Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Incearca s-o "prinzi" treaza intr-o zi (poate are si astfel de momente, daca nu...macar cand nu e chiar atat de transformata) si sa discuti cu ea, sa incerci cumva s-o faci sa-ti expuna motivele pentru care a ajuns intr-o astfel de situatie. Fii ingaduitoare cu ea, agresivitatea nu ajuta cu nimic. De asemenea, iti spun ca sanatatea defectuoasa nu este un motiv real pentru un alcoolic pentru a se lasa de obicei. Alcoolicii constientizeaza mult mai tarziu efectele negative ale obiceiului lor, de cele mai multe ori ceea ce ii determina sa se lase fiind scarba fata de ei insisi, de situatia in care au ajuns. Ea are anumite neimpliniri, frustrari acumulate, care ies la suprafata atunci cand bea. Solutia este recunoasterea acestora si corectarea lor. Poate s-a apucat de baut in urma unui eveniment nefericit sau poate ca are tendinta de a-si supradimensiona necazurile. Orice ar fi, trebuie sa inteleaga ca alcoolul nu-ti rezolva problemele, doar le inabusa sau, mai rau, te face sa explodezi. Cam greu pentru ea sa se lase atat de tarziu, dupa ani si ani in care s-a indeletnicit cu asta (banuiesc ca e ceva timp de cand bea). Orice ar fi, in cazul in care reusesti sa o convingi sa renunte, trebuie facut totul cu cap. Daca bea zilnic, de ani buni, nu este bine sa se lase dintr-o data, ar putea fi fatal pentru ea, mai ales daca e la o varsta inaintata. Trebuie redus consumul, treptat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine imi poate da un sfat?Nu stiu cum sa ma comport cu soacara mea care le are cam des cu bautul.

 

ai doua variante:

1. ii dai mai mult sa bea

2.ii pui ceva in bautura, poate scapi mai repede de ea. daca mai are si probleme cu inima...

gudlac ;) !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine imi poate da un sfat?Nu stiu cum sa ma comport cu soacara mea care le are cam des cu bautul.

Daca ai posibilitati financiare las-o sa locuiasca singura.Este o problema foarte deranjanta si aici nu cred ca o sa gasesti solutia aici.Cand este bauta mai bine lasa-o in pace,cu oamenii bauti nu poti vorbi insa in perioadele de luciditate ,daca are asa ceva,incearca sa stai de vorba cu ea si sa iti impui punctul de vedere,desii cred ca sotul tau ar trebui sa vorbeasca cu ea si sa incerce sa o ajute(daca am inteles bine),este totusi copilul ei si ar trebuii sa intervina el in problema asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ştii că soiul rău nu piere repede? de aia sper eu să trăiesc mult ;)

 

daca nu bei asaaaaaa ca soacra asta, you'll live hapily ever after. da, asa sa stii...... :doh: :doh: :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu.exact.cum.este,si.eu.stau.in.casa.prietenului.meu(deci.si.cu.soacra),care,a

re."un.barbat".fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff.alcolist,fffffffffff.agresiv(ata

t.verbal.cat.si.fizic."din.cand.in.cand"),si.sunt.de.acord.cu.cine.a.spus.ca.o.solutie:seperarea,plecarea.din.acea.

casa...intr-o.casa.cu.asemenea.oameni.nu.se.poate.traii(esti.deranjat.tot.timpul.ptr.niste.l

ucruri.de.c...t,nu.ai.liniste,intimitate,viata.pers.de.fam...s.a.m.d).Eu.zic,ca.a

ceasta.este.singura.solutie:"separarea,plecarea.dintr-o.casa.de.nebuni".BAFTA.SI.SPER.SA.AI.PUTEREA.DE.A.FACE.LUCRUL.ASTA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite...o metodă sigură care a dat rezultate...dar trebuie să fi şi ajutată de ceilalţi din casă...sau alte rude.

 

1 ) Prinzi un moment c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deloc nu este eficienta propunerea asta....

Totuşi trebuiesc

Editat de nelu57

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deloc nu este eficienta propunerea asta la domiciliu, doar la locul de munca!!!

 

este chiar fffffff eficienta cand alcolicu tortureaza familia cu mizeriile lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×