Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Merita Traian Basescu sa mai stea o tura?

Postări Recomandate

"Reducerea numarului de parlamentari la maximum 300 de persoane presupune modificarea ulterioara, de catre Parlament, a Legii 35/2008 privind alegerea Camerei Deputatilor si Senatului. In cazul propunerii de trecere de la Parlament bicameral, cum este in prezent, la Parlament unicameral, aceasta nu poate deveni obligatorie indiferent daca pragul de voturi favorabile este atins, deoarece vizeaza modificarea Constitutiei, pentru care este prevazuta o altfel de procedura. Pentru modificarea Constitutiei trebuie sa fie organizat un "referendum national pentru revizuirea Constitutiei", consultarea populara care a avut loc ieri, 22 noiembrie, fiind doar un "referendum national referitor la probleme de interes national". Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere. Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor. Modificarea legii fundamentale este definitiva numai dupa aprobarea ei prin referendum national pentru revizuirea Constitutiei, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului

sau a propunerii de revizuire. In cazul referendumului privind revizuirea Constitutiei, obiectul si data referendumului national se stabilesc prin lege."

 

Sunt extraordinar de curios ce va vota PDL in parlament si daca vreodata se va ajunge la macar una din ideile acestui referendum care a avut doar scop electoral

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA!DA!DA! TRAIAN BASESCU MERITA SA FIE INCA UN MANDAT PRESEDINTE DUPA CARE INCA DE VREO TREI ORI PRIMINISTRU PANA Ii MOR TOTI ADVERSARII POLITICI SI VA MURI SI EL LA 150 DE ANI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te supara ca iti pun aceste intrebari ...dar zau ca ma depaseste o asemenea logica inalta cum ar fi raspunsul la aceasta intrebare!

Te depaseste raspunsul pentru ca nu vezi adevaratele cauze care au dus la acest efect.

Gaseste raspunsul la intrebarea:

- de ce Romania nu are un sistem bancar propriu, datorita acelei guvernari care l-a vandut altora.

Iar apoi vei avea si raspunsul.

Si mai apoi, poate vei intelege pe deplin de ce s-au dat banii altor banci, si de ce Romania nu trebuia scoasa din criza care nu exista.

Asta, pentru ca nu avem o economie reala. Suntem doar un dominion economic, o colonie, o piata de desfacere si consum de produse a altor tari.

 

Iar cum tu cu siguranta nu vei accepta acest raspuns, o sa te rog pe tine sa imi explici si mie urmatorul lucru:

* nu mai scriu ca si tine, de acea logica inalta, se intelegede la sine !

- cum se face ca, Romania, desi nu a luat nici o masura pentru iesirea din criza, cu toate acestea inregistreaza o crestere a economiei ?

 

Or, e doar o coincidenta, si s-a nimerit cu spusele lui Basescu !

...sau Adam Smith !

 

Iar, Basescu, merita; exact cum spune Heschel ! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte, Base a dat un comunicat de presa in care a spus ca nu a lovit in viata lui un copil, asta referitor la inregistrarea de la mitingul electoral din noiembrie 2004. Insa am observat ca nici nu a negat autenticitatea inregistrarii.

Probabil ca in zilele urmatoare se va stabili daca este trucata sau nu (eu cred ca nu) pentru ca acum banuiesc ca se duce o activitate intensa pentru identificarea martorilor oculari si pentru analizarea inregistrarii.

Aseara, la Realitatea TV, a aparut o persoana care a fost prezenta la miting (liderul unui partid de care nu am auzit) si care a declarat ca se afla exact in spatele baiatului agresat de Base si ca cu siguranta Base nu l-a lovit. Insa ce am observat eu din inregistrare, din locul in care se afla acel individ (exact in spatele baiatului) nu avea cum sa observe bratul lui Base, cel cu care l-a lovit pe pusti. Pentru ca, geometric vorbind, cei trei se aflau pe aceeasi dreapta, individul, baiatul si Base, iar baiatul masca mana lui Base pentru zona din spatele lui in care se afla acel participant. De aceea ma gandesc ca este posibil ca omul nici sa nu fi sesizat ca Base l-a pocnit pe pusti. Dar a mentionat ca la un moment dat pustiul s-a dat in spate.

In alta ordine de idei, se vede clar reactia celuilalt barbat, din fata camerei de luat vederi (din stanga pustiului) care vede lovitura, se uita la baiat, se uita la Base, iar la baiat, dupa care arunca o privire scurta la cei din jur. Dupa mine reactia acestui martor dovedeste clar ca Base l-a lovit pe pusti.

 

Cum am mentionat, nu am auzit ca aseara Base sa conteste autenticitatea inregistrarii. Daca se va dovedi autentica (asa cum cred ca este), ce va mai spune Base atunci ? Ca s-a dezechilibrat si ca a avut un reflex neconditionat ? Sau ca l-a lovit in gluma pe pusti si de aceea acesta radea dupa ce a promit un pumn ?

 

Insa corect este sa asteptam rezultatul analizei inregistrarii si declaratiile celor care au fost de fata la incident (nu ale celor care au auzit despre el). Sa vedem ce declara si pustiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa-l votez pentru ca tocmai aparitia pozei, in care il "atinge" pe acel baiat ma convins.De ce nu au folosit-o in 2004 cind PSD-ul a mai fost in competitie cu Basescu.De altfel lucrez in montaj filme si stiu cum se poate prelucra la montaj tot ce vrei. Elimini niste fotograme, accelerezi miscarile, le incetinesti, le dublezi, triplezi, etc.Miscarea miinii se poate accelera ca sa para un pumn,2, 3 sau daca vrem, nu stiu citi pumni.... si altele.Este foarte usor sa creezi efecte la montaj.Este urit ca se procedeaza pentru a cistiga, la astfel de campanii murdare. Nu vroiam sa merg la vot ,pentru ca nu vroiam sa votez pe nici unul ,dar acum o sa ma duc, pentru ca PSD-isti astia murdaresc tot ce ating. Sa nu uitam de Revolutie si de Mineriade. Nu doresc sa mai retraiesc momente de cosmar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand da tata (basescu) in tine, e trucaj, cand dai tu in tata, e pacat de la D-zeu! Tata e D-zeu! Q.E.D.

 

Copii sa fiti cuminti, sa mergeti la vot si sa va cinstiti tatal! Cu care semanati! (asta inseamna ca fiecare voteaza cu cine se aseamana? probabil) Ma ingrozesc la gandul ca am devenit majoritatea dupa chipul si asemanarea tatalui nostru!

Editat de Avira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scurt si concret, Base - merita! :o:

Scurt si concret: ti-a mers mai bine in ultimul an de zile decat in ceilalti ani de dupa 89?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e buna, pare "Invazia alienilor Geoana si Basescu", care ruleaza acum in cinematografele din toata tara :flowers:

 

PS Aproape mi-au dat lacrimile :flowers: si m-a apucat tremuratul. Ma uit in jur sa nu fie Hanibal :)

Editat de Darianna
Edit citat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scurt si concret: ti-a mers mai bine in ultimul an de zile decat in ceilalti ani de dupa 89?

 

NICIUNUI om de pe PLANETA - FARA EXCEPTIE - nu i-a mers mai bine in ultimul an, domnule

Traversam o criza economica MONDIALA fara precedent !

Daca nu stiai

Dar ma indoiesc ca esti chiar atat de grabit incat sa nu cunosti acest mic amanunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×