Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Rodica` a spus:

In loc sa cheltui pe lumânări mai bine ai încerca să înțelegi de ce toată clasa politica vrea funcționari mulți și bine plătiți. Aici  și în toată lumea. Nu mai face crize ca în Vest sunt și mai mulți și salariile mult mai mari. De Bruxelles nu mai zic. 

Exact, România chiar are nevoie de 2 funcționari de 40-50 de ani să explice unui tânăr de 25 de ani că le ocupă timpul și pot fi accesați online.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://substantial.ro/breaking-traian-basescu-a-facut-atac-cerebral-fostul-presedinte-in-stare-grava-la-un-spital-din-franta/

BREAKING Traian Băsescu a făcut atac cerebral!!!       "Fostul președinte, în stare gravă la un spital din Franța" ... de ce in Franta si nu la Bucuresti???    In 1973 era deja student la facultate NU licean cum sustine Elena Udrea care inca nici nu era pe lumea asta.    26 December 1973 este data ei de nastere cand el avea 21 de ani impliniti deja si era foarte successful membru al societatii comuniste la facut rapoarte.   Atunci, mai mult pe baza asta se intra la facultate nu pe stiut NIMIC, si au avut job-uri ca lumea tremura de frica doar daca simteau basinile lasate in urma pe unde treceau.   A venit un Madafaqua' de acolo aici si cauta munca identica altfel nu se angajeaza, ca el n-a venit sa slujeasca in America, dar a murit rapid, am auzit.                  Nervi cedeaza sub presiune, carcasa uscata deja nu suporta grija sau extra tensiune mai ales de acest gen cand risca si libertatea sa-l piarda.  De obicei nu supravietuiesc dupa un soc din asta dar in ziua de azi sint multe exceptii, doar calitatea vietii nu este garantat.  Abia astept sa mai aud cat mai multe cazuri din astea, deja au asteptat ani grei cu aceste cazuri.

Blestemele isi fac efectul pe toti mari si tari cu puteri magice de pe vremuri si-mi pare bine, chiar ma bucur enorm daca s-ar mai chinui o vreme ca moartea este un blessing pentru multi! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre blesteme. A ajuns în spital pentru că alcoolul este viața și viața e alcool.

Editat de Ciocârlan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha!!!  ... am uitat complet de conditia de baza al tuturor bolilor, insa am facut o constatare trista.  Cu 20 de ani in urma a murit o cunostinta si era alcoolica fara vindecare.   Nu functiona fara ceva, tremura din tot corpul dar n-a reusit sa bea aproape nimic din pahar ca facea pe ea deja, ficatul era putrezit in alcool cu fiere si alte maruntaie cand a ajuns in spital.                     

Au venit din multe orase s-o viziteze in spital si nu l-au reunoscut :eek: desi au mers la scoala impreuna, au terminat Asistenta Medicala, 7 ani parca era atunci dar nu mai tin minte daca era inainte de Bacalaureat sau dupa de mers la aceste specializari.   Ea a fost mult mai invarsta ca mine dar nu asta l-a desfigurat ci alcoolul.  Cand mi-au aratat poza cu ea de la Graduation eu nu l-am recunoscut si am intrebat Inernist-ul din spital ca am mai vazut tot o femeie exact ca pacienta ZERO desi erau de pe alte continente si nu se cunosteau deloc.   Si aia era in vizita la cineva in spital si alcoolica, a fost vazuta ca bea in baie ca sint camere peste tot!!!  Dupa 15 ani de la moartea ei, am sunat pe o alta persoana din fostul anturaj, si m-a intreabat cel care a ridicat telefonul,  cand am vazut ultima oara pe persoana respectiva ca a avut probleme s-o recunoasca dupa o vacanta de 3 luni, ca arata exact ca prietena noastra si nu-mi venea sa cred dar mi-a trimis o poza!!!   Defapt la foarte multi am tradus in spitale si alcoolul era motivul in toate cazurile.  Repetau si fraza ca fara alcool nu exista viata, dar nu trebuia sa traduc!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.capital.ro/cea-mai-trista-veste-despre-traian-basescu-din-pacate-este-adevarat-ne-asteptam-sa-fie-afectata-inima.html 

Beatrice Mahler, despre starea de sănătate a lui Traian Băsescu: Ne așteptăm să aibă insuficiență respiratorie.   Urmărind atent istoricul medical al lui Traian Băsescu, Beatrice Mahler, managerul Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București, a explicat că bronșita cronică cu care se confruntă                   acesta este o inflamație periculoasă, care se extinde continuu.    

„BPOC este o bronșită cronică obstructivă care produce treptat distrucția plămânului. E o boală a fumătorului în care plămânul se distruge la nivelul unei inflamații cronice. Dar această inflamație nu rămâne doar acolo, ci se extinde. Ne așteptăm să aibă insuficiență respiratorie, ne așteptăm să fie afectată inima.    Din păcate afectează și sistemul nervos pentru că lipsa de oxigen poate duce la amețeli, anxietate. Calitatea vieții e profund afectată. Din păcate, pacientul cu BPOC, dacă e fumător și continuă să fumeze, își pierde capacitatea pulmonară mult mai repede. Majoritatea celor cu BPOC face pneumonii, moment în care funcția pulmonară se defectează”, a spus aceasta la Romania TV."

*Sfarsitul nu-i departe ... atat prevad si eu, nu cred ca iese din acest an, dar pot sa ma insel.  Cred ca deja l-au si pensionat cei de la Bruxelles ca acolo nu mai are ce cauta cu o boala de Plamani in distrugere si fara voce ca se va distruge si asta deodata cu gatul ca are si Cancer de Esofag pariez.   Pe X-Rey la Plamani se vad boabe de "piper" si abia-si trage sufletul sa mai scoata un cuvant pe un ton de suierat ragusit.   Totul cade si pe Inima desi Plamanii sint primii la Diagnozare, acea operatie a fost facut sa mai cumpere timp dar nu si tigari, dar el n-a inteles asta.  Nici acum nu pricepe ca deja sistemul nervos este cam intins pentru o relaxare milenara nu mai are nici un rol in acel corp.   Cand se va transporta acasa, de acolo va incepe numaratoarea inversa, inceputul sfarsitului.*    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/imagini-cum-nu-ati-mai-vazut-cu-traian-basescu-unde-a-fost-surprins-fostul-presedinte-dupa-externarea-din-spital-foto.html

Daca ar fi avut AVC, nu-i dadea drumul din spital singur sa rataceasca in subsoluri nici in Romania, dar in Belgia.  Iar daca asa arata ca pe poza, am fost MINTITI cu toti ca n-a avut acea conditie doar ca sa ne fie mila sau din ce cauza ne-au potcovit cu informatii alterate si bolnave!!!   Am vazut eu mai multe persoane in situatia asta si la un loc de terapie sint dusi din spital mai ales daca nu pot vorbi si altele.   S-a mancat iar cu o mare lopata manura la pranz!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cât de penibil e penelul în aceste zile. Atât de penibil nu a reușit pesedeul sa fie în toată istoria sa mult mai scurta, nu va supărați. Ar trebui ca foștii pedelei în frunte cu piticu sa treacă cu arme și bagaje la pesede că acolo ar mai fi ceva de distrus. La penele au terminat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/acuzatii-grave-la-adresa-romaniei-comisia-europeana-a-dat-in-judecata-tara-noastra-riscam-sanctiuni-financiare-uriase.html   

"Comisia Europeană a luat o decizie radicală cu privire la nerespectarea Codul european al comunicațiilor electronice și de a comunica Comisiei măsurile naționale prin care acesta a fost transpus în legislația națională. Miercuri, a fost făcută o sesizare în acest sens împotriva Spaniei, Croației, Letoniei, Irlandei, Poloniei, Portugaliei, României, Sloveniei și Suediei."

*Tocmai Romania nu si-a facut lectiile???   Deja au uitat bunii si fruntasii comunisti obligatiile fata de PARTID???*  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/ne-pregatim-de-razboi-mutarea-care-il-va-scoate-din-minti-pe-vladimir-putin-nato-schimba-strategia.html 

"Astfel, la granițele NATO, vor fi desfășurate forțe militare de amploare, capabile să înfrunte orice armată invadatoare.

Zilele trecute, Jens Stoltenberg a anunțat că NATO poate furniza Ucrainei arme pentru războiul cu Rusia timp de câţiva ani, pentru a susține forțele militare de apărare.

Secretarul general Stoltenberg a precizat că mica forţă a alianţei de la graniţa de est va fi transformată într-o prezenţă majoră. Aceasta va fi consecința regândirii poziției NATO în contextul amenințării rusești."

*Tradus, toate acestea duc spre o fasie lunga si lata pe langa acutala granita cu Ucraina pe termen foarte lung.   Aceste locuri vor fi evacuate de populatia civila putini la numar si asa si plasati in alte zone rar populate ca sa fie un teren de alergat pentru echipamentele militare care apara zona NATO de navalitorii si Est sau Asia, Tatari sau Cazaci cum ne rugam la mataniile din luna Mai la Catolici cand eram copil.  Vatican-ul a scos din rugaciunile noastre partea cu invazia tatareasca si cozaca, ne mai fiind actuali.   Acum se vor update dupa necesitate  :derisive:*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/este-obligatoriu-pentru-cei-care-ies-la-pensie-documentul-de-care-au-nevoie-urgenta-toti-angajatii-s-a-dat-lege.html

"Casele de Pensii din România sunt obligate, potrivit Legii nr. 76.2022, să trimită angajatorilor ai căror salariați solicită pensionarea o informare privind decizia de retragere de pe paiața muncii. Aceasta trebuie să fie emisă într-un termen de cinci zile. Totuși, fără un document-cheie care trebuie furnizat de salariați, acest lucru nu se mai poate întâmpla."

*De ce nu se revizuie proceudra de pensionare sa mearga AUTOMATIC ca intr-o tara avansata cu technologia!!! ... ciubucurile nu pot sa dispara din sistem sau care-i problema???*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×