Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Nu mai suport

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

De tine nu vei putea sa fugi niciodata . Chiar daca te izolezi de tot ce te inconjoara ( sa admitem ca ar fi posibil) pina nu te impaci cu tine insati vei continua sa suferi. Desi raul ne inconjoara si ne agreseaza nu numai fonic si vizual , exista si lucruri /aspecte bune in aceasta lume . Alege-le asa cum ai separa griul de neghina . E foarte greu , infernal de greu dar nu imposibil.

Incearca sa fii de ajutor celor care au nevoie care sufera la fel sau poate mai mult decit tine , cauta-ti prietenii si stai cit mai mult in preajma lor si , nu in ultimul rind , doteaza-te daca nu ai cu un prieten necuvintator .....

Editat de bridget jones
edit citat prea lung

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu;i bai , oamenii sunt o rasa relativ noua, mai au timp sa se autodistruga .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca moartea face parte din viata

stiu ca boala face parte din viata

si necazurile la fel

 

si mereu mi-am zis ca daca n-ar fi asa nu am simti ca traim, nu am sti aprecia partea buna si frumoasa a vietii, a lumii, a oamenilor, daca n-ar fi tristetea, nu am aprecia bucuria, daca n-ar fi infrangerea, nu ne-am bucura de victorie

 

dar ... nu mai suport sa traiesc tot ce mi se intampla si aud si vad

 

nu mai suport sa vad sau sa aud de oameni morti in accidente groaznice, de cunoscuti in coma sau care afla ca au cancer

nu mai suport sa aud de copii distrusi de doctori

nu mai suport sa vad inmormantari si oameni in negru

 

nu mai suport

 

cum se poate face fata la realitatea asta absurda si neagra?

 

Incearca sa nu te mai uiti la stiri, eu asa am procedat si ma simt mai putin "incarcat" de ceea ce se intampla.

Mergi in mijlocul Naturii, cat mai des, ajuta mult pentru refacerea tonusului psihic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evanghelia lui Toma de asemenea avertizează că descoperirea de sine

Editat de Kether

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Luptati!

Cu ce sa lupti oare cand viata se opreste????? mai bine spus accepta si i-a ca atare ... si nu incerca sa intelegi lucruri care oricum sunt mult peste puterea de intelegere a noastra, a oamenilor.

E drept sa pierzi pe cineva drag????? NU! Normal ca nu e drept ... de fapt, nimic nu e drept...cu atat mai putin moartea!!!!!

Dar nici n-ar fi drept ca cei ce raman in viata sa ramana blocati la momentul pierderii persoanei dragi ... asa ca...cel voi are obligatia/datoria de a TRAI si de a merge mai departe ... nu de a se razvrati impotriva sortii...pe care oricum nu are nici o sansa sa o inteleaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca moartea face parte din viata

dar ... nu mai suport sa traiesc tot ce mi se intampla si aud si vad

 

taci

Editat de bridget jones
edit citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Treburile astea se intampla si punct. Se intampla zilnic. Nu le poti opri. Daca ma aflu la fata locului fac tot ce pot sa ajut (mi s-a intamplat). Daca vrei sa te simti bine, cauta sa ajuti atat cat poti tu atunci cand un om aflat langa tine este intr-o situatie nenorocita. Daca ti se solicita ajutorul la 2 noaptea, pentru ca un om a patit ceva grav, scoala-te din pat, sari in masina/pe motor si tai-o in directia lui, daca vezi pe cineva ca pica pe jos - ajuta-l, nu trece pe langa el, daca vezi pe cineva atacat de caini sau de altceva, ajuta-l, nu te face ca nu e treaba ta. Asta e modul meu de a gandi. Stiu ca singur nu pot schimba lumea, dar macar atat cat imi sta in putere e de datoria mea sa fac.

Sper sa te ajute expunerea mea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am deschis topicul asta la scurta vreme dupa moartea fratelui meu - a fost o rabufnire a unor trairi pe care nu le mai avusesem niciodata si care m-au luat prin surprindere

 

au trecut de atunci 4 luni si ceva si cotidianul cu rutina lui m-a readus la preocuparile obisnuite, dar uneori, brusc, in ipostaze banale, imi aduc aminte de el si gandurile mi se opresc in loc

 

multe amintiri, cateva regrete si un mormant ... si un "de ce?" ... si un "cum ar fi fost daca nu?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Indiferent ce exista dupa moarte, el probabil nu sufera deloc, suferi tu care ai ramas aici.

Pe de alta parte, el cu siguranta nu si-ar dori ca tu sau ceilalti ramasi in urma sa sufere din cauza lui, asa incit fa-i pe plac.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×