Sari la conținut
Forum Roportal
Stefan1964

Discutii libere despre religie/credinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu nu aproba nici o religie, le lasa pe toate de capul lor. Stiu asta direct de la sursa.

 

 

E un adevar in ceea ce spuneti. Dumnezeu a ingaduit sa fie mai multe religii sau credinte pe pamant pentru ca oamenii sa fie liberi sa-L caute pe Dumnezeu in mod personal sau individual. Totusi influenta sociala (de grup) si-a lasat amprenta asupra indivizilor in toata istoria, si e firesc sa se intample asa. Dar aceasta influenta nu s-a manifestat intotdeuna in sensul apropierii omului de Dumnezeu, ci cel mai ades in sens contrar. Din acest punct de vedere, Crestinismul da raspunsul cel mai direct, mai sigur si mai facil, omului. De aceea ma voi concentra doar asupra lui. Chiar si in crestinism, s-au intalnit in timp separatii si diferente de la un cult la altul. Spun cult si nu secta, pentru ca prin secta se intelege o miscare religioasa extremista, ale carei actiuni au o orientare antisociala. Deci in privinta cultelor crestine, parerea mea este ca anumite diferente (secundare ca importanta) au fost deasemeni ingaduite, pentru ca nici una dintre ele sa nu devina un cult dominant, si nu pentru ca diferentele ar fi fost de netrecut. Vedeti in istorie, situatia cand biserica catolica a instituit Inchizitia: desi ea argumenta ca dorea sa "curete" lumea de eretici, Biblia nu-i dadea nicaieri aceasta "autoritate". [Toti cei care au facut abuzuri sau crime de dragul crestinismului sau sub semnul slujirii lui Dumnezeu, au fost falsi crestini, slujind Diavolului]. Isus insusi spune: "Iata Eu stau la usa si bat. DACA AUDE cineva si DESCHIDE usa, voi intra la el si voi cina cu el, si el cu Mine." El nu spune: voi intra cu forta.

Ecumenismul ce se prefigureaza acum nu este dorit de Dumnezeu, pentru ca el nu urmareste doar toleranta sau acceptarea convingerilor religioase ale fiecarui individ, ci este un sincretism religios ce urmareste amestecarea crestinismului si unirea lui cu toate religiile lumii, in special cele pagane, asimilarea a sute de concepte asa-zis "spirituale", dar care in mare masura sunt oculte sau chiar demonice, de catre tot mai multe persoane, o negare sau minimalizare a crestinismului in favoarea oricarei alte religii. Acest ecumenism va da in final o religie mondiala, globala in care orice forma de inchinare va fi acceptata, cu precizarea ca nimeni sa nu pretinda ca e unica cale spre Dumnezeu.

Oamenii pot alege mii de cai, iar dupa ce vor fi obosit in cautare si alergare, in studiu si inchinare, spre finalul vietii, dupa ce vor fi petrecut ani de zile cu fiecare dintre ele, sa auda, sau nu, intamplator despre Isus. Pana la venirea din nou a lui Isus pe pamant, cea mai buna cale e sa fie mai multe religii, in care fiecare credincios sa-si studieze bine doctrina si sa inteleaga ce cere Dumnezeu de la el. Daca gaseste ceva nepotrivit, sa-si indrepte calea si convingerile dupa cum considera in inima lui ca ar fi placut Dumnezeului sau. Deci mai multe culte pentru viata spirituala sunt asemenea mai multor partide, pentru viata politica. Unirea lor intr-unul singur nu poate aduce decat dictatura religioasa sau decaderea morala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu aproba nici o religie, le lasa pe toate de capul lor. Stiu asta direct de la sursa.

...te rog precizeaza sursa ti-a spus tie DUMNEZEUreligiile sunt lasate de capul lor ?ce fel de cap ai draga CACTUS?CUM POTI VORBI FARA CA SA STII CEVA SI FARA SA JUDECI ?

 

...te rog precizeaza sursa ti-a spus tie DUMNEZEU ca, religiile sunt lasate de capul lor ?ce fel de cap ai draga CACTUS?CUM POTI VORBI FARA CA SA STII CEVA SI FARA SA JUDECI ?dar dece na-i zice, ca, asa a considerat EL ca este bine pemtru noi ca daca ne-a creea nu a facut acest lucru ca sa-si bata joc de noi ci , ca sa ne fie noua cit mai bine si cit mai usor dar nu,

noi , am facut ce am vrut , si amestecindu-ne am dat totul peste cap...

 

Cum adica, nu toti, dar in mare cam toti? :P Va place sa generalizati, pentru ca va este greu sa recunoasteti ca in TOATE bisericile, de orice denominatiune ar fi ele, sunt oameni mantuiti....eu cred ca,daca IISUS SA BOTEZAT SI A PROPAVADUIT SI A LASAT URMASI CARE SI EI LA RINDULE PROPAVADUIAU CUVINTUL LUI,eu cred ca, mintuiti vor fi doar cei care iau urmat calea LUI au mers pe urmele DOMNULUI NOSTRU IISUS CRISTOS ...IN REST, zic, nu stiu, dar cred dupa mine ca vor mai mintuiti doar cei care...(dupa fapta si rasplata )...

 

 

Si acum, inapoi la topic, va rog. A deviat discutia.

Editat de Opesmooth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur...cum zici tu...toti prostii din lumea asta sunt mantuiti si toti prostii din lumea asta sunt saraci cu duhul...

ei o primit mai putini talanti da nu inseamna ca sunt mantuiti...

din ce ai zis tu rezulta ca nu mai tre sa invatzam nimic...sa devenim tati prosti...sa merem in rai...

:P

Nu este o conditie sa fi prost ca sa fi mantuit.Credinta in Domnul Isus iti da mantuirea.http://www.viatavesnica.ro/vezi-marturie/marturii-video/66/marturie-a-mai-multor-oameni-care-au-experimentat-moartea-clinica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce face Domnul cu cei care experimenteaza iadul pe pamant?

le da si mai multe de dus, multe griji, multe probleme si apoi foloseste scuza de rahat ca le pune la incercare credinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

le da si mai multe de dus, multe griji, multe probleme si apoi foloseste scuza de rahat ca le pune la incercare credinta

 

 

Toti oamenii trec prin incercarile vietii,dar crestinii primesc ajutor de la Dumnezeu si le este mai usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa aflu de la persoane care au experimentat prin moartea clinica raiul sau iadul,faptul ca toate persoanele care au expus anumite lucruri traite in rai sau iad,fiind din diferite religii niciuna nu au afirmat care biserica sau religie este aprobata de Dumnezeu? Am aceasta nedumerire prin faptul ca in viata reala toti sustin ca religia lor este cea adevarata,ori eu nu cred caci Dumnezeu aproba un almalgam de religii.

eu n-am ajuns nici in iad si nici in rai. dar am vazut luminita, cand am devenit mai constienta am realizat ca era becul care lumina deasupra patului de spital :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti oamenii trec prin incercarile vietii,dar crestinii primesc ajutor de la Dumnezeu si le este mai usor.

 

Eu am vazut crestini care au primit asa un ajutor de la Domnul ... de nu-l mai puteau duce de lacrimi.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×