Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

OZN, ce sunt de fapt ele ?

Postări Recomandate

Tre să recunoaștem că studiul fenomenului OZN nu prea și-a găsit suport în literatura științifică.

Pe de altă parte, un studiu al Institutului American de Aeronautică și Astronautică (AIAA), este în dezacord total cu Raportul Condon și ne spune clar că cel puțin 30% din cazurile studiate de OZN-uri rămân inexplicabile.

Din cauza asta, până la o investigare serioasă, sine ira et studio, problema rămâne deschisă și orice interpretare e posibilă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai colega, n-o mai da la-ntors si nu te mai victimiza, ia uite aici alta perla referitor la extraterestrii:

 
 

Si asta, ce e?

Care sunt mai alea jignitoare? Ia, hai, alunga obstacolul fotoelectronic!

 

Ala ce ai scris si a fost sters de moderator, am vazut ce ai debitat si nu mai sari in sus prea inalt sa ai sanse de cazut pe talpi.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Programul ultra secret al Pentagonului a fost scos la suprafață. Jurnaliștii de la New York Times susțin că programul era unul de supraveghere a OZN-urilor, însă ascundea, de fapt, alte detalii uimitoare.  

 

Timp de cinci ani, Pentagonul a finanțat un program de supraveghere a OZN-urilor, potrivit declarațiilor jurnaliștilor de la New York Times. 


 

Conform spuselor acestora, în urma investigațiilor din cadrul acestui program au fost surprinse atate mai multe activități ale unor OZN-uri și fenomene aeriene neobișnuite.  Nu mulți sunt cei care cunosc informații despre acest program, desfășurat între 2007 și 2012. Documente obținute de NYT din cadrul operațiunilor desfășurate prin acest program descriu aeronave și obiecte zburătoare ciudate, care se deplasau cu viteză. Numai că oamenii de știință sunt sceptici și susțin că întâmplările care nu se pot explica nu constituie neapărat o dovadă a vieții extraterestre.


Programul cunoscut ulterior ca program „de identificare a amenințărilor aerospațiale avansate”, a fost ideea lui Harry Reid, care a fost în perioada respectivă liderul majorității democrate din Senatul american. „Nu sunt stânjenit sau rușinat și nici nu regret că am făcut asta. Am făcut ceva ce nimeni nu mai făcuse înainte”, a declarat fostul senator pentru New York Times.


Înainte de a fi nevoite să-l închidă, autoritățile americane au cheltuit mai mult de 20 de milioane de dolari. Ulterior a apărut necesitatea de a face economii. Dar cu toate că finanțarea a fost tăiată în 2012, oficialii ar fi continuat să investigheze relatările despre fenomene aeriene neobișnuite și despre obiecte suspecte. Se presupune că programul ar fi fost, de fapt, destinat altui obiectiv. Un fost consilier din cadrul Congresului american a declarat că cel mai probabil programul a fost pus la punct pentru a monitoriza progresul tehnologic al puterilor externe rivale, cum ar fi China sau Rusia, mai precizează sursa citată.


evz


 


  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ala ce ai scris si a fost sters de moderator, am vazut ce ai debitat si nu mai sari in sus prea inalt sa ai sanse de cazut pe talpi.  

Zi-le intrucat nu stiu despre ce vorbesti!

Un lucru e sigur, cand sustine cineva ca el vorbeste cu extaterestrii (a se vedea in pagina cealalta) aici este off topic, asta e de dezbatut la topicul "Psihologie" intru a elucida eventuala disfunctionalitate ori intru a edifica lumea stiintifica referitor la o ipoteza pe care ei inca nu isi permit luxul de a o aborda din lipsa temeiniciei dovezilor.

Editat de Roportalianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tre să recunoaștem că studiul fenomenului OZN nu prea și-a găsit suport în literatura științifică.

Pe de altă parte, un studiu al Institutului American de Aeronautică și Astronautică (AIAA), este în dezacord total cu Raportul Condon și ne spune clar că cel puțin 30% din cazurile studiate de OZN-uri rămân inexplicabile.

Din cauza asta, până la o investigare serioasă, sine ira et studio, problema rămâne deschisă și orice interpretare e posibilă.

Raportul    Condon   a   fost   comandat    de    USAF,    si     de    aia    a    ajuns   la   concluziile   acela.USAF-ul   s-a    folosit de   raport    ca   sa    incheie   mai    repede    proiectul   Blue   Book

Probabil   AIAA  a    facut    un    studiu   independent,    si    a     fost    mai    obiectiva 

Editat de Canaris2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil   AIAA  a    facut    un    studiu   independent,    si    a     fost    mai    obiectiva 

Cam așa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si aseara am avut o experienta de-o fractiune de secunda cand mi-au transmis ceva!

 

Asta nu este un taifas la o bere sau cafea.

Acuma, am si eu o curiozitate. :spike: 

Extraterestrii astia care ti-au transmit ceea ce ti-au transmis (ce anume ti-au transmis?), au venit cu nave spatiale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta cu ceva timp in urma a aparut ceva pe cerul din Phoenix,  Arizona.   Lumea in numar mare a vazut fenomenul sau evenimentul si FB era plin de intrebari, poze si alte mesaje cu obiectul strain pe cerul de seara care s-a parut "out of this world".   Dupa o vreme a fost confirmat de cei in cauza ca doar o racheta a fost lansat din California, dar nu spre Koreea de Nord cum s-a vehiculat stirile false si nici de acolo n-a venit pan-aici nimic, dar a facut o mica ingrijorare in partea asta de lume, ca fapt divers inainte de Craciun.

Imaginez religiosii au crezut altceva ... eu n-am vazut decat la TV ca nu este chiar cald pe aici si n-am ce sa fac in curte pe intuneric, gratar nu facem ca ar degera carnea pe jar ... dar tot n-as fi vazut nimic pentru ca locul este foarte plat si de la pomi abia vad casa de dinainte.  Daca eram in drum spre dentist unde se ridica altitudinea spre Nord si vad in spate un extrem de larg teritoriu, tot orasul si ce mai este locuit in zona.  Ador acea calatorie desi duce spre dentist  :haha:.

Credeam ca o sa avem iar ceva de nemaipomenit, dar sincer, parca nu prea cred confirmarea in totalitate, doar vor sa taca lumea inainte de sarbatori si sa manance cu pofta tot ce au cumparat.  Este interzis de a face fum atit cu gratar sau cu incalzitul casei cu lemne din cauza poluarii extreme, pana cand ne anunta, se formeaza si ceata si asta este foarte periculos pe aici.  Cine nu respecta, primeste amenda maaaare!!!   

 

 

https://www.azcentral.com/story/news/local/phoenix-breaking/2017/12/22/streak-across-phoenix-sky-wasnt-ufo/978470001/

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, am si eu o curiozitate. :spike:  Extraterestrii astia care ti-au transmit ceea ce ti-au transmis (ce anume ti-au transmis?), au venit cu nave spatiale?

Nu, n-a venit nimeni.   Eram cu masina la semafor, deodata am primit instructie,  :idea:  (precum se exprima ca mi-a venit o idee) ca in acel moment sa iau spre lane-ul din dreapta si sa continui drumul spre Sud, drumul avea 3 benzi de circulatie.   Am aflat ca s-a intimplat o coliziune pe unde aveam de mers.  Am ajuns unde am vrut, dar putin am ocolit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×