Sari la conținut
Forum Roportal
Master_

Versete din Quran

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si ce legatura are declaratia de credinta cu traducerea cuvantului Musulman ..sau Islam ?

Daca taceai filozof ramaneai

 

 

Musulman nu inseamna supus inseamna altceva ...

incurci Islam cu Musulman..nu inseamna la fel ...iat Musulmanii(credinciosii) sunt supusi numai lui Allah ..pe profet il recunosc ca fiind trimisul lui Allah ...incearca sa nu te mai bagi in seama atunci cand esti pe langa..mai degraba intreaba ..n-o face pe stiutoare cand tu nu sti...lasa-i pe altii sa comenteze , cei care cunosc .

 

 

Vrei sa spui tu ca inainte de Muhammad nu exista cuvantul Islam in arababa si ca nu existau oameni supusi ? :blink: ))))

A-ti spun eu ca nu exista religia Islam dar cuvantul Islam exista asa cum exista si cuvantul supus ...deci Avraam era supus unui singur Domn iar El era alesul pe vremea Lui ..si lui i s-a cerut supunerea fata de Domnul Lui iar El s-a supus dar nu oricum ci prosternanduse inaintea Domnului asa cum fac si acuma Musulmanii(credinciosii)care au ca religie Islamul(supunerea)si tot atunci i s-a ales si religia Lui Avraam caci a devenit Avraam cu doi ''a''si nevastasa a devenitl Sara din Sarai ..iar Dumnezeu a facut un legamant atunci cu Avraam si neamul ..iar ca semn pentru acest legamant a cerut Domnul botezul (Taierea imprejurul preputului la toti cei de parte barbabteasca )iar Avraam a devenit supus si s-a botezat la 90 de ani ..baga la cap ..cuvantu Musulman si Islm au existat asa cum exista supus si credincios ..numai ca Muhammad a fost trimis popurului arab caci lor nu le fusese trimis nici un profet ..iar trimisul Muhammad le-a ales Arabilor religia celor supusi, religia profetilor , singura religie ingaduita de Dumnezeu este religia celor supusi si care se prosterneaza , ferice celor ce se apleaca prosternanduse inaintea Domnului fara sa le fie rusine ca sunt robii Lui ..''asa ca plecati-va prosternandu-va cu fata la pamant inaintea Domnului impreuna cu cei ce se prosterneaza '', ceva de genul asta cere Dumnezeu oamenilor ..iar inchinaciunea nu este menita Domnului ..este menita ea idoliilor ....Domnului ai este menita supunerea, plecaciunea si prosternarea .Cei ce se inchina la idoli si nu se prosterneaza sunt politeisti si nelegiuti !Si multi dintre oameni sunt asa .

 

Asculta Gigele , aerele de superioritate si mistocarerile astea ieftine pastraeza-le pt cine n-a deschis in viata lui nici Biblia nici Coranul , pt cine n-a citit in viata lui ce scrie pe un forum islamic sau pt fetiscanele bete de dragoste dupa cate un musulman fara pic de cunostiinte teologice si care inghit pe nemestecate orice prostie li se spune pe siturile islamice.

 

Deci sa incepem .

In primul rand mi-ai atribuit cuvinte false care nu le-am rostit . Nu am afirmat ca ( , ) cuvantul islam nu a existat inainte de Mohamed ci am spus ca nici un profet inainte de Mohamed , nu a practicat ceea ce practica musulmanii azi , Shahada ( marturisirea de credinta care include recunoasterea lui Mohamed ca trimis a lui Allah ) , rugatul de 5 ori pe zi , pelerinajul la Mecca , Ramadamul , si zakatul in forma islamica . Stii bine ca pe aceste practici se bazeaza islamul (adica religia pe care voi musulmanii le-o atribuiti in mod aberant si celorlalti profeti dinainte de Mohamed , stii bine ca acestia sunt cei 5 stalpi ai islamului si sunt obligatorii . Fara vreuna din acestea 5 nu te mai poti numi credincios sau supus adica musulman . Ce nu ai inteles pana aici?

 

 

In al doilea rand toti musulmanii sustin ca absolut toti profetii au avut ca religie islamul deci in concluzie sunt musulmani , ceea ce ilogic si este un mare fals . Apropo , abia astept sa ma contrazici sa imi spui ca musulmanii nu sustin ca toti profetii dinaintea lui Mohamed au fost musulmani si nici ca toti oamenii se nasc musulmani . ;) 8)

 

Dovada ca a fii musulman nu inseamna numai a fii supus si credincios unui singur Dumnezeu , sunt tocmai cei 5 stalpi ai islamului pe care musulmanul este obligat sa ii practice si fara de care nu se poate numi credincios si supus lui Allah . Da, toti profetii au fost supusi lui Dumnezeu dar faptul ca aceste 5 obligatii pe care se bazeaza islamul nu au fost mentionate sau practicate de nici un alt profet inaintea lui Mohamed demonstreaza ca profetii de dinaintea lui Mohamed nu au avut ca religie islamul si nici nu fost supusi aceluiasi Dumnezeu la care se inchina azi musulmanii .

 

Deci te-ai lamurit domnule filozof ca Avram si Isus nu au avut cum sa aiba ca religie islamul cand nu au respectat si practicat nici macar unul dintre cei 5 stalpi ai islamului ??

Sau o sa incepi iar cu mistocareli , aere de superioritate si copy paste-uri lungi si obositoare ?

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avraam a ridicat ''Casa '' de la Mecca !Prima ''Casa'' ridicata pentru a fi loc de rugaciune pentru credinciosi ..zidita chiar de Avraam, si ingaduita ''Casa '' de insusi DUMNEZEU ca fiind locul de rugaciune al neamurilor ..de aia este unul din stalpii Islamului si anume ca orice musulman(credincios) trebuie sa ajunga la ''Casa'' Sfanta zidita de Avraam macar o data in viata !Iar aceasta ''Casa'' se afla chiar in mijlocul credinciosilori(musulmanilor)..centru credintei !O '' Casa'' curata si ingaduita de Domnul Lui Avraam ''Tatal'' nu , numai al Evreiilor ci tuturor ''al nemurilor de pe pamant''asa l-a numit si l-a facut Dumnezeu facand un legamant .Iar Domnul nu-si uita legamantul facut caci nici credinciosii , nu-si uita legamantul facut Lui ..caci ei ''credinciosii '' se prosterneaza inaintea Domnului lor asa cum le-a cerut si nu se inchina ei '' idoliilor'' si nu-I spurca ''Casa'' Celui Viu !si Ea va ramane ''Casa Lui Dumnezeu pentru oameni'' pana la Ziua Judecatii!

 

Si samanta lui Avraam a fost imultita cat numaraul stelelor de pe cer , asa cum i-a promis Dumnezeu , si l-a facut pe El un neam mare de oameni care cred !Si i-a dat si pamanturile care i le-a promis in stapanire si mai are promisiuni facute Domnul lui Avraam si nu le-a uitat El (Dumnezeu )toate astea pana la Ziua judecatii !Caci asa cum a facut Dumnezeu prima faptura ''o va face din nou'' asta fiind o promisiune facuta ''omului''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avraam a ridicat ''Casa '' de la Mecca !Prima ''Casa'' ridicata pentru a fi loc de rugaciune pentru credinciosi ..zidita chiar de Avraam, si ingaduita ''Casa '' de insusi DUMNEZEU ca fiind locul de rugaciune al neamurilor ..de aia este unul din stalpii Islamului si anume ca orice musulman(credincios) trebuie sa ajunga la ''Casa'' Sfanta zidita de Avraam macar o data in viata !Iar aceasta ''Casa'' se afla chiar in mijlocul credinciosilori(musulmanilor)..centru credintei !O '' Casa'' curata si ingaduita de Domnul Lui Avraam ''Tatal'' nu , numai al Evreiilor ci tuturor ''al nemurilor de pe pamant''asa l-a numit si l-a facut Dumnezeu facand un legamant .Iar Domnul nu-si uita legamantul facut caci nici credinciosii , nu-si uita legamantul facut Lui ..caci ei ''credinciosii '' se prosterneaza inaintea Domnului lor asa cum le-a cerut si nu se inchina ei '' idoliilor'' si nu-I spurca ''Casa'' Celui Viu !si Ea va ramane ''Casa Lui Dumnezeu pentru oameni'' pana la Ziua Judecatii!

 

Si samanta lui Avraam a fost imultita cat numaraul stelelor de pe cer , asa cum i-a promis Dumnezeu , si l-a facut pe El un neam mare de oameni care cred !Si i-a dat si pamanturile care i le-a promis in stapanire si mai are promisiuni facute Domnul lui Avraam si nu le-a uitat El (Dumnezeu )toate astea pana la Ziua judecatii !Caci asa cum a facut Dumnezeu prima faptura ''o va face din nou'' asta fiind o promisiune facuta ''omului''.

 

Avram n-a ridicat nici "o casa " de rugaciune , daca te referi la piatra neagra Khaba din Mecca . Nu exista nici o referire in Biblie ca Avram ar fi ridicat o casa de rugaciune in desertul Arabiei , nici macar ca ar fi calcat vreodata prin Arabia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este fals pentru cei care fac Inchinaciuni !

Daca a existat cuvantu Islam care inseamna supunere , daca toti Profetii au fost supusi ce religie crezi ca au avut ei ?

Daca Avraam a ridicat si zidit prima ''Casa'' de rugaciune la Mecca ..ce religie a avut El ?

 

Daca profetii au fost credinciosi si in araba care inseamna musulman ce erau ei ? inchinatori la idoli ?pai ati spun eu ca nu erau inchinatori la idoli , erau supusi asa cum spune romanul despre ei ''Islamisti''chiar asta inseamna ..si mai erau ei credinciosi asa cum le spune romanul ''Musulmani''care nu sunt cuvinte decat imprumutate de roman si nici macar nu stie romanul ce inseamna si cu ce se mananca ..iar tu ..faci inchinaciuni sau te prosternezi ??Caci profetii nu au facut inchinaciuni .PROFETII faceau plecaciuni , se prosternau ...astea nu sunt practici ?

Au fost ''taiati'' toti de la Avraam pana la Muhammad , astea nu-s practici ?

la Mecca se merge de cand a ridicat si zididt Avraam ''Casa'' ..astea nu sunt practici ?

plimba ursul draga mea ..te rog.

 

Asa-i mai Gigele toti incepanad de la Adam si EVa au fost musulmani, islamul a existat de cand e lumea in nici un caz de la Mohamed incoace , inclusiv noi cand ne nastem suntem toti musulmani , dar parintii nostrii ne-au transformat in inchinatori la idoli , pagani si politeisti nu-i asa, istetule simpatic ?

 

 

Ohhh vai si amar Doamne ca mare ti-e gradina .......

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asculta Gigele , aerele de superioritate si mistocarerile tale ieftine pastraeza-le pt cine n-a deschis in viata lui Coranul , pt cine n-a citit in viata lui ce scrie pe un forum islamic sau pt fetiscanele bete de dragoste dupa cate un musulman care inghit pe nemestecate orice prostie li se spune pe siturile islamice.

 

Deci sa incepem .

In primul rand mi-ai atribuit cuvinte false care nu le-am rostit . Nu am afirmat ca ( , ) cuvantul islam nu a existat inainte de Isus ci am spus ca nici un profet inainte de Mohamed , nu a practicat ceea ce practica musulmanii azi , Shahada ( marturisirea de credinta care include recunoasterea lui Mohamed ca trimis a lui Allah ) , rugatul de 5 ori pe zi , pelerinajul la Mecca , Ramadamul , si zakatul in forma islamica . Stii bine ca pe aceste practici se bazeaza islamul adica religia pe care voi musulmanii le-o atribuit si celorlalti profeti dinainte de Mohamed , acestia sunt cei 5 stalpi ai islamului si sunt obligatorii . Fara vreuna din acestea 5 nu te mai poti numi credincios sau supus adica musulman . Ce nu ai inteles pana aici?

 

In al doilea rand toti musulmanii sustin ca absolut toti profetii au avut ca religie islamul deci in concluzie sunt musulmani , ceea ce ilogic si este un mare fals . Apropo , abia astept sa ma contrazici sa imi spui ca musulmanii nu sustin ca toti profetii dinaintea lui Mohamed au fost musulmani si nici ca toti oamenii se nasc musulmani .

Dovada ca a fii musulman nu inseamna numai a fii supus si credincios unui singur Dumnezeu , sunt tocmai cei 5 stalpi ai islamului pe care musulmanul este obligat sa ii practice si fara de care nnu se poate numi credincios si supus lui Allah . Da, toti profetii au fost supusi lui Dumnezeu dar faptul ca aceste 5 obligatii pe care se bazeaza islamul nu au fost mentionate sau practicate de nici un alt profet inaintea lui Mohamed demonstreaza ca profetii de dinaintea lui Mohamed nu au avut ca religie islamul si nici nu fost supusi aceluiasi Dumnezeu la care se inchina azi musulmanii .

Este fals pentru cei care fac Inchinaciuni !

Daca a existat cuvantu Islam care inseamna supunere , daca toti Profetii au fost supusi ce religie crezi ca au avut ei ?

Daca Avraam a ridicat si zidit prima ''Casa'' de rugaciune la Mecca ..ce religie a avut El ?

 

Daca profetii au fost credinciosi si in araba care inseamna musulman ce erau ei ? inchinatori la idoli ?pai ati spun eu ca nu erau inchinatori la idoli , erau supusi asa cum spune romanul despre ei ''Islamisti''chiar asta inseamna ..si mai erau ei credinciosi asa cum le spune romanul ''Musulmani''care nu sunt cuvinte decat imprumutate de roman si nici macar nu stie romanul ce inseamna si cu ce se mananca ..iar tu ..faci inchinaciuni sau te prosternezi ??Caci profetii nu au facut inchinaciuni .PROFETII faceau plecaciuni , se prosternau ...astea nu sunt practici ?

Au fost ''taiati'' toti de la Avraam pana la Muhammad , astea nu-s practici ?

la Mecca se merge de cand a ridicat si zididt Avraam ''Casa'' ..astea nu sunt practici ?

plimba ursul draga mea ..te rog.

 

Sau vrei sa spui tu ca Profetii au avut religii diferite ?sau ca ei au fost Crestini sau Iudei ? nu faceau Inchinaciuni! erau supusi si credinciosi (Islam-musulman)aceasta religie nu a fost infiintata ca institutie dar a existat de cand l-a creat Dumnezeu pe om ..caci asta i-a cerut lui Adam sa se plece in fata Lui si sa-l slaveasca numai pe El ., iar Adam s-a supus , a fost primul supus devenind El astfel primul credincios (musulman) si primul profet daca Adam era supus si credincios ..cum spui tu ca Islamul nu a existat ..in sufletul omului numai si numai Islamul a existat si eu ati traduc in romana..Islamul=Supunerea (fata de Dumnezeu )iar cei supusi se numesc musulmani ..sa-ti traduc in romana musulmani=credinciosi :iar un musulman face declaratia de credinta ca marturisire in fata Lui Dumnezeu ca nu exista Un alt Dumnezeu in afara de El si un musulman il recunoaste ca profet in primul rand pe Muhammad si dupa care are obligatia sa recunoasca si sa creada in toti Profetii Lui de la Adam pana la Muhammad si sa mai creaada in Cartile Lui si in Ingerii Lui ..cine nu crede si nu marturiseste asta nu se poate numi credincios (musulman)dar nu va mai chinuiti sa vorbiti o alta limba ..musulmanului spuneti-i credincios in romana, si numiti religia lui in lima voastra ''Supunere''..''Supusii '' daca intrebi Supusii cui ..ti se va raspunde .''Supusii Domnului , Celui Viu , Tatalui spiritual '' Creatorului, Divinului caci numai El este Divin .lasa-ti simbolurile si chipurile desenate ...Profetii nu au impartasit o astfel de religie ba chiar au negat-o si au refuzat-o..de aia au fost unii dintre ei facuti mincinosi iar pe altii i-au rapus ..si nu supneti ''Trei'' caci Dumnezeu este Unul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa-i mai Gigele toti incepanad de la Adam si EVa au fost musulmani, islamul a existat de cand e lumea in nici un caz de la Mohamed incoace , inclusiv noi cand ne nastem suntem toti musulmani , dar parintii nostrii ne-au transformat in inchinatori la idoli , pagani si politeisti nu-i asa simpaticule ?

 

 

Ohhh vai si amar Doamne ca mare ti-e gradina .......

Gigico ....nu spune in Biblie ca Avraam a ridicat ''Casa'' de la MECCA''?

Pai de binde de care Biblie vorbesti ..ca acum sunt Bibliiii..Biblia a ajuns Bibliii ...tu vorbesti despre Biblia Latina al lui Isus Crestinul si Latinul , cel blond cu ochii albastrii care oamenii l-au luat drept Dumnezeu ?sau tu vorbesti despre Biblia Evreiasca al lui Isus Evreul care nu a fost decat un simplu Profet , Ivatator si a predat El Evangheliile ?

Citeste Tora ca o sa vezi proprociile despre Isus ..cine este si de ce a venit ..o sa gasesti marturia lui Moise ca Avraam a ridicat Prima Casa ca loc de rugaciune pentru cei ce fac plecaciuni , o sa gasesti ca Avraam a fost primul om botezat si despre felul cum a fost botezat si cum i-a spus Dumnezeu ca va ramane vesnic pentru toate neamurile pamantului ..

 

lasa tu Biblia Latina si pe Isus Latinul care i-a fost schimbata credinta si identitatea de un popor necredincios atribuindu-i un asa zis botez..

numai o Gigeluta poate sa creada ca Isus s-a botezat a doua oara si ca si-a schimbat credinta , daca facea asta nu-l rapuneau ..si tot o Gigeluta poate sa creada ca Isus nu a fost botezat decat la 30 de ani si ca a trait el nebotezat pana la trezieci de ani cand Domnul a facut legamant inainte de el si a cerut acest semn pentru acel legamant ''botezul''

crezi ce vrei..Isus a fost botezat asa cum sunt eu botezat si asa cum sunt toti ''supusii''

Isus a fost supus si credincios ..ai retinut ce inseamna supus si credincios in araba ?

Isus nu a imbratisat ''Crucea '' ca semn divin si nici un al simbol sau orice altceva in afara de Dumnezeu ..

mai spune ca Avraam nu a ridicat nici o Casa , spune ca Isus a fost CRESTIN , SI SPUNE TU CE VREI..

si fa-ti tu in continuare inchinaciunile ..nu uita se de Maica DOMNULUI ..SA-I FACI SI EI INCHINACIUNI ..dar si Fiului ei sa nu uiti nici de sfintiiiii..care pe vremuri nu erau decat zeiii pentru cei ca tine ..

nu uita in ultimul rand sa-ti faci semnul...sti tu care dar sa-l si saruti .

te-am rugat sa plimbi ursul ..te mai rog o dta ..'' Te rog ''

 

Asa-i mai Gigele toti incepanad de la Adam si EVa au fost musulmani, islamul a existat de cand e lumea in nici un caz de la Mohamed incoace , inclusiv noi cand ne nastem suntem toti musulmani , dar parintii nostrii ne-au transformat in inchinatori la idoli , pagani si politeisti nu-i asa, istetule simpatic ?

 

 

Ohhh vai si amar Doamne ca mare ti-e gradina .......

Stiu ca adevarul doare ..dar noi ne nastem intr-o religie ..invatam de la parintii nostrii ..dar avem dreptul sa alegem ..de aia suntem oameni si nu Ingeri!Nu este o scuza ca noi am invatat gresit de la parintii nosrtii ''Chiar daca ei au fost nestiutoti si nu sa-u lasat calauziti ''?

 

Dumnezeu a spus '' Fiti supusi si sa nu muriti altfel decat supusi''

Asta a spus-o si Avraam fiilor lui , Asta a spus-o si Moise poporului , lui Israel ..nu a spus nici Dumnezeu si nici vre-un profet '' fi-ti voi Crestinci sau Iudei sau slujiti voi profetii ..sau inchinativa ...

Doua cuvinte a spus Creatorul :1 Supunere 2 Plecaciune .Si nu au fost Bibliii asa cum sunt acum

, a fost si este doar o singura Biblie. Tora Biblia Coranul.. Si cine nu le cunoaste pe toate sa se abtina de la a face comentarii doar ca sa se afle in treaba sau sa para interesanta sau interesant .Dar mare atentie ..nu cititi voi orice traducere din orice limba si de catre oricine .selectatile cu mare atentie, sa provina din traducerea neamului caruia i-a fost data Cartea , traduse chiar de ligile lor de cult caci este mai mare incredere in ele decat in cele traduse si editate de neicanimeni ..de ex unii care se apuca sa citeze sau sa traduca Coranul dar nu stiu sa traduca cuvantul Musulman sau Islam .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avram n-a ridicat nici "o casa " de rugaciune , daca te referi la piatra neagra Khaba din Mecca . Nu exista nici o referire in Biblie ca Avram ar fi ridicat o casa de rugaciune in desertul Arabiei , nici macar ca ar fi calcat vreodata prin Arabia.

Se spune despre ''Casa'', atunci cand Ea a fost ziditata de Avaaam piatra Ei era alba ..de atunci pana acum acea ''Piatra a Casei '' de care zici tu, se inegreste in fiecare zi din cauza pacatelor oamenilor ..asa se spune ..dar nu stiu cati dintre cei care numesc ''Casa '' piatra neagra daca au vazut-o vreodata si daca au vazut ei vreodata piatra Ei caci Ea ''Casa'' este imbracata(acopirita ).Iar acea Casa a fost zidita de Avraam si a fost prima ''Casa'' de rugaciune pentru cei supusi , pentru ce-i ce fac Plecaciune in fata lui Dumnezeu !Iar profetii nu faceau Inchinaciuni , Ei faceau plecaciuni , se prosternau plecandu-sa cu fata la pamant.

 

''O Carte care ti-a fost revelata si sa nu fie in inima ta nici o neliniste din pricina ei !,-pentru ca tu sa previi prin ea , si un indemn pentru dreptcredinciosi .(39:2)

''Urmati ceea ce vi s-a trimis de la Domnul vostru si nu urmati alti aliati in afara de El !Dar voi numai putin va aduceti aminte.(39:3)

''Ii vom intreba Noi pe cei carora li s-a trimis , dar ai vom intreba Noi si pe cei trimisi!(39:6)

''Noi v-am dat voua putere pe pamant si v-am dat pe el cele de trebuinta pentru trai ,dar numai putini dintre voi aduceti multumire.''(39:10)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gigico ....nu spune in Biblie ca Avraam a ridicat ''Casa'' de la MECCA''?

NU. Doar in Quran apare aceasta informatie.

 

sau tu vorbesti despre Biblia Evreiasca al lui Isus Evreul care nu a fost decat un simplu Profet , Ivatator si a predat El Evangheliile ?

 

NU exista si nu a existat nici o Biblie evreiasca a lui Isus . NU Isus a predat Evangheliile ci ucenicii lui .

 

numai o Gigeluta poate sa creada ca Isus s-a botezat a doua oara si ca si-a schimbat credinta , daca facea asta nu-l rapuneau ..si tot o Gigeluta poate sa creada ca Isus nu a fost botezat decat la 30 de ani si ca a trait el nebotezat pana la trezieci de ani cand Domnul a facut legamant inainte de el si a cerut acest semn pentru acel legamant ''botezul''

 

Numai un Gigel poate sa creada ca la 600 de ani dupa moartea lui Isus vine un om care nu l-a cunoscut pe Isus , nici macar pe apostolii lui Isus si poate relata mai bine faptele petrecute in timpul lui Isus decat cei care au fost contemporani cu el , care au mancat , au baut si au calcat impreuna cu el .

 

Dar ia hai povesteste-ne cum i-a relevat" ingerul Gabriel" lui Mohamed tot "adevarul" despre Isus .

 

Isus a fost supus si credincios ..ai retinut ce inseamna supus si credincios in araba ?

 

Supus si credincios in araba inseamna musulman , spui tu . Daca sunteti supusi si credinciosi asa ca Avram si Isus de ce tineti reguli pe care Avram si Isus nu le-au tinut niciodata ? Recitatul in araba de 5 ori pe zi in directia Mecca , pelerinajul la Mecca adorarea si rotirea in jurul unei pietre negre ,shahada , Ramadamul , zakatul ca sa nu mai vorbim de jihad ( razboiul sfant ) pe care nici Isus nici Avram nu l-au practicat ? Ei ai vazut acuma ca musulman nu inseamna numai a fii supus si credincios cum sustii tu , ci si a tine o gramada de alte reguli care nu au nici in clin nici in maneca cu ce au facut profetii dinaintea lui Mohamed. Deci este o alta religie care a aparut odata cu prophetul Mohamed nicidecum nnu a existat inaintea lui . Case closed .

 

Stiu ca adevarul doare ..dar noi ne nastem intr-o religie ..invatam de la parintii nostrii ..dar avem dreptul sa alegem ..de aia suntem oameni si nu Ingeri!Nu este o scuza ca noi am invatat gresit de la parintii nosrtii ''Chiar daca ei au fost nestiutoti si nu sa-u lasat calauziti ''?

 

Nu adevarul doare Gigele ci minciuna . La cine te referi cand spui "noi ne nastem intr-o religie dar avem dreptul sa alegem" ? La voi musulmanii ?? Phahahahha .

Gigele pai voi nu aveti dreptul nici sa chestionati Quranul d-apoi sa va schimbati religia , la voi se pedepseste cu moartea renuntarea la islam . Daca nu va executa statul va omoara chiar parintii , rudele sau prietenii vostrii .

Chiar ieri am auzit pe Paltalk intr-o camera de chat , o inregistrare de la politie cu o fata de 17 ani care renuntase la islam pt crestinism . Se ruga plangand disperata de politie sa o protejeze impotriva tatalui ei care vroia sa o omoare pt ca se convertise la crestinism . Si asta nu intr-o tara islamica ci chiar in USA.

Dar cel mai revoltator lucru a fost cand un musulman din Pakistan din aceeasi camera de chat (cu care obisnuiam sa vorbesc de multe ori pe privat fiindca mi s-a parut cumsecade si politicos,) a luat cuvantul si a spus ca aceasta nu se considera ca fiind crima ci pedeapsa justificata pt cei care incalca legile islamului . Nu mi-a venit sa imi cred urechilor . Absolut dezgustator . Bineinteles ca l-am sters din lista .

 

Si acest musulman nu era decat un bun musulman care avea constiinta perfect curata pt ca incerca doar sa urmeze sfaturile din cartea lor sfanta:

 

Sunna ,Sahih Al-Bukhari 9:57

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU. Doar in Quran apare aceasta informatie.

 

 

 

NU exista si nu a existat nici o Biblie evreiasca a lui Isus . NU Isus a predat Evangheliile ci ucenicii lui .

 

 

 

Numai un Gigel poate sa creada ca la 600 de ani dupa moartea lui Isus vine un om care nu l-a cunoscut pe Isus , nici macar pe apostolii lui Isus si poate relata mai bine faptele petrecute decat cei care au fost contemporani cu el , care au mancat , au baut si au calcat impreuna cu el .

 

 

 

 

Supus si credincios in araba inseamna musulman , spui tu . Daca sunteti supusi si credinciosi asa ca Avram si Isus de ce tineti reguli pe care Avram si Isus nu le-au tinut niciodata ? Recitatul in araba de 5 ori pe zi in directia Mecca , pelerinajul ,shahada , Ramadamul , zakatul ca sa nu mai vorbim de jihad ( razboiul sfant ) pe care nici Isus nici Avram nu l-au practicat ? Ei ai vazut acuma ca musulman nu inseamna numai a fii supus si credincios cum sustii tu , ci si a tine o gramada de alte reguli care nu au nici in clin nici in maneca cu ce au facut profetii dinaintea lui Mohamed.

 

 

 

Nu adevarul doare Gigele ci minciuna . La cine te referi cand spui "noi ne nastem intr-o religie dar avem dreptul sa alegem" ? La voi musulmanii ?? Phahahahha .

Gigele pai voi nu aveti dreptul nici sa chestionati Quranul d-apoi sa va schimbati religia , la voi se pedepseste cu moartea renuntarea la islam . Daca nu va executa statul va omoara chiar parintii , rudele sau prietenii vostrii .

Chiar ieri am auzit pe Paltalk intr-o camera de chat , o inregistrare de la politie cu o fata de 17 ani care renuntase la islam pt crestinism . Se ruga plangand disperata de politie sa o protejeze impotriva tatalui ei care vroia sa o omoare pt ca se convertise la crestinism . Si asta nu intr-o tara islamica ci chiar in USA.

Dar cel mai revoltator lucru a fost cand un musulman din Pakistan din aceeasi camera de chat (cu care obisnuiam sa vorbesc de multe ori pe privat fiindca mi s-a parut cumsecade si politicos,) a luat cuvantul si a spus ca aceasta nu se considera ca fiind crima ci pedeapsa justificata pt cei care incalca legile islamului . Nu mi-a venit sa imi cred urechilor . Absolut dezgustator . Bineinteles ca l-am sters din lista .

 

Si acest musulman nu era decat un bun musulman care avea constiinta perfect curata pt ca incerca doar sa urmeze sfaturile din cartea lor sfanta:

 

Sunna ,Sahih Al-Bukhari 9:57

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Gigelutza '' Crucificarea ''..este practica voastra asta in primul rand ..

Gigelutza draga bine ca -ISUS FACEA INCHINACIUNI IDOLIILOR SI CA NU FACEA APLECACIUNI..

bine ca Isus nu a venit Dupa Moise ..sti la cati ani dupa Moise a venit Isus ?...bine ca Isus nu a venit la cateva sute de ani dupa Moise ..

Bine ca profetii nu faceau ''rugaciunea'' care inseamna ceea ce ai spus tu ..de 20 de ori chiar pe zi'' plecaiune'' ...

deci plecaciune nu inchinaciune, ca sunt doua lucruri diferite Gigelutza draga ..

te-am rugat sa plimbi ''Ursul''..vezi-ti de inchinaciunile tale ..lasa-ma ca am treaba .si banuiesc ca esti blonda, Supus inseamna ceva iar credincios altceva ..nu inseamna amandoua intr-una asa cum se practica pe la unii ..trei intr-unul

sau tu nu vezi ca sunt doua cuvinte diferite l. Iar eu nu am spus ca Supus si Credincios in araba, ca inseamna Musulman caci nu sunt blond ...''blondo''deci vezi-ti de idolii tai .care idoli ? pai, Sfintii , icoanele , Domnul si Maica Domnului , crucea etc ....toate astea se numesc idolatrii atunci cand ajungi sa le faci inchinaciuni !!!

 

Islam=Supunere

Musulman=credincios

iar Dumnezeu este Unul singur ..nu este El trei intr-unul !

 

Ce tipic , vorbesti doar balarii fara sens , "inchinaciuni" "aplecaciuni" , nici un raspuns logic argumentat la toate problemele ridicate de mine, doar insulte de gradinita , "blondo" , "plimba ursul" , "idolatra" , "vezi-ti de inchinaciunile tale" etc.

 

Hai totusi nu ne povestesti cum a primit Mohamed revelatiile de la" ingerul Gabriel" ?? 8) ;)

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×