Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

OZN, ce sunt de fapt ele ?

Postări Recomandate

Modul de gândire al unor fiinţe extraterestre, nu poate fi altul pentru că acest mod e îngrădit de legile fizice şi morale, la fel cum se întâmplă şi în cazul nostru.

Principalul izvor al eticii este funcţionarea societăţii. Interzicerea crimei, violenţei şi furtului este întâlnită în toate societăţile, pentru că aceste abateri duc la degradarea societăţii şi o expun atacurilor din afară. Aceste prevederi ale eticii ţin de supravieţuirea grupului, de aceea pot fi încadrate la o categore specială: "morala naturală". Alte prevederi ţin doar de stratificarea grupului în clase sociale, de menţinerea puterii conducătorilor şi de îngrădirea accesului pentru clasele inferioare, de obicei majoritare. Aceste prevederi pot fi încadrate la o altă categorie: "morala impusă". Şi mai sunt prescripţii "artificiale", create de un grup bine intenţionat la un moment dat, dar care pot fi puse oricând în discuţie: legalizarea prostituţiei, a consumului de droguri uşoare, a relaţiilor dintre persoanele de acelaşi sex, a dreptului la muncă, a clonării, avortului, etc.

Efectuarea de experimente pe oameni a cunoscut numeroase etape de acceptare şi de negare. Să ne gândim doar la disecţia cadavrelor, la perioadele în care a fost interzisă şi la medicii care făceau disecţii pe ascuns pentru a înţelege funcţionarea organismului uman. Să ne gândim la testarea noilor medicamente, extrem de greu de făcut, ceea ce îngreunează progresul medicinii şi determină decese care ar putea fi evitate, dar care îi apără pe inocenţi de eventuali şarlatani.

Dacă este atât de greu de stabilit regulile eticii în cadrul omenirii, este aproape imposibil, în afara moralei naturale, să cunoaştem regulile etice ale unei alte civilizaţii.

Pe de altă parte, funcţionarea unei societăţi este expusă în mare măsură legilor haosului. Nu se poate anticipa cu precizie evoluţia unei societăţi. Există atractori care pot fi cunoscuţi şi care determină un anumit curs general, dar şi factori perturbatori. Păstrarea unui eşantion suficient de mare poate fi extrem de utilă. Nu vorbim despre disecţii pe oameni, aşa cum unii vorbesc despre experimente sângeroase făcute de extratereştri pe vite. Dar poate că testarea reacţiilor la fenomene inexplicabile poate fi ca un fel de test de inteligenţă aplicat unei specii.

 

Intensităţile mari de radiaţii nu duc la o accelerare a vieţii, ci la încetinirea sau anihilarea ei. Pământul chiar avut parte de un astfel de eveniment, în urmă cu circa 450 de milioane de ani, când s-a întâmplat extincţia ordoviciană, care a avut ca şi cauză, o explozie a unei hipernove de la circa 6000 de ani-lumină de Terra, care a generat un puternic flux de radiaţii gamma, ce a dus la dispariţia masivă a vieţii pe Pământ. Adică, viaţa (care atunci era una subacvatică) a dispărut în proporţie de circa 70 % ! E ca şi când acum ar dispărea 70 % din populaţia de oameni a Globlui, 70 % din toate animalele, 70 % din toate plantele, 70 % din toţi microbii. Pâmântul ar deveni sterp, în niciun caz nu s-ar accelera progresul.

Doar o mică parte a paleontologilor este de acord cu teoria supernovei. Resturile acesteia nu au fost identificate, şi nu există alte indicii. Încă ceva. Tu poate îţi imaginezi că o extincţie de acest gen înseamnă moartea rapidă a tuturor exemplarelor din câteva specii sau genuri. Totuşi, dacă ar fi aşa, s-ar găsi la limitele stratigrafice corespunzătoare nivele groase cu fosile. În realitate se constată mai curând o înlocuire a unor specii cu altele, mai evoluate. Dispariţia unora este o oportunitate pentru alţii. Să nu uităm că la scurtă vreme după această extincţie (să-i zicem "baie de radiaţii", dacă vrei), s-au diversificat extraordinar plantele terestre, insectele, peştii. Iradiere nu înseamnă moarte decât la doze catastrofice, în rest înseamnă intensificarea mutaţiilor. Gândeşte-te şi la perioadele de inversare a polilor magnetici, în care este posibil ca suprafaţa Terrei să nu mai fie protejată contra radiaţiilor cosmice. Aceste perioade nu sunt corelate cu mari catastrofe ecologice ci, poate, cu apariţia unor noi specii.

 

O civilizaţie presupus superioară, nu are de ce se ascunde de una presupus inferioară. Nimeni puternic nu se ascunde de cel slab, doar cel slab se ascunde de cel puternic.

Nu te ascunzi doar de frică, ci şi pentru a proteja cultura celuilalt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ascunzi doar de frică, ci şi pentru a proteja cultura celuilalt.

 

Oricum, pământenii tind să devină mai avansaţi decât extrapământenii: la noi pe planetă, culturile se vor studia prin simulări (a se vedea Living Earth Project). Extratereştrii, vedem că nu sunt capabili de aşa ceva, şi trebuie să facă precum exploratorii pământeni din trecut (şi în unele cazuri din prezent), adică să studieze la faţa locului o civilizaţie, prin observaţie directă. Asta arată că raporat la tehnologia noastră de studiu experimental, sunt mai înapoiaţi decât pământenii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Adevăruri Şocante: Extraterestrii printre noi - Arhivele Secrete - 09"

 

http://www.youtube.com/watch?v=3wk9YkrPSRo

 

 

"Oameni de Stiinta spun: Pamantul a fost creat ! Teoria evolutiei - Un basm ! Partea 4 / 7"

 

http://www.youtube.com/watch?v=1oap8mwuOwI

 

 

 

(am primit aceste link-uri)

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oricum, pământenii tind să devină mai avansaţi decât extrapământenii: la noi pe planetă, culturile se vor studia prin simulări (a se vedea Living Earth Project). Extratereştrii, vedem că nu sunt capabili de aşa ceva, şi trebuie să facă precum exploratorii pământeni din trecut (şi în unele cazuri din prezent), adică să studieze la faţa locului o civilizaţie, prin observaţie directă. Asta arată că raporat la tehnologia noastră de studiu experimental, sunt mai înapoiaţi decât pământenii.

Ce fac oamenii in acesti ani, in care intra si evitarea WW3, este mai avansat decit era in plan ptr omenire.

Omenirea in acest moment chiar este virf de lance spiritual, si nu se prea stie asta.

A fost luata prin surprindere....ghiciti ce?

Nu o spun de la mine. Eu doar intuiam si am confirmarea a ce spun de vreun an.

Nu sint mai inapoiati decit oamenii, ci altfel ca si creatii.

Spiritual sintem frati cu alte fiinte.

 

dar chiar ce este spiritul?

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dă nimeni cu piatra, stai liniştit. E adevărat ce ai spus. Numai că termenul are o semnificaţie precisă şi nu se referă chiar la orice chestie, de exemplu un cartof aruncat în văzduh care ar putea fi confundat cu un castravete. În sensul ăsta reiterez ce-am adus în discuţie cu câteva postări mai sus, deşi au trecut doi ani de la postarea respectivă :) Anume că acronimul OZN (Mai exact UFO - OZN fiind traducerea românească a termenului) a fost creat pe la inceputul anilor '50, de catre U.S. Air Force, cu specificatia clara ca un OZN este orice obiect zburator sesizat ca atare, care, prin performantele si caracteristicile sale aerodinamice neobisnuite, nu poate fi identificat ca un obiect zburator familiar, adica nu se conformeaza si nu poate fi incadrat niciunui tip cunoscut de obiect zburator, deci initial termenul a fost restrictionat acelor cazuri care au ramas neidentificate dupa investigare.


Bun. Mai departe?...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiai ca-ti voi raspjunde, nu -i asa ? Sunt nevorbit .  :D In cazul asta intrebarea n-are sens, nu crezi ? Pai, daca nu sunt identificate, cum sa stim ce sunt ? Daca am sti ce sunt , n-ar fi mai neidentificate. OZN-urile sunt acele obiecte care zboara si despre care nu stim nimic, nu stim ce sunt. Indata ce am sti n-ar mai fi OZN-uri, deci intrebarea " ce sunt OZN-uri ? " n-are sens. E ca si cum ai intreba ce este ceea prin propria definitie nu se stie ce este. . Eu cred ca trebuie schimbata intrebarea., cum sa raspund la o intrebare fara sens ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine cand dai cu tasta pe un topic sa arunci un ochi si pe prima postare, ca sa vezi ce a vrut poetu sa zica in aceasta poezie. Uneori titlurile nu sunt extrem de inspirate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiai ca-ti voi raspjunde, nu -i asa ? Sunt nevorbit .  :D In cazul asta intrebarea n-are sens, nu crezi ? Pai, daca nu sunt identificate, cum sa stim ce sunt ? Daca am sti ce sunt , n-ar fi mai neidentificate. OZN-urile sunt acele obiecte care zboara si despre care nu stim nimic, nu stim ce sunt. Indata ce am sti n-ar mai fi OZN-uri, deci intrebarea " ce sunt OZN-uri ? " n-are sens. E ca si cum ai intreba ce este ceea prin propria definitie nu se stie ce este. . Eu cred ca trebuie schimbata intrebarea., cum sa raspund la o intrebare fara sens ?

Nu trebuie să răspunzi doar pentru faptul că eşti nevorbit. Eu aş aprecia dacă răspunzi datorită faptului că te-ar interesa tema respectivă.

Dacă vrei, poţi reformula modul în care a fost pusă - nimeni nu te opreşte - însă din modul în care pui problema am serioase îndoieli că te-ar interesa subiectul.

Întrebarea "Ce este?" se referă la demersul firesc al omului (fiinţă cugetătoare) de a stabili natura unui lucru. De ex: "Ce e viaţa?", "Ce e moartea?", "Ce este energia?", "Ce sunt virusurile?", "Ce e mecanica cuantică" etc., mirarea filosofică articulându-se în jurul faptului că ceva fiinţează.

Întrebarea "Ce sunt OZN-urile?" se înscrie pe aceeaşi linie. E vorba despre nişte obiecte zburătoare pe care încă nu le-am identificat, în sensul că nu le-am stabilit apartenenţa la o clasă sau o specie cunoscută sau mai simplu spus, despre care nu ştim cum au ajuns aici şi de unde provin.

Faptul că tu te ascunzi în spatele sensului termenului "a identifica" şi printr-un sofim ieftin încerci să escamotezi problema şi s-o arunci în derizoriu, denotă că nu te interesează subiectul. Coroborat cu insistenţa cu care postezi pe alt thread, deşi ţi s-a spus clar că acela nu-i un topic de discuţii, mai spune ceva şi despre respectul pe care-l ai faţă de eventualii parteneri de discuţie.

În concluzie, dacă te interesează subiectul (aşa cum am crezut iniţial) şi vrei să discutăm serios pe această temă, sunt gata să dezbat cu tine. Dacă nu, nu-i bai, ne vedem fiecare de treabă. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu voi escamota problema, voi raspunde serios. Imi cer scuze pentru lipsa mea de respect fata de participantii la acest topic si ma concentrez. Deci e vorba de a identifica ceea ce pana acum n-a fost identificat, nu-i asa ? Am inteles, sa identificam aceste obiecte zburatoare care pana acum n-au mai fost identificate. Eu zic asa, zic ca aceste obiecte neidentificate nu pot fi nici toate la fel, ca avem o diversitate de fenomene care ne trimit la o diversitate de obiecte neidentificate. Unele dintre ele sunt fulgere globulare, altele sunt stiu eu, de alea, stai ca am uitat cum se numesc...Baloane meteorologice, mi-am amintti. Altele, tinand cont de faptul ca fenomenul OZN, adica numarul de observatii de asemenea obiecte a crescut brusc dupa Al Doilea Razboi Mondial, ar putea fi aparate de zbor secrete , stiu si eu, ale diferitelor state. Experimente aviatice sau ceva de genul asta, pe care autoritatile le-au ascuns. La ce m-as mai putea gandi ? Stai sa ma gandesc, ca nu pot raspunde atat de repede. A, uite ca mi-a mai trecut ceva prin cap , cateva dintre ele au fost nave extraterestre. Inca n-am reusit sa pricep de ce nu au coborat sa ne studieze, de ce au parcurs distante uriase de zeci de ani lumina pana aici, fara sa faca experimente pe noi, dar e posibil sa ne fi vizitat. Pai, daca atatrea lume le-a vazut, mai putem comenta ? Eu am auzit ca unii dintre noi , dintre noi pamantenii, evident, s-au intalnit cu omuleti verzi. Cum noi nu suntem verzi am dedus ca trebuie sa fi fost extraterestri, nu ? Deci nu stiu cum sa raspund mai precis la intrebarea asta, cred ca OZN-urile pot fi tot felul de chestii. Nu cred ca toate sunt acelasi lucru. Nu ? Sper ca am raspuns bine, ca n-am mai dat dovada de lipsa de respect sau de dezinteres. E, acum a fost bine ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×