Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Interceptarea telefonica neautorizata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite, acum am vorbit cu o vecina care e de profesie avocata. Ea s-a ocupat in trecut de cazuri foarte asemanatoare cu acesta si a zis ca astea nu intra in "violarea corespondentei". Persoana respectiva care a inregistrat discutia nu a violat corespondenta nimanui, nu a interceptat nici un telefon si nici nu a intervenit in viata privata a cuiva. In acest caz cocky12 l-a sunat pe respectivul domn si i-a zis de bunavoie ca il iubeste si alte "bla,bla"-uri. Si el a inregistrat convorbirea respectiva si i-a aratat-o prietenei sale.

 

laurent-III-rd, tu ai dreptate cand zici ca prin corespondenta se intelege orice mijloc legal de comunicare, dar asta nu schimba cu nimic datele problemei pentru ca destinatarul mesajului trimis de cocky12 a fost chiar domnul respectiv, asa ca nu se poate pune problema de violarea corespondentei.

Atunci trimite-o pe vecina ta la mine, sau spune-i ca am zis eu sa mai puna mana pe Drept penal - Partea Speciala.

Sunt notiuni de student de anul II.

Ma rog, de unul care mai si frecventeaza cursurile si seminariile. Ca simpla diploma, nu iti confera si cunostiintele necesare.

 

Si intelege un lucru, inregistrarea fara drept a unei convorbiri, fara acordul persoanei cu care vorbesti este ilegal !

Divulgarea, sau, aducerea la cunostiinta publicului a acelei inregistrari, reprezinta in fapt infractiunea de violarea corespondentei.

 

Faptul ca a aratat-o prietenei lui, arata ca s-a savarsit acea infractiune.

 

Daca in schimb el ii povestea ce au vorbit, era deja altceva.

 

Or, tu admiti ca acea convorbire reprezinta corespondenta.

Admiti ca a inregistrat-o fara voia ei.

Admiti ca a aratat acea convorbire prietei lui, pe care nu o priveau acele lucruri, ce erau intime de fapt.

Atunci cum poti spune ca nu i s-a violat corespondenta ?

 

Daca o tinea pentru el,era ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ma insel,dar asta este concret ce mi s-a intamplat mie.Deci din punctul meu de vedere,nu este ilegal sa inregistrezi pe cineva.

Pai in cazul tau era altceva. Chiar tu ai spus-o, te teroriza.

Este o diferenta.

Conteaza ce faci mai apoi cu acele inregistrari. Daca le faci publice sau nu .

In cazul tau era corect sa serveasca ca probe.

Numai ca voi nu aveati o conversatie, o corespondenta, carese presupune ca este acceptata de ambele parti.

Daca ala te-ar fi sunat ca io cereai tu, nu mai erau luate in calcul.

 

Uite, in cazul Elodia, desi in doctrina juridica se accepta ca sotul da ii verifice mailul sdotiei, intrucat acestia isi datoreaza fidelitate reciproca, el a fost acuzat de violarea corespondentei.

Era corect, nu era ?!

 

Corect este cum spune legea !

 

De exemplu, la noi, daca suni la o banca, ti se explica ca acea convorbire va fi inregistrata, iar simpla ei continuare se considera ca ti-ai dat acordul.

De ce ar face asta, daca nu ar fi ceva ilegal ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mearga cocky la politie sau sa il dea in judecata si apoi sa ne povesteasca si noua cum a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, in cazul Elodia, desi in doctrina juridica se accepta ca sotul da ii verifice mailul sdotiei, intrucat acestia isi datoreaza fidelitate reciproca, el a fost acuzat de violarea corespondentei.

Era corect, nu era ?!

 

Corect este cum spune legea !

Sa ii verifice sau sa ii citeasca ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a inregistrat o convorbire telefonica nu inseamna ca a interceptato ! In cazu in care te santajeaza cu ceva atunci depune plangere la Politie

Pentru a intercepta o convorbire telefonica ai nevoie de aparatura speciala ,bineinteles nu pune oricine mana pe asa ceva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa ii verifice sau sa ii citeasca ??

Daca deschizi o scrisoare ce nu iti este adresata, se considera ca ai violat corespondenta.

 

Ai vrea sa iti deschida postasul scrisorile ?

Modereatori de aici sa iti vada PM-urile ?

 

Deci,titlul topicului este aiurea in primul rand.

Nu e aiurea. Ai inteles tu gresit.

Nu are legatura cu cine suna.

Conteaza ce anume iti lezeaza, daca nu se intampla nimic, nu exista nimic.

E simplu!

 

 

Eu zic sa mearga cocky la politie sau sa il dea in judecata si apoi sa ne povesteasca si noua cum a fost.

Daca are dovezi in sensul asta, da.

Daca nu, degeaba se duce doar pe simple presupuneri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca deschizi o scrisoare ce nu iti este adresata, se considera ca ai violat corespondenta.

 

Ai vrea sa iti deschida postasul scrisorile ?

Modereatori de aici sa iti vada PM-urile ?

 

Laurent, tu vorbesti numai ca sa nu taci. Informeaza-te inainte sa mai zici prostii.

 

daca deschizi o scrisoare care nu iti este adresata = violarea corespondentei

daca un postas iti deschide scrisorile adresate tie = violarea corespondentei

daca un moderator de aici se uita la PM-urile adresate tie = violarea corespondentei

daca tu te uiti la un PM pe care eu ti l-am trimis tie = NU reprezinta violarea corespondentei

daca tu il trimiti mai departe PM-ul respectiv si la un prieten de-al tau ca sa razi de prostiile scrise de mine = Nu reprezinta violarea corespondentei si nici interceptare ilegala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e aiurea. Ai inteles tu gresit.

 

Ba da, este aiurea. Corect era "Inregistrare telefonica neautorizata".

 

Dupa cum ziceam, interceptare inseamna surprinderea, descoperirea si urmarirea unui apel telefonic (si nu numai), ascultarea fara permisiune a unei covorbiri. Ori aici nu e cazul de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laurent, tu vorbesti numai ca sa nu taci. Informeaza-te inainte sa mai zici prostii.

 

daca deschizi o scrisoare care nu iti este adresata = violarea corespondentei

daca un postas iti deschide scrisorile adresate tie = violarea corespondentei

daca un moderator de aici se uita la PM-urile adresate tie = violarea corespondentei

daca tu te uiti la un PM pe care eu ti l-am trimis tie = NU reprezinta violarea corespondentei

daca tu il trimiti mai departe PM-ul respectiv si la un prieten de-al tau ca sa razi de prostiile scrise de mine = Nu reprezinta violarea corespondentei si nici interceptare ilegala.

Ai vorbit cand trebuia sa taci ! :blink:

 

Abtine-te !

Sau reciteste-ti elucubratiile.

 

Ba da, este aiurea. Corect era "Inregistrare telefonica neautorizata".

Da, asa este !

E vina mea. :flowers:

:bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce sa nu se prevaleze de asta, daca ar fi sa obtina (cum am vazut eu prin filmele americane) restriction order?

Teroristul are voie sa o inregistreze, dar nu pentru a o teroriza.

Si ea are voie sa il inregistreze pe ala cum o constrange.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×