Sari la conținut
Forum Roportal
singer

Inceperea vietii sexuale la o adolescenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vremurile se mai schimba... cati barbati in zilele noastre mai au pretentia sa se casatoreasca cu o virgina? Putini...foarte putini... cate femei se casatoresc cu primul lor barbat? Si mai putine... Hai sa fim seriosi, am trecut demult de timpurile in care primul venit era bun gasit... Eu mi-am inceput viata sexuala la mai putin de 18 ani (nu am ramas cu baiatul respectiv evident) si asta nu mi-a schimbat viata cu nimic...nici in bine nici in rau. Am fost mereu responsabila, m-am protejat, viitorul meu sot normal ca stie ca n-am fost virgina (desi o facusem de 3 ori cu cel dinaintea lui) dar nu mi-a reprosat niciodata asta, nici gand! Chiar m-a intrebat inainte sa ajungem in pat daca sunt virgina (data fiind diferenta de varsta), i-am zis ca nu si a zis thanks God! :jester: ca avusese o data o virgina si nu-i mai trebuia o a 2-a! :)

 

Da,dar genul asta de greseli lao fata se plateste scump.Nu acum.Mai tarziu,cand va avea familie.Crezi ca barbatul ei ar fi prea intelegator daca ar veni vreun cunoscut sa ii spuna sa lase balta relatia cu ea,pentru ca in tinerete a fost bataia de joc a unora?Eu am patit-o pe pielea mea!Oricum,e prea tarziu...deja faptul e consumat.Sper ca macar tipul cu care e sa isi tine gura in cazul in care nu ar mai fi impreuna!

 

Daca isi incepe viata sexuala cu un baiat nu inteleg de ce trebuie sa devina bataia de joc a unora? Tu stii mai bine ce fel de baiat e prietenul ei, dar poate din prea multa grija exagerezi...zic si eu. Daca ti s-a intamplat tie nu e neaparat sa i se intample si ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,dar genul asta de greseli lao fata se plateste scump.Nu acum.Mai tarziu,cand va avea familie.Crezi ca barbatul ei ar fi prea intelegator daca ar veni vreun cunoscut sa ii spuna sa lase balta relatia cu ea,pentru ca in tinerete a fost bataia de joc a unora?Eu am patit-o pe pielea mea!Oricum,e prea tarziu...deja faptul e consumat.Sper ca macar tipul cu care e sa isi tine gura in cazul in care nu ar mai fi impreuna!

Suntem in Evul Mediu cumva ? :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(da, sunt şi BTSuri care se transmit chiar dacă există prezervativul - vezi herpesul genital). O s-o sperii un pic şi poate te ascultă. :doh:

D-aia nu mai face sex nimeni. Si ea tot d-aia nu o sa faca.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fata trebuie invatata ca protejarea cu prezervativ este vitala pt sanatatea ei. Relatiile pasagere nu inseamna experienta sexuala, ci risc pt sanatate. Cel mai bine este ca fata sa isi faca un prieten pe care sa-l cunoasca parintii ei. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fata trebuie invatata ca protejarea cu prezervativ este vitala pt sanatatea ei. Relatiile pasagere nu inseamna experienta sexuala, ci risc pt sanatate. Cel mai bine este ca fata sa isi faca un prieten pe care sa-l cunoasca parintii ei. :good:

 

Din 2010 si pana acuma, fata o fi dat cu ea de n-a mai ramas nici pielea si poate si-a mai facut si o gaura in plus ca sa vada cum este. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

verisoara mea(17 ani) a hotarat sa isi inceàpa viata sexuala.zice ca e suficient de matura si ca stie ce face.dar mie mi se pare cam prea devreme pentru asa ceva si nici prietenul ei nu mi se pare genul de baiat de incredere.am incercat sa ii explic,sa ii aduc argumente:Dumnezeu,familia,lumea care va vorbi dupa daca prietenul se va lauda.nimic nu o poate face sa se razgandeasca.fac apel mai ales la mamele de fete(dar nu numai):cum abordati subiectul cu ele si cum le faceti sa inteleaga cat e de periculos sa se grabeasca cu acest lucru?

Inteleg ca in opinia dumneavoastra,ar trebui probabil sa-si inceapa viata sexuala doar dupa ce s-a casatorit,si atunci(ca sa fie in acord si cu preceptele crestine),sa o faca doar ptr. a procrea...Astfel ,putem actiona in acord si cu societatea si cu Dumnezeu;Iar daca verisoara are cumva ghinionul sa nu fie dintre cele mai frumoase,s-ar putea sa aiba o viata in fata ca sa-i ..."treaca".nici sa se masturbeze macar nu poate,caci...e pacat;

Un mare pas inainte,in sensul evolutie sale,va face societatea atunci cind va intelege sa-si armonizeze "comvenientele",la natura ei umana;Dumnezeu nu ne-a creat asa cum sintem si simtim,doar ptr.a ne vedea cum ne chinuim zilnic in lupta noastra stupida impotriva firii ;Dumnezeu vrea sa devenim mai buni,mai puternici ca si caracter,mai drepti,mai putin egoisti,nu cred ca ne vrea inhibati in fata atributelor cu care ne-a inzestrat...Dragostea este o forta reala care poate canaliza omul spre bine sau spre rau,dar ea se si invata;avem nevoie sa suferim din dragoste(caci doar asa ne ascutim cele mai subtile simturi,)avem nevoie sa intelegem sa empatizam cu cei din jur.Dar pina la dragoste...e sexul.Unii nu vor ajunge poate niciodata in aceasta viata sa iubeasca,altii nu vor sti niciodata cum e sa fii iubit,dragostea e o loterie a hazardului(sau a lui dumnezeu-ptr.cei care cred in el),dar ne imfluentam sansele daca invatam sau nu despre ea;

La 17 ani,pot spune ca a trecut cu succes de "canoanele"societatii(e deja cu siguranta o raritate),multe fete sint "experte"la 12 ,13 ani.Dar am cunoscut si un alt caz,care ar trebui sa va dea de gindit.Avea 21 ani,era foarte frumoasa,inteligenta,dezghetata,si...virgina(nimeni n-ar fi gindit macar).Nu intru in amanunte,eram prieteni("surioara"),si a venit intr-una din zile sa-mi solicite un imprumut ptr....un avort,spunindu-mi ceva de genul"cit de proasta pot fi sa o fac la 21 de ani prima data,si sa mai si ramin insarcinata"...Eu personal,fiind marcat de o emotivitate aproape patologica,mi-am inceput destul de tirziu viata sexuala(18 ani in armata la o "posta").Noroc ca am fost primul(eram gradat:).Dar am ramas cu frustrarea ca am ratat ceva,cu siguranta de aia ma simt si acum atras de minore(de retinut ca intre cuget si fapta e diferenta mare :)Gindind retrospectiv,am avut poate si noroc,existau mari sanse sa fi "trasat sarcini",daca as fi facut-o mai devreme. SIC COGITO

Fata trebuie invatata ca protejarea cu prezervativ este vitala pt sanatatea ei. Relatiile pasagere nu inseamna experienta sexuala, ci risc pt sanatate. Cel mai bine este ca fata sa isi faca un prieten pe care sa-l cunoasca parintii ei. good.gif

Cam mare distanta de la a o face prima oara,la...relatiile pasagere,nu credeti? :).Evident ,are nevoie de consiliere in aceasta privinta(nu neaparat de le psiholog),caci si riscul de a ramine insarcinata e real,dar...nu cred ca voia sa se casatoreasca;A gasit pe cineva care sa-i placa(ei,si nu altcuiva),si vrea sa-l "cunoasca"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×