Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Viata in Coreea de Sud

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.

 

Aproape true, insa kimchi-ul chiar nu este scump, nu am platit niciodata daca am cerut supliment.

De muncit muncesc exact noua ore pe zi, dupa aceea toti pleaca acasa, mai ales cva pe autostrada faci 50 de km intr-o ora.Toata ziua este ora de varf.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat . Nu stiam ca exista acest topic dar ma bucur ca l-am gasit . Eu , marea pasionata de Corea ... mi-am gasit coltul ... Citisem despre stilul lor de invatamant . Ce imi place , ba nu , ce mi-ar placea sa avem si noi sunt saloanele acelea de KARAOKE , mi se pare asa de super . Cand nu sti unde sa mergi , ce sa faci , cand nu ai chef sa te pierzi prin baruri sau cluburi , inchiriezi un salon , acolo poti sa si consumi , sa strigi , sa zbieri , sa canti , e tare misto .

Despre stilul lor gastronomic . Am fost surprinsa sa gust adevaratul ramen , caci eu mancam ceva asemanator dar cu alt nume ( rusesc ) . Si acum stiu de ce . Pentru ca Coreenii ... ei au paste din OREZ . Am citit si despre faptul ca orezul lor e diferit . Si au ULEI din SOIA si SUSAN .

Cica ei mananca mult , dar nu se ingrasa , caci mananca numai fibre si proteine . Folosesc mult TOFU . Mananca picant , dar sanatos , fara grasimi . Dar trebuie sa ai stomac pentru asta . SOJU , multa vreme nu mi0am putut imagina ce o fi . E o bautura alcoolica din OREZ . Iarasi orezul ... care e diferit chiar si fata de cel japonez . Si spui ca nu au VIN . Eu auzisem ca au un VIN strasnic de bun , din OREZ .

Ii admir foarte mult din toate punctele de vedere.

Cat despre concerte . Ma gandeam cand citeam si urmaream stiri despre RAIN BI ... cand ar putea vreodata Romania sa isi permita sa ii solicite sustinerea unui concert ? Multi nu stiu , dar e tot atat de faimos , poate nu in Europa , cat poate Linkin Park sau Aguillera . ( AM DESCHIS TOPIC CU Rain la sectiunea Muzica )

Nu as fi crezut vreodata ca un stat atat de mic ca aiba o asa mare valoare . Si sunt surprinsa si de faptul ca sunt foarte multe diferente fata de Europa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarea este asociata cu multe dintre festivalurile coreene. Prajituri elaborate si supa de taro sunt servite de Anul Nou, prajiturile si vinul sunt dedicate celei de-a noua zile a celei de a noua luni. Fructe, vin si prajituri sunt oferite la date speciale, ca ofrande, stramosilor, iar la prima aniversare a zilei de nastere a unui copil, acesta este pus sa sada printre biscuiti, prajituri de orez si fructe. Cea de a 61-una aniversare este si ea motivul unei sarbatori. Varsta de saizeci de ani este privita ca una limita, asa ca a supravietui un an in plus reprezinta o realizare ce merita sarbatorita.

 

Preluat de pe un alt forum ... :flowers:

 

 

Poze cu Seoul

post-15872-1256856742_thumb.jpg

post-15872-1256856794_thumb.jpg

post-15872-1256856806_thumb.jpg

post-15872-1256856815_thumb.jpg

post-15872-1256856832_thumb.jpg

post-15872-1256856854_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Annyeonghaseyo inseamna " buna " in Corea . Se mai foloseste Annyeong , si atunci cand ne luam ramas bun .

 

Ceva util ...

 

DA. 네. Ne.

NU. 아니요. Aniyo.

MULTUMESC . 감사합니다. Kamsahamnida.

IMI PARE RAU. 미안합니다. Mianhamnida.

BUNA DIMINEATA. 안녕하세요? Annyeong haseyo?

BUNA ZIUA . 안녕하세요? Annyeong haseyo?

BUNA SEARA . 안녕하세요? Annyeong haseyo?

안녕하십니까 Annyong hashimnikka?

LA REVEDERE . 안녕히 가세요. Annyeong hi kaseyo.

NUMELE MEU ESTE _____. 저는 ___ 입니다. (F) Chonun ______ imnida.

CUM SUNTETI ? 어떠십니까? (F) Ottoshimnikka?

ALO? (la telefon) 여보세요? Yoboseyo?

 

Iata ceva util pentru cei care vor sa mearga in concediu ... :P :doh: , ma rog , care vor sa invete sa pronunte ( si sa scrie )

 

 

 

Altele - dati click pe ele sa fiti directionate pe pagina de you tube , unde gasiti mai multe .

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai căpătat obsesia pt Coreea?

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de unde ai căpătat obsesia pt Coreea?

 

Cred ca nu am idee , dar exista , desi nu as numi-o obsesie , totusi . Doar curiozitate . E ceva nou . Voiam sa ma fac jurnalista , voiam sa calatoresc prin lume ... oare are de-a face ? Inainte eram obsedata sa aflu cat mai multe despre USA . :P

Si citeam multa enciclopedie . Si mai eram pasionata de legendele mumiilor , a egiptenilor .

Ah , cum spune Pippo mai sus , ii credeam neinsemnati fata de noi europenii , ii priveam pe chinezii din orasul meu ca pe niste tarani , serios . Cand colo , suntem mai prejos decat ei aproape pe toate nivelele ( ma refer la economie , tehnologie , chestii de genul acesta ). Si nu ca as fi fost rasista , dar inainte mi-ar si fost rusine sa am un amic cu ochi bulbucati . Adevarul e ca sa ii vezi la noi in tara , e ciudat si nu sunt asa de bine primiti ( asta e o parere personala , nu generala ) precum ne primesc ei in tara lor . Ma impresioneaza cultura lor . Nu stiu cum sa explic altfel . Iar ce tine de cinematografie , au filme bune si muuuulte . Chiar si la sectiunea entertainment , ne intrec . Nu ti s-a intamplat niciodata sa te intereseze ceva atat de mult ? Nu sunt singura " obsedata " , sau " posedata " ? Doar poate , pe acest forum . Nu mai e nimeni interesat ca mine , asta e ... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce imi place , ba nu , ce mi-ar placea sa avem si noi sunt saloanele acelea de KARAOKE , mi se pare asa de super . Cand nu sti unde sa mergi , ce sa faci , cand nu ai chef sa te pierzi prin baruri sau cluburi , inchiriezi un salon , acolo poti sa si consumi , sa strigi , sa zbieri , sa canti , e tare misto .

 

Pentru ca Coreenii ... ei au paste din OREZ . Am citit si despre faptul ca orezul lor e diferit . Si au ULEI din SOIA si SUSAN .

 

Cica ei mananca mult , dar nu se ingrasa , caci mananca numai fibre si proteine .

 

Si spui ca nu au VIN . Eu auzisem ca au un VIN strasnic de bun , din OREZ .

 

Cat despre concerte . Ma gandeam cand citeam si urmaream stiri despre RAIN BI ... cand ar putea vreodata Romania sa isi permita sa ii solicite sustinerea unui concert ? Multi nu stiu , dar e tot atat de faimos , poate nu in Europa , cat poate Linkin Park sau Aguillera .

 

Nu as fi crezut vreodata ca un stat atat de mic ca aiba o asa mare valoare . Si sunt surprinsa si de faptul ca sunt foarte multe diferente fata de Europa .

 

De regula entuziastii care zbiara in cluburile de karaoke sint beti.

 

Coreeni sint chiar destul de grasi fata de alti asiatici, si sint mari amatori de carne.

 

Au un rachiu de orez, ca si chinezii si japonezii, o bautura spirtoasa la vreo 40 de grade cu un miros la fel de crunt ca al whisky-ului original, nefiltrat/netratat.

 

Muzica asiatica (inclusiv cea coreeana) e o imitatie de calitate dubioasa a muzicii americane (care e de regula o imitatie de calitate dubioasa a muzicii britanice).

 

Valoare au, valoare economica. Si sint mai seriosi si mai sobri decit alti asiatici, poate chiar mai mult decit japonezii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti zbiara prin saloanele de karaoke . :P

Daca eu as avea ocazia sa intru intr-unul , as face-o pentru recreere si pentru a-mi incerca talentele vocale :doh:

O tentativa de asa ceva am vazut anul acesta pe plaja . Dar era prea multa lume , nu e acelasi lucru in aer liber .

Muzica lor mi se pare buna . Dar asta tine de gustul fiecaruia . Ca de unde vine , sau ce vor sa imite ( totusi daca ai putea exemplifica - pentru ca mie nu mi se pare - e chiar diferita de cea a britanicilor sau americanilor ) , nu ma intereseaza , cat timp o pot asculta .

Si imi sustin opinia , ca in general sunt slabuti . Nu am spus niciodata ca nu exista corean gras . Despre japonezi sau chinezi , nu mai stiu atatea ... chinezi grasi am vazut :P :P

 

Economie - tehnologie

Sud-coreenii construiesc a doua cladire ca inaltime din lume

surs - banknews

 

Un nou super-zgarie-nori va fi construit in capitala Coreei de Sud, Seul, dezvoltatorul fiind o firma de constructii asiatica, Lotte Construction, care isi va rezerva cateva etaje pentru amenajarea propriului sediu.

 

Turnul va fi finalizat in 2014, de arhitectura sa ocupandu-se expertii de la Kohan Pederson Fox. Lucrarile au demarat deja, pana in acest moment fiind finalizate excavarile pentru temelia uriasei cladiri, al carei nume va fi Lotte Super Tower 123.

 

Turnul va gazdui atat spatii de birou, cat si apartamente, hoteluri, centre comerciale, culturale si de afaceri, ingloband practic, intre peretii sai, un micro-oras.

post-15872-1257023363_thumb.jpg

post-15872-1257023375_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×