Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Viata in Coreea de Sud

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...ii priveam pe chinezii din orasul meu ca pe niste tarani , serios .

 

...Nu sunt singura " obsedata " , sau " posedata " ? Doar poate , pe acest forum . Nu mai e nimeni interesat ca mine , asta e ... :doh:

 

Stai linistita, au si ei taranii lor. Ca si noi.

 

Si de ce nu pleci in Coreea? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai linistita, au si ei taranii lor. Ca si noi.

 

Si de ce nu pleci in Coreea? :P

 

Nu mai sunt de 20 de ani sa o iau de la capat . Am o viata , frumoasa , placuta . Asadar ramane doar la nivelul de cultura . Plus , o vizita in Seoul in viitorul apropiat . Poate nu la anul , dar cat de curand se poate . E si sora mea dornica :doh:

Probabil ca au " tarani " , precum si " tigani " :P Nu m-am referit aici la sensul propriu de taran , Doamne fereste sa jignesc pe cineva . Ca doar si parintii mei se trag de la tara :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbisem pe mes cu un corean . El era curios de tara noastra . Spunea ca il stie pe Mutu de la noi . Si mai spunea ca in Corea , romancele sunt faimoase pentru frumusetea lor .

El e foarte mandru de tara lor , mi-a dat un clip despre istoria lor . Chiar nu stiam ca , Corea a fost candva pe primul loc ca saracime in lume . Nu aveau practic nimic , nici constructii , nici fabrici sau ceva din care sa traiasca normal . Insa aveau mereu speranta ca ziua de maine le va aduce ceva bun , ca , copiii lor o vor duce mai bine . Si , cu ajutorul Germaniei au inceput sa se ridice . Au primit de munca si cot la cot femei si barbati au ridicat Corea cea noua , muncind mult si din greu . Au ajuns in 50 de ani pe primele locuri in lume ca tehnologie moderna , inteligenta s.a.m.d. Sunt mandri si prietenosi . Sunt cu conceptii invechite dar totodata moderne , o combinatie interesanta .

El spunea ca barbatii detesta sa mearga in armata - cam asa era si la noi nu de mult . Fetele , in general nu ies cu mai multi de 2 baieti pana se marita , iar in ziua casatoriei e bine sa fie virgine , ca sa nu fie catalogate drept " stricate ".

Poarta acel respect fata de cei mai in varsta asa cum se vede in filmele si dramele lor .

A fost o conversatie interesanta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent am aflat ca varsta europeana cu cea coreana ( cel putin ) difera . Ei cand se nasc au din start 1 an impliniti . :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dani29, sa sti ca lucrurile in Koreea de Sud nu stau asa de bine cum crezi tu. Salariul minim e undeva la 300 de euro pe luna, bani care in Seul nu iti ajung. Si majoritatea celor din capitala traiesc cu salariul asta. In teritoriu se lucreaza chiar pentru mai putin decat salariul minim. Eu am un prieten corean care s-a mutat in Constanta in 2007 si si-a deschis un restaurant specific aici. Si crede-ma ca nu a venit el impreuna cu toata familia lui in Romania de bine ce ii era in Coreea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza mai mult partea culturala , civilizatia ... altele decat economia . Dar , vorbesc cu persoane din Corea . Si ei mi-au spus cu totul altceva . E mare diferenta intre noi si ei , asta e sigur .

Salariul unui absolvent de facultate , deci unul cu prima slujba se ridica undeva la 1400 eu ( mi-au zis ei in won dar nu stau acum sa socotesc , daca tin bine minte 1 eu e 1600 Won )

Cheltuie in jur de 3000 de dolari pentru a invata la perfectiune engleza - mamele cheltuie mii de dolari pentru educatia copiilor - asta li se pare si lor o prostie . Intre mame exista , spun ei , o continua competitie .

Ce ma atrage pe mine , e respectul de sine si intre varste . Chiar si un student mai mare il respecta pe juniorul sau , si invers . Si imi plac exprimarile lor verbale .

Asta nu inseamna ca nu exista defecte si la ei . Femeile care beau si cad sub masa :lol: , apoi le cara in spate acasa ( pig back - am vazut asta in filme ) Sau bataile de la scoala , rivalitatile intre scoli ... dar e si cool ... ;) - legat de scoala in schimb , ei au invatamant foarte strict si imi place si portul de uniforme specifice fiecarei scoli .

Un cola e 0,5 centi ( dolar ) . Atata mai retin . Ah , si ei mai spun ca toti incearca sa ajunga sa faca o facultate ... parintii sustin copiii lor financiar pana absolva o universitate , chiar si dupa daca e nevoie pana se ridica pe propriile picioare . Unii pleaca in State pentru alte cursuri suplimentare . Multi dintre cei care nu reusesc sa intre la o facultate se considera ratati si multi dintre ei se sinucid .

Nu am citit astea , nu am inventat , mi le-au spus coreeni .

 

Tot nu pot sa inteleg insa cum poti sa ai un an din clipa in care te nasti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot nu pot sa inteleg insa cum poti sa ai un an din clipa in care te nasti .

 

Ei nu au un an din clipa in care se nasc. Ei se nasc normal. Problema e ca noi europenii cand ne nastem suntem cam cu 6 luni mai subdezvoltati decat coreenii si japonezii. Asa ca problema e la noi, nu la ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei nu au un an din clipa in care se nasc. Ei se nasc normal. Problema e ca noi europenii cand ne nastem suntem cam cu 6 luni mai subdezvoltati decat coreenii si japonezii. Asa ca problema e la noi, nu la ei.

 

Vreau sa spun ei considera ca au un an la nastere . Imediat dupa ce trec intr-un nou an isi adauga la varsta alt an . De exemplu cine se naste pe 30 Dec . are 1 an , imediat pe 1 Ian . implineste 2 . Ei au cica cea mai veche varsta din lume . Nu stiu cum e la japonezi . Citeam pe un forum englez prezentarea unor coreeni . Scriau " age 20 , korean age 21 " . Ceva de genul . Asa ca m-am informat pana azi ... :D

Mi-a explicat cineva care traieste acolo ... Dar tot nu am inteles ceva . Cand isi serbeaza ziua de nastere in timpul anului ( data nasterii ) isi sau nu isi adauga un an ... trebuie sa ma mai lamuresc :roll:

 

 

Dani29, sa sti ca lucrurile in Koreea de Sud nu stau asa de bine cum crezi tu. Salariul minim e undeva la 300 de euro pe luna, bani care in Seul nu iti ajung. Si majoritatea celor din capitala traiesc cu salariul asta. In teritoriu se lucreaza chiar pentru mai putin decat salariul minim. Eu am un prieten corean care s-a mutat in Constanta in 2007 si si-a deschis un restaurant specific aici. Si crede-ma ca nu a venit el impreuna cu toata familia lui in Romania de bine ce ii era in Coreea.

 

Am mai pus o data intrebarea asta . Si altii sustin ca in Corea de sud nu poti numi populatie saraca . Fata de ei , noi suntem foarte saraci . Poor people - adica saraci sunt - dar si ei traiesc pe luna cu aprox 900 dolari minim . Asta daca lucreaza doar 8 ore pe zi . Pot sa castige chiar mai bine . Un absolvent in inginerie isi incepe primii trei ani lucrand pentru un salar de 2000 dolari cel putin . Dupa 3-4 ani li se ridica salarul vizibil . Un student castiga in part time job minim 1200 dolari US .

Poate in Corea de Nord . Dar nu in Sud traiesc asa cum spui tu .

Exista minimum-wage institute - protejeaza acei oameni care cica sunt saraci - nu au studii si nu s epot angaja la un job mai bine platit . Despre acestia ziceam ca pot castiga minim 900 dolari US.

Scuze pentru quote in engleza " for example, Samsung Group- the fresh engineer got 3000 Euro "|

GDP (PPP) 2008 estimate South Korea

- Total $1.344 trillion[3] (13th)

- Per capita $27,692[3] (32nd)

GDP (nominal) 2008 estimate

- Total $929.124 billion[3] (15th)

- Per capita $19,136[3] (36th)

 

In fine , nu ma intereseaza asta pentru un motiv anume . E doar asa , pentru cultura mea . Printre altele am dat si peste aceste date . Sunt mai blocata insa in entertrainment . :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei au un an la nastere deoarece, din cate stiu, iau in consideratie cele 9 luni in care bebelusul sta in burta mamei. Astfel, cele noua luni se transforma intr-un an, iar la nastere copilul are un an.

 

Cand este un an nou, intr-adevar, ei mai adauga un an la varsta lor si zic ca au, de exemplu, 20 de ani chiar daca inca nu este ziua lor si de fapt au 19. Insa, cand isi sarbatoresc ziua propriu-zisa, nu mai adauga niciun an. Sper ca am fost destul de clara.

 

La japonezi, cred ca e la fel ca la noi.

 

Cat despre Coreea de Sud, sincer, sunt fascinata de tara asta. Admir si eu respectul fata pana si de cei care sunt cu un an mai mare decat tine. Si respectul fata de parinti (din cate am observat).

 

Am ajuns sa cunosc tara asta din intamplare, printr-o formatie de acolo. Poate ca kpop, asa cum se numeste muzica lor, nu este atat de originala si poate ca e facuta dupa tiparele internationale, insa diferenta sta in cum se prezinta artistii. Ei pun mare accent pe imagine si pe schimbarile de look, dar si pe coregrafie, care cateodata conteaza mai mult decat insasi melodia. Insa artistii aia, inainte sa debuteze, se antreneaza ani buni in cadrul unei ... nici nu stiu cum sa-i spun... corporatii, sa zicem. Si se antreneaza din greu, nu gluma. Plus ca dupa ce debuteaza, adio familie, viata privata & so on. Daca mai faci parte si dintr-un grup, ajungi sa locuiesti cu ei.

Si mai este un lucru: daca la noi, cand apari intr-o emisiune, te intreaba de scandaluri si cu cine esti si despre "detalii din dormitor", la ei intrebarea cea mai frecventa pusa canteretilor este despre primul lor sarut, pe care il apreciaza foarte mult, dar si despre femeia/barbatul ideal.

 

Nu stiu prea multe despre economie, stiu doar ca muncesc foarte mult. Chiar si cei care ajung in top spun ca vor munci si mai mult pentru a fi si mai buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am ajuns sa cunosc tara asta din intamplare, printr-o formatie de acolo. Poate ca kpop, asa cum se numeste muzica lor, nu este atat de originala si poate ca e facuta dupa tiparele internationale, insa diferenta sta in cum se prezinta artistii. Ei pun mare accent pe imagine si pe schimbarile de look, dar si pe coregrafie, care cateodata conteaza mai mult decat insasi melodia. Insa artistii aia, inainte sa debuteze, se antreneaza ani buni in cadrul unei ... nici nu stiu cum sa-i spun... corporatii, sa zicem. Si se antreneaza din greu, nu gluma. Plus ca dupa ce debuteaza, adio familie, viata privata & so on. Daca mai faci parte si dintr-un grup, ajungi sa locuiesti cu ei.

Si mai este un lucru: daca la noi, cand apari intr-o emisiune, te intreaba de scandaluri si cu cine esti si despre "detalii din dormitor", la ei intrebarea cea mai frecventa pusa canteretilor este despre primul lor sarut, pe care il apreciaza foarte mult, dar si despre femeia/barbatul ideal.

 

Asa e . Pot sa stiu care formatie kpop iti place ?

 

Un exemplu pentru ceea ce ai descris tu aici e mini seria You're Beautiful . E vorba despre viata din spatele scenei a unei formatii celebre AN JELL . Formatia e fictiva - actorii sunt insa artisti , membrii din cate o formatie cunoscuta in Korea , CN BLUE , FT ISLAND - iar actorul principal , Jang Geum Seok , desi nu face muzica si doar se dedica actoriei , are o voce incredibila - cred ca de aceea l-au si ales .

Aproape tot ce vedem in acel serial e real - concertul celor de la AnJell a fost real - s-a tinut cu adevarat in prezenta miilor de fani , iar de acolo au scos scene pentru a introduce in serie .

Da , ei pun valoare pe look si pe coregrafie . Si fiecare grup sau artist e sub instructia unei firme de management . Multi ( veteranii ) isi urmeaza mai tarziu propriul drum si isi deschid propria firma . Nu doar in muzica e asa , si in actorie .

Sunt grupuri de idoli multe , dar au si muzica clasica de calitate - ei folosesc mult instrumentele si canta mult live . Ce ma impresioneaza mult e devotamentul fata de fani . Isi respecta fanii si ei inteleg ca ei sunt cei care ii tine in viata .

 

O alta chestie - ei nu vorbesc despre viata lor privata . Rar o sa gasesti informatii despre familiile lor sau prietenii apropiati ( exceptie daca sunt tot artisti ) si mai ales despre viata amoroasa . Mai nimic . Si e adevarat - cand se pune o intrebare mai intima e de obicei legata de primul sarut , de prima iubire , si eventual " ganduri de casatorie ?" desi poate nu a fost vazut deloc in compania unui partener :P

Si uite ca fanii respecta toate acestea . Doar fan cluburile si site-urile officiale dau informatii mai amanuntite despre artistii lor - poze cu familia de exemplu .

 

Ati fi uimiti sa vedeti cat sunt de respectati si iubiti de catre fani - cat de mult ii sprijina fanii si cum organizeaza intalniri si proiecte tinand legatura cu firma de management .

 

Nu am vazut niciodata un topic dedicat cu atata dragoste si sprijin unei vedete de la noi pe nici un forum - oare de ce ?

 

In concluzie , nu exista ceva in comun cu noi . Mi-ar placea sa ne luam noi dupa ei ...

 

Pe 14 Februarie ei sarbatoresc Anul Nou Lunar ( gasiti pe wikipedia ce inseamna ) - data nu e mereu aceeasi . Noi ne luam dupa Anul Nou Solar . Si ei o sarbatoresc ( 1 ian ) dar aceasta din urma este cea oficiala pentru ei .

Editat de Dany29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×