Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

Dreptul la moarte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cea mai eficienta metoda de a te sinucide e prin arme de foc,eu i-am zis si lui Oli chestia asta.pacat ca la noi in tara sunt interzise,sprre deosebire de US

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

altu cu ideei geniala....cum ma sa te sinucizi? Si apoi de ce sa faci asta? si ti se pare normal ca un om sa isi iei viata? Nu are acest drept....Si i-am zis eu lui oliver tocmai ca este un mare credincios sau proroc ..ar trebuii sa stie ca sinuciderea este interzis de biserica.....sau de d-zeu si ca este pacatul suprem sa iti iei viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mare roman a spus ca oricine se sinucide, o face prea tirziu.

Daca vrei sa mori, poti sa reusesti cind vrei tu, nu neaparat clasic, gen taiat vene, spinzurat, impuscat, cadere de la inaltime. Daca nu reusesti, inseamna ca nu meriti sa mori, chinuite in continuare.Asa este scris.

Editat de davos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si daca n-ai bani de autocar elvetia ? Sigur eu as putea merge si pe jos pina acolo ca nu-i asa departe. Dar daca acolo iti complica moartea cu cine stie ce formalitati necesare ?

 

oricum e o idee noua , nu m-am gindit niciodata la asa ceva. Cred ca mi-ar prinde bine o excursie in elevetia :roll:

Dar ce nu iei tu in calcul, este cine anume te va asista la moarte ?

Pentru ca acela daca are alta cetatenie, poate fi tras la raspundere, si face parnaie.

In tara lui de origine, evident.

 

Ca banuiesc ca nu ai de gand sa pleci in Elvetia, iar acolo sa te eutanasiezi, prin metoda inanitiei cronice. :o:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa cerem dreptul la moarte prin atacuri teroriste sinucigase :roll:

 

adica daca nu ne lasa sa murim atunci sa nu-i lasam sa traiasca :o:

 

altu cu ideei geniala....cum ma sa te sinucizi? Si apoi de ce sa faci asta? si ti se pare normal ca un om sa isi iei viata? Nu are acest drept....Si i-am zis eu lui oliver tocmai ca este un mare credincios sau proroc ..ar trebuii sa stie ca sinuciderea este interzis de biserica.....sau de d-zeu si ca este pacatul suprem sa iti iei viata.

sinuciderea desigur e interzisa de biserica , dar nu de Dumnezeu.

Biserica interzice sinuciderea fiindca oamenilor nu le convine sa se simta vinovati de sinuciderea cuiva , oamenii refuza sa accepte ca fac rau celor din jurul lor , refuza sa accepte ca sint vinovati de suferinta pe care o produc in jurul lor. Asadar Biserica prin denigrarea sinuciderii de fapt incurajeaza nesimtirea oamenilor unii fata de altii. Biserica a devenit un mare cacat in timpurile noastre care inventeaza bazaconii. Daca in Evanghelie Iisus nu a spus nimic contra sinuciderii atuncea cu ce drept se baga Biserica contra lui Iisus sa inventeze niste reguli absurde inventate de niste preoti oarecare ?

Cum adica sa nu am dreptul sa-mi iau viata ? Da ce nu-i viata mea ? Nu-i oare viata mea proprietatea mea ?

Eu ma cred profet asa ca eu car-s mai mare decit popchii vostri dau dreptul oamenilor prin cartea mea la sinucidere si chiar indemn oamenii la o anumita sinucidere si anume la sinuciderea prin martiraj crestin spunind ca cine nu se sinucide intr-un act de martiraj crestin nu poate intra in imparatia cerurilor. Fiindca insasi Iisus Hristos in Evenghelie incurajeaza un anumit tip de sinucidere si anume sinuciderea martirica , sau altfel spus sinuciderea cu miinile altora intr-un protest public pentru cauze crestine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica interzice sinuciderea fiindca oamenilor nu le convine sa se simta vinovati de sinuciderea cuiva , oamenii refuza sa accepte ca fac rau celor din jurul lor , refuza sa accepte ca sint vinovati de suferinta pe care o produc in jurul lor. Asadar Biserica prin denigrarea sinuciderii de fapt incurajeaza nesimtirea oamenilor unii fata de altii.

De ce se discuta rationamente religioase pe topic de legislatie? :o:

Nu inteleg multe din ce scrii dar nici nu ma intereseaza.

Cat despre ce am citat, societatea se indreapta catre alta conceptie

oamenii traiesc mai mult deoarece au avut parte de ingrijire medicala, trai mai bun etc. insa au nevoie la batranete de ingrijire, devin astfel corvoada pentru cineva din familie sau aruncati intr-un colt prafuit de azil pentru bani.

Daca sinuciderile vor lua amploare in randul batranilor, se va forma conceptia potrivit careia asa e firesc, mai mult, chiar ai obligatia morala fata de familie sa "te retragi" ca sa nu-i incurci. Nesimtirea omenilor se va materializa in instigare la sinucidere, in "as vrea sa te ajut daca as putea"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce se discuta rationamente religioase pe topic de legislatie? :o:

Fiindca argumentele impotriva dreptului la moarte sint intotdeauna de natura religioasa , si moartea inseamna trecerea in alta lume , deci e o problema de frontiere intre lumea de aici si cea de dincolo , se pune problema cind putem trece granita si cind nu.

 

Daca sinuciderile vor lua amploare in randul batranilor, se va forma conceptia potrivit careia asa e firesc, mai mult, chiar ai obligatia morala fata de familie sa "te retragi" ca sa nu-i incurci. Nesimtirea omenilor se va materializa in instigare la sinucidere, in "as vrea sa te ajut daca as putea"...

Adica vrei sa zici ca daca sinuciderea devine prea obisnuita atunci unii ar putea fi obligati la asa ceva ? Adica barinii ar fi omoriti in mod oarecum fortat ?

 

Cat despre ce am citat, societatea se indreapta catre alta conceptie

Societatea ? Ha ! Si cine conduce societatea ? Nu cumva egoismul si rautatea care sint alimentate prin lipsa sentimentului de vinovatie pe care oamenii il resping cu indirjire ?

 

Ciineva tre sa va schimbe mentalitatea aia si sa va demonstreze obligat fortat ca sinteti vinovati si ca faceti cu mult mai mare rau fugind de responsabilitate decit daca v-ati asuma responsabilitatea.

 

Conceptia anti-sinucidere inseamna fuga de responsabilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am rabdare sa citesc topicul, tu militezi pentru legiferarea dreptului de a-ti lua viata sau pentru eutanasiere? sau pentru ambele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eutanasia - terminarea activa, intentionata a vietii unui pacient de catre un medic care considera ca

moartea va fi in beneficiul pacientului.

Eutanasia voluntara - eutanasia la cererea sau cel putin cu consimtamantul pacientului.

Eutanasia involuntara - eutanasia impotriva dorintei unei persoane competente (care isi poate exprima

vointa).

Eutanasia non-voluntara - eutanasia unui pacient non-competent, precum persoane suferind de

dementa senila sau copii mici.

Eutanasia activa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca un caz in care se refuza dreptul la moarte http://www.romedic.ro/mb-justi-ia-refuza-unui-barbat-complet-paralizat-dreptul-de-a-muri-0N35562

 

mi se pare o lipsa de intelegere a vietii, a naturii umane si o indoctrinare religioasa, orbire de prejudecati, dogme, reguli.. si mai ales ca decizia vine dintr-o tara ce se vrea moderna, dezvoltata..

 

si la noi a fost un caz asemanator in care un bolnav de cancer in faza terminala i-a cerut lui basescu sa fie eutanasiat. base, in stilul lui caracteristic a spus cam asa: "dumnezeu ne-a dat viata si trebuie s-o traim si cu bune si cu rele"

 

din afara e f. usor sa judeci si sa arunci cu vorbe de duh, mai ales ca nu traiesti chinul acelui om

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×