Sari la conținut
Forum Roportal
Stefan1964

Discutii libere despre religie/credinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa aflu de la persoane care au experimentat prin moartea clinica raiul sau iadul...

Nu cred ca exista printre noi cei vii astfel de persoane. :roll:

Oricum, ar fi interesant sa auzim pe cineva care sa ne spuna ca a experimentat una din cele doua... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca exista printre noi cei vii astfel de persoane. :skull:

Oricum, ar fi interesant sa auzim pe cineva care sa ne spuna ca a experimentat una din cele doua... :jester:

 

exista vreo doi .

 

unl chiar din bucuresti si unul de prin arad .

 

ar fi interesant sa le aflati ''pataniile''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punand un mesaj pe un forum despre moartea clinica cum un om s-a intalnit cu spiritele malefice si a fost salvat prin rugaciune la Maica Domnului, cineva a bagat sperietura in noi cand a spus, ca nu stie cat de adevarate sunt celelate mesaje ale mele dar ea cand s-a lovit la cap si a cazut inconstienta a patit cam ca in povestea aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa aflu de la persoane care au experimentat prin moartea clinica raiul sau iadul

 

nu te astepta sa primesti raspuns la aceastsa inttrebare de pe un forum :P

aceste lucruri le aflii din biblie(Luca 16,19-31) pilda bogatului si a saracului lazar si din cartile sfintilor parinti...pateric...

 

 

 

 

Vreau sa aflu de la persoane care au experimentat prin moartea clinica raiul sau iadul,faptul ca toate persoanele care au expus anumite lucruri traite in rai sau iad,fiind din diferite religii niciuna nu au afirmat care biserica sau religie este aprobata de Dumnezeu? Am aceasta nedumerire prin faptul ca in viata reala toti sustin ca religia lor este cea adevarata,ori eu nu cred caci Dumnezeu aproba un almalgam de religii.

daca zic toti ca sunt buni nu inseamna ca au si dreptate.

totul are o logica:Hristos la cina cea de taina a infintat biserica.Pana la 1054 a fost biserica crestina.De la 1054 biserica sa despartit in 2:Biserica de Rasarit(ortodoxa) si Biserica de apus(catolica).

Biserica ramane tot una si dupa 1054(pt k biblia ne zice clar la efeseni Un Domn,o credinta,un botez).Deci daca catolicii au ales purgatoriu,papa si altele au renuntat la credinta in Hristos...

Pe la 1500 si ceva a aparut reformatorul Luther...urmat de Calvin si altii...La 1500 de ani de la formarea Bisericii crestine...cum pot ei sa zica ca detin adevarul?

Neoprotestantii in general zic ca ei sunt mantuiti si noi ortodocsi,catolicii si protestantii aia mai vechi nu suntem mantuiti. (nu toti sustin acest lucru...da in mare cam toti).At cum putem sa credem acest lucru...asta ar inseamna ca peste 1500 de ani nu sa mantuit nici un om...

Deci poti sa stai linisit ca Dumnezeu accepta o singura credinta si un singur botez...deci nu`s toate bune cum afirma tare multi oameni...

O singura Biserica DETINE ADEVARUL.Eu cred si marturisesc ca este Biserica Ortodoxa.Amin :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amin! Si eu am convingerea ferma ca toti prostii (sau cei saraci cu duhul - asa zice Biblia) vor fi mintuiti, indiferent de religia lor.

 

Hai sa mai elaboram un pic:

Prostii, nu sint in stare sa aleaga biserica cea mai buna,sau cea adevarata, pentru ca sint prosti. Dar pe de alta parte asta nu li se poate considera un pacat, ca nu e din vina lor, asa i-a lasat Dumnezeu. Deci prostii sint mintuiti in orice biserica sau confesiune. De aceea se si spune in Biblie: "Fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor va fi Imparatia Cerurilor".

Ce bine e sa fi prost!

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neoprotestantii in general zic ca ei sunt mantuiti si noi ortodocsi,catolicii si protestantii aia mai vechi nu suntem mantuiti. (nu toti sustin acest lucru...da in mare cam toti)

Cum adica, nu toti, dar in mare cam toti? :P Va place sa generalizati, pentru ca va este greu sa recunoasteti ca in TOATE bisericile, de orice denominatiune ar fi ele, sunt oameni mantuiti.

 

 

Si acum, inapoi la topic, va rog. A deviat discutia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica, nu toti, dar in mare cam toti? :P Va place sa generalizati, pentru ca va este greu sa recunoasteti ca in TOATE bisericile, de orice denominatiune ar fi ele, sunt oameni mantuiti.

 

pai daca majoritatea neoprotestantilor cu care am vb se cred mantuiti...nu am dreptul sa generalizez?

de unde stiu ei ca sunt mantuiti?pt ca asa le zice la casa de adunare?

de 2 sapt am vb cu un penticostal care imi zicea ca el este sfant si eu nu am nici o sansa la mantuire numa daca "ma pocaiesc"

 

daca tu zici ca in toate bisericile sunt oameni mantuiti...ii parerea ta si am obligatia sa tz`o respect.

Foarte frumos zicea IPS Bartolomeu despre acest lucru:"nu stiu daca celelalte biserici te duc la mantuire...si nici nu conteaza acest lucru,dar sunt sigur ca prin biserica ortodoxa ma pot mantui si asta imi este suficient"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tu zici ca in toate bisericile sunt oameni mantuiti...

 

Da, pentru ca exista prosti in toate bisericile, iar astia sint mintuiti indiferent de biserica, cum am demonstrat mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, pentru ca exista prosti in toate bisericile, iar astia sint mintuiti indiferent de biserica, cum am demonstrat mai sus.

sigur...cum zici tu...toti prostii din lumea asta sunt mantuiti si toti prostii din lumea asta sunt saraci cu duhul...

ei o primit mai putini talanti da nu inseamna ca sunt mantuiti...

din ce ai zis tu rezulta ca nu mai tre sa invatzam nimic...sa devenim tati prosti...sa merem in rai...

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×