Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Corectarea vederii

Postări Recomandate

nu, Einstein, nu numai ca e posibil, chiar asa e, dioptriile mai mai mari sau mai mici distrug ochii, uneori ireversibil, in sensul ca ochii .....defecti, daca privesc prin ochelari mai slabi decat necesarul sau doamne fereste mai mari, toate "componentele" depun un efort dublu prntru realizarea a ceea ce numim noi imagine.

 

am mai povestit odata: eu si surorile mele, una mai mare si una mai mica, am mostenit de la tata vederea slaba. sora mai mare ar fi trebuit sa fie operata la varsta de 2 ani, dar medicii din iasi n-au avut curaju asta, asa ca i-au pus ochelari.

cum au descoperit ca nu vedea? sor-mea statea toata ziulica in fata oglinzii, cu nasucul lipit de oglinda si se certa cu ea insasi. in scurt timp ochii i s-au incrucisat. acuma, la 34 de ani, vederea i s-a imbunatatit enorm de mult pentru ca a purtat dioptriile corecte si si-a ingrijit ochii. iar acum foloseste ochelari cu dioptrii mult mai mici decat in anii trecuti.

 

in clasa intai, la controlul de rutina, am descoperit ca nu vad bine deloc cu ochiul stang.

la analize amanuntite ai mei au descoperit ca si sor-mea a mica are acelasi defect dar mult, mult mai slab

asa ca ne-au pus si noo ochelari.

 

eu una, pentru ca vedeam fara ochelari, normal ca nu i-am purtat. abea prin 2002, dupa atata amar de invatat si citit noaptea, am simtit nevoia sa pun ochelari la ochi.

din comoditate am luat o pereche de bicle de la sor-mea mare, am vazut ca vad bine prin ei, am zis mersi si paaaaaaa

nu-ti imaginezi in ce hal mi-am uzat ochii si de fiecare data cand am zis ca ii schimb, a intervenit altceva. pana cand i-am spart.

 

de vreo patru luni de cand am stricat si ultima pereche de ochelari, am functionat, zi si noapte, fara bicle.

la inceput a fost un calvar, chiar si in fata monitorului de 17".

 

in ultimile doo luni am facut un tratament cu crom, da relaxat, nu intensiv, sa zic ca ma strofoc sa ma vitaminizez, si vreau sa-ti zic ca acuma folosesc un minilaptop la care lucrez aproape non stop si n-am nevoe de bicle. DELOC. oricat as fi de obosita. sa nu ma intrebi de literele din mess, ca nu stiu sa-ti zic fontu, da-s mici, ceva ce nu-mi imaginam ca pot citi fara bicle.....noaptea. de pogramele de conta nici nu mai zic.

 

deci, daca porti ochelari, foloseste dioptriile corecte, dar vitaminizeaza-te putin si in interior.

pentru tine insuti o faci, right?

 

sa faci bine sa vezi cel putin cum vad io acuma, da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate ca in timpul unei proceduri de determinare a dioptriilor necesare unui pacient,determinarea sa fie gresita datorita unor factori care constau in focalizarea gresita a ochilor in mod constient in timpul examinarii?

 

Exista vreo metoda, oarecum orientativa doar, care sa iti demonstreze fara niciun echipament tehnic, daca o pereche de ochelari este potrivita vederii unei persoane?(exemplu: sa ii puna, sa priveasca un scris la o anumita distanta, cu si fara ei si sa observe nu stiu ce......etc[este doar un exemplu])

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar am patit sa mi se dea dioptri gresite....acu vreo 4 ani am mers la un control si mi-a spus ca trebuie sa port ochelari timp de 6 luni...ochii nu ma deranjau decat cand eram obosita dar am zis sa merg ca poate e ceva grav......dupa vreo 2 luni am sesizat ca atunci cand nu port ochelarii si vreau sa citesc de la o distanta mai mare am probleme....inainte sa ii port nu aveam nicio dificultate sa citesc de la o distanta mare....cand am vazut ca in loc sa mi se imbunatateasca vederea mi se inrautateste am renuntat la ochelari....acu vreo jumatate de an am mers iar sa fac un control de rutina....acum port ochelarii numai cand stau la caculator sau citesc..mai bine nu imi faceam controlul in urma cu 4 ani ca nu am avut nicio problema...oboseala a fost de vina....acum daca port lentilele corespunzatoare vederea a inceput sa mi se inbunatateasca...peste o luna merg iar la control sper sa nu mai fiu nevoita sa ii port deloc :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da, cum sa nu se poata?

 

simplu si concret: daca tu te duci acuma la oftalmolog si el te aseaza la o anumita distanta de panoul cu litere sau imagini si tu, chiar daca vezi, ii spui ca nu, el in mod absolut logic va deduce ca ai nevoie de dioptrii mai mari, nu?

 

si invers, cum ma chinuiam io sa intuiesc ce litere sunt pe panou, daca as fi nimerit, imi dadea dioptrii mai mici si.....ineficiente.

 

si cu al doilea exemplu e exact la fel. nu-ti spusei ca exact asa am facut io? am pus biclele pe nas, am vazut ca vad bine, am ignorat constient si voluntar faptul ca am ametit pe loc si i-am folosit ani multi. shame on me.

nu mai facasta a doua oara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazutul literelor nu este in special pentru determinarea dioptriilor.

 

Ma refer la aparatura in care stai cu barbia, si vezi un mic desen care se vede ori in ceata, ori normal, iar din aparat iese ca un bon pe care sunt scrise dioptriile.

Poate e cineva care cunoaste modul de functionare al acestora , sa spuna daca rezultatul e influentat de focalizarea ochilor in mod constient in momentul examinarii? (cand zic focalizare constienta, ma refer la curbarea cristalinului in mod constient)

Ca si cand iti inchipui ca ai in fata o palma, care o apropii si o indepartezi de ochi, si automat se focalizeaza ochii in functie de departare.

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ochelarii cu dioptrii gresite, purtati, pot «strica» vederea unui adolescent?(dioptrii nu prea departate de cele reale necesare)

 

Se poate ca in timpul unei proceduri de determinare a dioptriilor necesare unui pacient,determinarea sa fie gresita datorita unor factori care constau in focalizarea gresita a ochilor in mod constient in timpul examinarii?

 

Exista vreo metoda, oarecum orientativa doar, care sa iti demonstreze fara niciun echipament tehnic, daca o pereche de ochelari este potrivita vederii unei persoane?(exemplu: sa ii puna, sa priveasca un scris la o anumita distanta, cu si fara ei si sa observe nu stiu ce......etc[este doar un exemplu])

 

 

 

Va multumesc foarte mult.

 

Uite ce stiu eu... stiu ca in cazul in care trebuie sa porti ochelari, acestia trebuie purtati numai cand este strict nevoie de ei. In rest sfatul meu este sa nu porti ochelari atunci cand poti sa vezi fara ei, chiar daca vezi putin mai greu, deoarece ochii au niste muschi iar acestia trebuie sa miste ochii in diferite directii pentru a nu se atrofia, deci pentru ca vederea sa nu se inrautateasca. Iar medicii oftalmologi ar trebui sa prescrie lentile cu 0,25 dioptrii mai putin fiindca daca dioptria este exact de care are ochiul nevoie, adica sa acopere 100% din unghiul sau indicele de refractie, ochii nu mai fac aproape niciun efort iar muschii lor se atrofiaza, deci prin urmare vederea se va "atrofia" si uite asa cresc dioptriile. Pe site-ul EDIT poti invata sa faci exercitii specifice care ajuta ochii si vei mai putea invata si care sunt vitaminele si antioxidantii necesari, ce sa mananci si ce nu sa mananci, si ale obiceiuri care dateaza de mult timp sau foarte mult timp...obiceiuri naturiste care au drept scop sa imbunatateasca vederea natural!

Editat de Darianna
scos link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×