Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am facut ieri o ecografie. Rezultatul m a cam speriat nitel deoarece mi s-a zisca structura este fin granulara si ecogenitatea moderat crescuta. In rest totul ok.- Dr. mea a vazut ecografia si a zis sa nu mi fac griji. Intrebarea mea este dc ati fost pusi in situatia asta, sdik sa vi se zica asa ceva la eco.

Intreb asta pt ca de fiecare data totul era f frumos, chiar in iulie am fost si era ok, si acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt noua pe acest forum si de curand am primit rezultatul pentru AgHbs pozitiv, examen facut in urma GPT care a iesit 40<31. Am 28 de ani. In luna aprilie a acestui an la fel GPT a fost 46<31, dar n-am acordat importanta, nestiind ce ar putea sa insemne, celelalte rezultate colesterol (180<200), glicemie 77, hemograma iesind foarte bine (toate rezultatele intre limitele de laborator). Insa acum cand am repetat analizele a iesit GTP 40, mai mic decat data trecuta dar tot mare. Am dat peste un medic mai bun care m-a trimis sa fac mai multe investigatii si asa am aflat ca am virusul hepatitei B. Nu stiu cum l-am luat, poate in urma unei operatii de mai bine de 3 ani sau poate de la dentist. Medicul generalist m-a trimis sa fac investigatii amanuntite (ceilalti markeri si ecografie) dar pana vin rezultatele asteptarea e grea. La ce as putea sa ma astept?

Multumesc,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alexia,

in primul rand nu trebuie sa te mai gandesti de unde ai fi putut lua virusul B.

Transaminazele nu sunt foarte mari. Asa cum ti-a spus si medicul, trebuie sa mai faci niste analize:

- Ag VHD

- Ac VHD totali (teste pentru hepatita D)

- bilirubina (totala + indirecta)

- fosfataza ALKP

- GGT

- AFP

- ecografie hepatica

- hemograma completa

- ADN VHB PCR (asta e mai scumpa)

- eventual un fibromax + fibroscan (si astea 2 sunt cam scumpe, dar te ajuta sa iti dai seama daca exista leziuni hepatice)

Dupa ce ai toate astfel de rezultate, o sa ai si imaginea clara despre tine. Atunci o sa vezi daca ai nevoie de tratament sau nu. Eu sper ca nu, si cred ca nu veo avea nevoie :serenade:

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Alexia,

in primul rand nu trebuie sa te mai gandesti de unde ai fi putut lua virusul B.

Transaminazele nu sunt foarte mari. Asa cum ti-a spus si medicul, trebuie sa mai faci niste analize:

- Ag VHD

- Ac VHD totali (teste pentru hepatita D)

- bilirubina (totala + indirecta)

- fosfataza ALKP

- GGT

- AFP

- ecografie hepatica

- hemograma completa

- ADN VHB PCR (asta e mai scumpa)

- eventual un fibromax + fibroscan (si astea 2 sunt cam scumpe, dar te ajuta sa iti dai seama daca exista leziuni hepatice)

Dupa ce ai toate astfel de rezultate, o sa ai si imaginea clara despre tine. Atunci o sa vezi daca ai nevoie de tratament sau nu. Eu sper ca nu, si cred ca nu veo avea nevoie :lol:

Sanatate!

 

Buna Conny,

 

Multumesc ca mi-ai raspuns. Intre timp medicul mi-a mai dat sa fac niste analize:

GOT/AST 23<32

GGT 15<36

Bilirubina totala 0,59<=1

Anti HBc Ig M negativ

Ag HBe negativ

 

Am repetat si la alt laborator Ag Hbs si a iesit tot pozitiv, 3,94<1

si transaminazele ALT 37<55

Urmeaza sa fac si celelalte analize de care ai amintit.

Pot sa trag o concluzie pana acum sau mai trebuie sa astept si celelalte rezultate?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Conny,

 

Multumesc ca mi-ai raspuns. Intre timp medicul mi-a mai dat sa fac niste analize:

GOT/AST 23<32

GGT 15<36

Bilirubina totala 0,59<=1

Anti HBc Ig M negativ

Ag HBe negativ

 

Am repetat si la alt laborator Ag Hbs si a iesit tot pozitiv, 3,94<1

si transaminazele ALT 37<55

Urmeaza sa fac si celelalte analize de care ai amintit.

Pot sa trag o concluzie pana acum sau mai trebuie sa astept si celelalte rezultate?

Multumesc!

 

Asteptam si celelalte rezultate.

Cand le ai pe toate, posteaza-le te rog pe toate odata ca sa nu caut prin mesaje. Vreau sa am imaginea clara dintr-un singur post.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Conny,

 

Am scris mai jos toate rezultatele analizelor:

Doctorul nu mi-a dat sa fac viiremia si a spus ca mi-o da doar daca am transaminazele din nou crescute (si nu le am). Viiremia nu trebuie facuta indiferent de analize? Ca tratament mi-a dat deocamdata silimarina.

Sotul meu a facut vaccin acum cativa ani si i-au iesit anticorpi Anti HBs 39<10. Mai trebuie sa repete vaccinul?

Astept parerea ta. Multumesc frumos!

 

AgHBs pozitiv

AgHBe negativ

Anti HBc pozitiv

Anti HD negativ

Anti HCV negativ

Anti - HBc - Ig M negativ

Anti HAV negativ

 

GPT/ALAT/ALT 46<31 (in aprilie) ; 40<31 (in octombrie); 25<31 (in noiembrie)

GOT/ASAT/AST 23<32

GGT 15<36

Bilirubina totala 0,59<1

Bilirubina directa 0,13<=0,3

 

Electroforeza prot. serice:

 

Gamma gl. 18 (10.7 - 20.3)

Beta 2 gl% 3,4 (2.6 - 5.:)

Beta 1 gl% 7,2 (6 - 9.:angry:

Alfa 2 gl. 9,7 (9.5 - 14.4)

Alfa 1 gl. 1,6 (1 - 3)

Albumina [Y] 60,1 (52 - 65.1)

 

Timp de protrombina QUICK 15 secunde

INR 1,24

Procente de protrombina % 73 70 - 120

 

Ecografie abdomen superior:

 

Ficat :

- lob stang: diametrul antero-posterior: 11 cm.

- lob caudat: diametrul antero-posterior: 1.8 cm.

- lob drept: diametrul prerenal: 15.1 cm.

Parenchim hepatic cu structura omogena si ecogenitate normala. Contur net.

Vena porta : 10 mm - in hil.

Cale biliara principala : 3 mm (calibru normal).

Vene suprahepatice permeabile, cu calibru normal.

Colecist destins, cu ax lung 7.3 cm, cudat infundibular, cu pereti supli, continut transsonic, fara calculi.

Pancreas de forma si dimensiuni normale. Structura omogena, contur net.

Splina : 9.3 cm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Alexia,

scuze pentru raspunsul intarziat.

 

Analizele tale arata foarte bine. Poti sa te linistesti.

Am observat ca medicii in Romania au tendinta de a spune ca nu e necesara efectuarea viremiei atata timp cat transaminazele sunt in regula. In Germania, de exemplu, viremia se face la 6 luni ca analiza uzuala.

Tu ai putea sa o faci in paralel fata de ce spune doctorul tau, sau sa il asculti si sa stai asa.

Ai mai putea de asemenea sa iti faci si un fibroscan + fibromax sa vezi care e histologia ficatului.

 

Repet, in momentul de fata esti bine.

Sanatate!

 

P.S. Sotul tau nu trebuie sa se vaccineze atata timp cat titrul de anticorpi Ac HBs este mai mare de 10 UI/ mL.

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

 

Am lipsit o perioada buna de pe forum,din vara cand am refacut viremia si pana acum 2 sapt nu a m-ai facut analize de nici un fel

acum 2 sapt am fost la dr preotescu si mi-a recoltat sangee pt fibromax si altele,inca nu am sunat sa vad daca-s gata dar pe la sfarsit de saptamana o sa o fac...

sunt curios daca apar eventuale diferente...

Tu Cony ce ai m-ai facut?ai repetat anumite analize?

Sanatate tuturor si o sa postez rezultatele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Concord! :unsure:

De mult n-am mai auzit de tine. Iti tin pumnii pt. analize bune. Te rog sa imi dai si mie de veste despre cum iti ies ultimele rezultate.

Eu nu am mai fost la Dr. Preotescu, de atunci de cand ne-am intalnit noi la Matei Bals. Am tot planificat sa ma duc la M. Bals, si tot de atatea ori am amanat. intre timp mi-am facut niste analize fara recomandare. In general au iesit bunicele, mai putin cele care reflecta dislipidemia: TGP aproape de limita maxima, trigliceride marite, glucoza serica buna. La ecograf s-a vazut o steatoza S1, ficat usor ecogen cu structura omogena, pancreas ecogen si neomogen. Sunt semne ale unei dislipidemii (formarea trigliceridelor in organism) si apote avea efecte asupra pancreasului.

Steatoza nu trece, dar analizele se pot imbunatati. Trebuie sa ma preocup de chestia asta pentru ca o eventuala terapie antivirala ar avea succes mai mic cu un ficat steatozic.

Trebuie sa recunosc ca nici atent cu alimentatia nu am fost. In plus, am mai consumat si ceva alcool.

Dar acum, dupa sarbatori ma linistesc si prin februarie-martie, imi refac viremia si apoi o caut pe Dr. Preotescu.

 

In rest, stau linistit, ma bucur de sarbatorile care urmeaza sa vina si ma incant cu baietelul meu care a implinit 10 luni :eek:

 

Sanatate si sarbatori fericite!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cony....am si eu o intrebare....

Sunt insarcinata in 23 de sapt :( am avut hepatita acum 15 ani....in acest timp nu s-a negativat din pacate...transaminalele au valori normale. La recomandarea medicului ginecolog am facut viremia...a iesit 1175 dar desteptu nu a stiut sa citeasca analiza...ce inaseamna aceasta valoare?

Pe mine ma intereseaza daca voi putea alapta si naste normal, acestea 2 sunt preocuparile mele

 

ma sfatuit medicul sa merg la o doctorita conferentiar de la infectioase + ca aveam nevoie sa imi spuna numele unui vaccin imunoglobuline ce vreau sa il procur din germania....la fel nu a stiut sa imi zica a zis sa vb cu doctorita sa imi recomande

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×