Sari la conținut
Forum Roportal
Cozolinofly

URA si FURiA....

Postări Recomandate

imi pare rau pt tine si pt cei pe care ii iubesti. e groaznic!

ura nu te ajuta cu nimic, doar te roade pe dinauntru. ceea ce poti face urand, poti face mai bine pastrandu-ti stapanirea de sine.

nu am trecut prin asa ceva, dar sper ca nu as lasa ura sa ma macine, sa ma imbolnaveasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare rau pt tine si pt cei pe care ii iubesti. e groaznic!

ura nu te ajuta cu nimic, doar te roade pe dinauntru. ceea ce poti face urand, poti face mai bine pastrandu-ti stapanirea de sine.

nu am trecut prin asa ceva, dar sper ca nu as lasa ura sa ma macine, sa ma imbolnaveasca.

Asa este, dar nu este vorba de stapanire de sine ci de o anumita capacitate sufleteasca pe care unii o au, iar altii nu. Multi fac terapie dupa diverse traume si nu rezolva nimic, pentru ca in primul rand nu sunt capabili de iertare.

Editat de Ghere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este, dar nu este vorba de stapanire de sine ci de o anumita capacitate sufleteasca pe care unii o au, iar altii nu. Multi fac terapie dupa diverse traume si nu rezolva nimic, pentru ca in primul rand nu sunt capabili de iertare.

am incercat sa gasesc un termen cat mai valabil si nu am gasit altu decat "stapanire de sine". e nevoie de multa stapanire de sine sa fii constient ca si cel mai mare criminal sufera, regreta, plange, e bolnav sufleteste si psihic... in om nu exista nici bine absolut dar nici rau absolut. si e si mai mare stapanire de sine sa vezi cat rau iti face ura si sa ramai atat de rational incat sa poti ierta.

mi s-a facut un mare rau. nu fizic. mai degraba sufletesc, psihic. tot universul meu interios s-a prabusit. nu pot sa spun ca-i iubesc pe cei care mi-au facut asta, dar daca pe mine m-a durut asa de tare, stiu ca durerea e la fel si pentru ei. si nu doresc la nimeni asta.

 

Este groaznic.

Totusi ciudat,tocmai ura asta ma face stapana pe sine.Adica in sensul ca ma ajuta sa nu plang,sa nu cedez,sa le fiu lor aproape,sa lupt pentru viitorul lor.

Stiu sigur ca atunci cand individul va fi inchis,voi simti usurare si apoi tristete,iar apoi liniste.

Pana atunci,traiesc tot cu teama ca isi va pune amenintarile in practica.

De asta urasc,pentru ca nu stiu ce va face in urmatorul moment....

poate nu e ura...

 

sa auzim de bine

:P :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt oameni care oricat de mult rau li s-ar face, chiar nu sunt capabili de ura. cel mult de o furie de moment. dupa ce le va trece va ramane doar tristetea.

 

 

exact cum spui , eu sunt una care nu cunoaste sentimentul de ura.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce spui tu nu este deloc rational, nu toti criminalii sunt "indurerati sufleteste",dar este adevarat ca pe aceia cu "urme umane" in ei, esti tentat chiar sa-i ajuti, nu numai sa ii ierti.

nu sunt masini, sunt tot oameni, doar ca sunt bolnavi. trebuie ajutati sa se vindece.

 

exact cum spui , eu sunt una care nu cunoaste sentimentul de ura.

e usor sa te lasi dus de val si sa urasti...

poate ca ura sau lipsa ei tin de anumite abilitati sufletesti, sau poate ura ca si frica, conservarea, etc. sunt doar instincte si trebuie sa lupti pentru a le tine sub control.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti norocoasa!

Sa nu ai parte niciodata de ura iti doresc!

 

 

Mama m-a invatat sa nu urasc . Ea ma cunoaste cel mai bine , si imi cunoaste toate starile , toate toanele si are un har de a calma spiritele . Ea mereu e pentru bine , ea mereu se lasa umilita , ea nici macar nu ar putea rani o persoana , verbal . Nici macar nu sufera cand e jignita , sau o vorbeste cineva ( mai rar , pentru ca pe ea toata lumea o adora - cine o cunoaste ). Cu asa o persoana alaturi , eu nu am cunoscut ura . Cand ma infurii , cuvintele " Lasa , D-zeu e sus , nu te consuma , nu merita " sunt prezente . De aceea poate stiu sa si iert foarte repede pe oricine .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ura si furia intuneca ratiunea si naste monstri

dar, vesti bune, se pot atenua, sau chiar si mai bine elimina

cum?

greu, tare greu adevarat, dar merita

dezvoltarea in timp a sentimentelor pozitive duce la regresul celor negative, uneori chiar fara sa-ti dai seama, realizezi doar in clipa in care esti pus in fata unei situatii, care in mod normal ti-ar fi provocat accese de furie, si, cu mirare, constati ca nu simti asta, e minunat sa ajungi acolo, si se poate daca vrei

daca ai un pui mic de iubire in tine, dezvolta-l, cit de mult poti, pina devine una cu tine, si, atunci, acolo nu mai au loc ura, furia si altele asemenea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ura si furia intuneca ratiunea si naste monstri

dar, vesti bune, se pot atenua, sau chiar si mai bine elimina

cum?

greu, tare greu adevarat, dar merita

dezvoltarea in timp a sentimentelor pozitive duce la regresul celor negative, uneori chiar fara sa-ti dai seama, realizezi doar in clipa in care esti pus in fata unei situatii, care in mod normal ti-ar fi provocat accese de furie, si, cu mirare, constati ca nu simti asta, e minunat sa ajungi acolo, si se poate daca vrei

daca ai un pui mic de iubire in tine, dezvolta-l, cit de mult poti, pina devine una cu tine, si, atunci, acolo nu mai au loc ura, furia si altele asemenea

frumos. asta ar trebui sa fie principala preocupare a fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ura si furia intuneca ratiunea si naste monstri

dar, vesti bune, se pot atenua, sau chiar si mai bine elimina

cum?

greu, tare greu adevarat, dar merita

dezvoltarea in timp a sentimentelor pozitive duce la regresul celor negative, uneori chiar fara sa-ti dai seama, realizezi doar in clipa in care esti pus in fata unei situatii, care in mod normal ti-ar fi provocat accese de furie, si, cu mirare, constati ca nu simti asta, e minunat sa ajungi acolo, si se poate daca vrei

daca ai un pui mic de iubire in tine, dezvolta-l, cit de mult poti, pina devine una cu tine, si, atunci, acolo nu mai au loc ura, furia si altele asemenea

 

Foarte adevarat . Bine spus . Dar trebuie sa cauti sa nu ajungi sa te infurii atat de tare ori sa sa urasti . E foarte important sa te iubesti intai pe tine insuti , apoi sa ai consideratie fata de oricine .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind trebuie sa-l iubesti pe Dumnezeu!

si, dupa aceea, vei vedea ce usor e, sa iubesti tot ce a creat el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×