de cati sunt ca Evreul intre evrei - daca sunt multi, asta e cauza foarte probabila a urii impotriva evreilor)

 

-

-

-

 

PS Nu vad nici un indian, chinez sau orice altceva care sa vina in Romania, sa-si impuna propriile conceptii irationale si sa sustina vehement ca e buricul pamantului. Daca Evreul o face, sa nu se mire ca lumea i se intoarce impotriva.

 

Dar poate poporul evreu nu are nici o vina, si e doar un grup relativ restrans de evrei extremisti deplasati. - poate chiar aceia numiti sionisti.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×