Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Viata in Coreea de Sud

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa e . Pot sa stiu care formatie kpop iti place ?

 

Formatia despre care vorbeam in postul anterior este DBSK. Insa acum am ajuns sa cunosc aproape toate formatiile coreene. N-as putea spune ca o anumita formatie nu-mi place, insa in fiecare trupa exista persoane care imi plac mai mult sau mai putin.

 

Am vazut nu de mult serialul You're beautiful/You're handsome. Stiam de Hongki de la FT Island, insa mai putine de Jang Geun Suk. Ma bucur ca Jung Yong Hwa a avut ocazia, prin serialul asta, sa devina cunoscut si sa aiba un debut foarte bun cu formatia lui, CN Blue. Nu stiu daca neaparat ceea ce in film e si real. Multi artisti nu stau in vile luxoase decat dupa ce (si daca) au succes. Insa in ceea ce priveste programul lor zilnic si cum fanii ii asteapta la poarta non-stop, asta e real.

 

Cat despre relatia artisti-fani, nu neg ca e foarte puternica. Stiu cat de multe acte caritabile fac fanii in numele artistilor lor preferati, cate cadouri scumpe le cumpara, cat de mult ii sprijina, dar si ca artistii, la randul lor, nu uita sa le multumeasca fanilor atunci cand au ocazia. Ce ma deranjeaza pe mine la fanii coreeni este ca sunt foarte gelosi si posesivi... si razbunatori. Am sa dau un exemplu concret, cand Ivy a cantat la un festival cu 2pm si in duetul lor, a fost un moment cand ea si Nickun au avut o scena mai.. "dragastoasa"... in urmatoarea zi, pe contul de facebook sau twitter, nu stiu exact, al lui Ivy, fanii 2pm postasera numai comentarii de rau la adresa ei. Insa pot face mult mai mult decat atat, uneori chiar apeleaza la agresiune fizica. De aceea multi prefera sa mentina viata lor privata ascunsa.

 

Ce ma bucura este ca, in sfarsit, romanii iau la cunostinta despre existenta coreenilor si despre farmecul lor, deoarece in ultima perioada se difuzeaza o gramada de seriale coreene istorice pe TVR. Si au rating-uri mari, intrucat vad ca TVR continua sa dea multe seriale coreene. Pacat ca unii nu-si dau seama ca sunt coreene si zic pur si simplu: "Ah, un serial cu chinezi?!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa e , unii nu fac diferenta intre chinezi si coreeni - asiaticii in general sunt chinezi pentru romani :P

Acum ca am ajuns sa ii cunosc mai bine - sa stiu mai multe - pot sa fac diferenta intre cateva limbi asiatice - de exemplu nu stiam nici ca chineza e de fapt mandarina

Cand ii aud pot sa spun deja cand se vorbeste mandarina , cand thailandeza , cand japoneza , coreana - de exemplu taiwanezii vorbesc tot mandarina - nici asta nu stiam pana nu de mult ca apartine de China . Ah , recunosc si filipineza :P

 

Eu nu cunosc toate formatiile coreene - am auzit de ele , de aproape toate , dar ce stiu mai multe sunt CN Blue de cand cu You're Beautiful , Ft Island datorita unui MV al lui Song Seung Heon , SG Wannabe tot de acolo ( din ost-uri ) , SS501 de cand cu Boys Before Flower , Wonder girls , Super Junior , Girls Generation si cam atat am ascultat . Ar mai fi Lee Hyori , care imi place la nebunie . Si altii mai clasici - Ahn Jae Wook , Lee Seung Chul , Kim Nam Gil , si nu le mai retin numele - dar nu sunt formatii .

 

Sunt si actori care au voce , SSH ( cel amintit mai sus ) , Jang Geum Suk are o voce incredibila - el e si tinerel - dar nu isi doreste o cariera muzicala , So Ji Sub .

Ah , sa nu uitam de Rain - world star - nu pot sa spun ca imi plac toate piesele lui , dar sunt foarte impresionata de el .

 

Recent am vazut niste poze din Seoul si Busan , si alte imprejurimi , precum si insulele Jeju . O sa incerc sa revin mai tarziu cu niste clipuri si poze .

 

Mi-ar placea sa fie mai multi pe acest topic , ori doar curiosi ori cei care au experimentat cu adevarat viata acolo .

 

Cat despre fani - eu fac parte din doua comunitati puternice dedicate actorilor SSH si SJS - nu am vazut cluburi mai unite , precum o familie unde toti se respecta si pentru fiecare update sau post isi multumesc respectuos . Sunt cu adevarat addicted si isi sprijina cu adevarat idolii . Si culmea , exista un forum unde varsta a treia isi petrece ziua - mai mult pentru drame . Wow , nu mi-a venit sa cred ca sa o vad si pe asta :cry:

 

Ce am observat - SUA sprijina mult productiile coreene . Americanii iubesc dramele si au forumuri uriase dedicate muzicii , filmelor si dramelor cat si culturii coreene .

 

Da ... romanii abia incep sa intre in aceasta lume . Oricum , prefer orice de la ei decat telenovelele - care sunt totusi siropoase si prea lungite .

Viata in Corea e in proportie de 80 % asa cum se vede in productiile televizate ( isi pastreaza traditiile vechi )

 

Problema e ca incep sa deschida " ochii " spre occident - nasol . Unii visam la viata de acolo , ei vor sa invete de la noi ... dar ce ? Sau sa vada ce ?

 

Cum spunea amicul meu corean - daca am bani pot trai bine in Romania ? El e incantat de ideea de a avea mai multe iubite inainte sa se insoare . :o: La ei trebuie sa se gandeasca de 2-3 ori inainte sa iasa cu o fata ... daca se despart - au de suportat consecinte . Ma rog , nu sunt bine vazuti cei care au prea multe relatii inainte de casatorie .

 

Adulterul la ei se pedepseste cu inchisoarea.Cand o femeie e inchisa in general se pune intrebarea - " pt ce esti aici ? frauda sau adulter ? " :o: :o: :P Am dezbatut problema asta cu un corean intr-o discutie lunga :P

 

Pentru adulter exista lege , dar romanii nu o aplica - asa am auzit .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin despre istoria Coreei . Mie mi-a placut mult acest clip .

Imi pare extrem de rau dar e doar in engleza subtitrat .

 

Aprox.9 min.

 

 

Sub un minut

Scenariu nocturn in Corea

 

 

Timp 2:31

 

Anul nou lunar in Corea - obiceiuri

 

 

Sa vorbim despre mancare - sau doar sa privim

 

Orice ar arata acolo - eu cunosc Ramenul si mor dupa el :stars: Si orice preparat noodles - care se gasesc la noi in magazine iar sosurile le putem pregati dupa propriile cunostinte .

 

Minute - 7:19

 

Eveniment 2009 pentru promovarea bucatariei coreene " masa coreana "

 

 

Kimchi

 

E practic varza murata , dar dupa culoare - ei folosesc un condiment special - ce se gaseste doar la ei . Practic nu lipseste de la nici o masa .

 

Minute - 00:52

 

Editat de Dany29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi plac doar koreencele! nu sunt asa mare fan al mancarurilor pe care le prepara... prea multe legume, si nu imi place felul in care prepara carnea de vita. am fost la ziua la o tipa din korea si singurele chestii care le-am mancat de-acolo au fost niste chicken mcnuggets facute in casa si o salata extrem de picanta, haha. nu-mi mai trebuie mancare orientala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kimchi

 

E practic varza murata , dar dupa culoare - ei folosesc un condiment special - ce se gaseste doar la ei . Practic nu lipseste de la nici o masa .

Da, dar e foarte foarte foarte picanta(iute).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , kimchi e foarte picanta . Eu as incerca-o insa pentru ca ador mancarurile super condimentate .. cu cat mai picant cu atat mai bine . Poa' sa -mi ia gura foc - i don't care :cheer:

Imi place cu cata pasiune o prepara in familie - de obicei in cantitati mari .

post-15872-1267457823_thumb.jpg

post-15872-1267457540_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi plac doar koreencele! nu sunt asa mare fan al mancarurilor pe care le prepara... prea multe legume, si nu imi place felul in care prepara carnea de vita. am fost la ziua la o tipa din korea si singurele chestii care le-am mancat de-acolo au fost niste chicken mcnuggets facute in casa si o salata extrem de picanta, haha. nu-mi mai trebuie mancare orientala...

 

Nu e chia asa, au o gramada de feluri bazate pe carne.De porc, de vita, de peste, si ocazional de caine.

Marti, in drum spre hotel, am depasit o camioneta care transporta in custi caini.Si nu aratau a animale de companie.....

Am gasit chiar langa hotel un local Mr. Pizza, si mi-am zis ca ar merge o masa vestica.Vise, nu seamana de loc cu conceptul de pizza.Nu parmezan, nu prosciuto, nu masline.Doar fructe de mare si niste chestii care nu le recunosc.Spaghetele au fost bune totusi....

Vrea cineva suveniruri?????

 

Maine ar trebui sa ma intorc, dar am un bad feeling ca voi obtine a doua amanare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut, am auzit si am citit lucruri foarte interesante despre coreea de sud si pe viitor imi doresc mult sa ajung sa o cunosc...sunt interesata sa aflu cat mai multe....

mereu ma intreb... oare cum sunt oamenii de acolo?ce stil de viata au?s.a

ma intereseaza mult parerea celor care au fost acolo(si nu numai) :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut, am auzit si am citit lucruri foarte interesante despre coreea de sud si pe viitor imi doresc mult sa ajung sa o cunosc...sunt interesata sa aflu cat mai multe....

mereu ma intreb... oare cum sunt oamenii de acolo?ce stil de viata au?s.a

ma intereseaza mult parerea celor care au fost acolo(si nu numai) :P

 

Eu personal n-as putea sa traiesc aici.Numai drumul pana la birou, o ora jumate dus , o ora jumate la intors, te scoate din minti.Ambuteiaj continuu de dimineata pana seara.Taxi-ul cu care am venit ieri la hotel, vazand ca ma grabesc, a iesit de pe sosea si a luat-o pe camp, prin orezarie.E alta lume.Sper sa ma intorc pe luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , hmm , chestia e ca e putina vegetatie si multa agitatie . Putin verde , cum s-ar spune , datorita tehnologiei avansate . Dar totusi , imi place ce vad . Stiu ca realitatea difera , poate putin poate mai mult . Totusi si mereu acest totusi , sunt incantata sa cunosc o alta lume , alte conceptii , chiar daca prin intermediul a ceea ce se numeste internet .

Practic nu stiam nimic si mor sa cunosc gustul de kimchi sau sa gust un paharel de soju ( eu care nu sunt bautoare deloc 8) )

 

Un singur korean cunosc . Si el e super de treaba si foarte destept , intelept , bine educat - un om cum nu ai ocazia sa cunosti la orice pas . Am ramas impresionata de tot ce mi-a povestit , de tot ceea ce am aflat prin intermediul lui . Am ramas deasemenea surprinsa cum a invatat si cat de rapid istoria Romaniei si cat este el de pasionat la randul lui de daci , romani , de intreaga istorie , de dracula , de romance etc :lol:

 

Azi ma intreaba lucruri despre istoria noastra de care eu trebuie sa ma documentez daca e chiar asa , pentru ca el stie mai multe decat mine deja . :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×