Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Poate ca e o persoana introvertita , frustrata , etc ... fapt care'l impiedica sa'si faca prieteni .

 

Scoate'l mai des in oras, intre cunostiintele voastre comune.

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă soţul sau soţia se simte singur, deşi e căsătorit, ăsta e un mare necaz. C

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

degeaba incerci sa ii umpli tu timpul. nu ai sa poti face asta la infinit.

un om e mai mult decat iubit, sot, tata..etc.

are nevoie sa socializeze continuu si in diverse directii.

ajuta-l sa isi faca niste prieteni. indruma-l astfel incat in final sa ajunga sa se ajute singur. adica sa nu mai fie nevoie de tine pentru aceasta latura a vietii lui.

gandeste-te in primul rand la prietenele tale. ele nu au iubiti, parteneri de viata? incearca initial sa iesiti in 4 , in 6 (sa fie nr par) in oras.

Mai incwearca si sa il incurajezi sa isi sune niste fosti prieteni..persoane care nu mai au aceeasi frecventa in viata lui precum aveau altadata..poate se reinoada prietenii stranse..cine stie? (pt asta se poate organiza si o minipetrecere de gen onomastica, zile de nastere, sarbatori..la care sa inviti chiar tu pe unele persoane vizate)

Apoi incearca sa cautati impreuna ceva preocupare extra-jobbing si extra-family care sa il atraga. Ar putea fi sportul, ceva voluntariat..un curs de specializare (de ce nu?)..orice ar da semne ca il poate motiva mai mult.

 

Si mai ales..pana isi redobandeste echilibrul social, incearca cateva iesiri de weekend sa fie impreuna cu alte cupluri. astfel incat sa ii fie socializarea la indemana..apoi sa speram ca va prinde curaj.

 

Succes.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce faceti ca sa scapati de singuratate?Eu nu prea sufar din aceasta cauza,insa sotul meu,uneori,da.Nu are nici un prieten mai apropiat.Cunostinte,in schimb,multe...Insa de multe ori il simt trist si insingurat.O alta intrebare:cum poate o femeie sa isi faca sotul fericit?Prin iubire,incurajari,rabdare,nu?Cine ne spune mai multe?Sper sa fie si baieti/barbati care sa ma ajute,fiind mai bine in cunostinta de cauza. :help:

 

de ce nu iesiti impreuna? socializati. nu prea inteleg cum sufera de singuratate cand tu esti pe langa el? adica unu sta intr-o camera si celalalt in alta? :crazypilot:

nu vorbiti, nu radeti impreuna? nu cred ca iti trebuie cine stie ce imaginatie pentru a te bucura de momentele in care esti doar tu cu el. asta imi seamana a copilarie, pe cand stateam pe banca in fata blocului si ne intrebam "ce ne jucam acum?"

te iubeste, il iubesti? asta ar trebui sa fie de-ajuns. prietenul cel mai bun ar trebui sa-i fii tu in primul rand, stiu ca suna a cliseu. te-ar bucura daca ar avea prieteni si ar iesi cu ei?

cum il poti face fericit? nu e o reteta anume, trebuie doar sa vrea si el, sa se simta bine langa tine, cu tine. atunci ar fi fericit.

 

 

hai sa-i facem cunostinta cu nevasta-mea :doh:

sa invete si ea sa repare cate ceva prin casa? :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, da' eu nu inteleg ceva! Omu' ala are 10 ani?! De ce trebuie sa ii gaseasca sotia lui prieteni?!

pentru ca fiecaruia dintre noi ii prinde bine mai devreme sau mai tarziu - o mana de ajutor.indiferent in ce domeniu.

se numeste 'ajutor la deblocare'.

indiferet cine te ajuta si iti da impuls. :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce faceti ca sa scapati de singuratate?Eu nu prea sufar din aceasta cauza,insa sotul meu,uneori,da.Nu are nici un prieten mai apropiat.

 

Prietenii apropiati ne ofera ocazia de a fi noi, de a straluci. Chiar si in cele mai altruiste gesturi tot egoisti suntem. Cand ajutam pe cineva, stralucim in primul rand in ochii nostri, ne exprimam.

 

Descopera mai exact ce i-ar place sa faca si incearca sa-l implici in ceva... voluntariat poate...

 

Gandeste-te ca este un "ciudat" si are nevoie sa nu se simta "ciudat", are nevoie sa fie printre "ciudati" ca el.

 

Sugestia cu psihologul este foarte buna! Sotul tau este posibil sa aiba de a face cu o depresie veche... si, desi poate nu e la un nivel handicapant inca, e recomandabil sa fie tratata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O alta intrebare:cum poate o femeie sa isi faca sotul fericit?Prin iubire,incurajari,rabdare,nu?

Copii voi aveti? De ce nu aveti? La treaba! :help:

Astia sunt absorbanti de timp liber. :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar, poate, chiar ii place sa fie singur pt ca sunt si astfel de oameni, nu au prieteni, au doar cunostinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×