Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

Dreptul la moarte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Corect, cu precizarea ca

 

1. omul are dreptul sa isi aleaga moartea, atunci cand e considerat a fi in totalitatea facultatilor mintale.

2. omul are dreptul sa isi injecteze singur 'licoarea fericirii' fara sa ii instiinteze si pe altii de ce si cum o face (eventual sa lase o scrisoare cu motivatii diverse)

3. omul are dreptul sa lase in urma oameni indoliati.

 

1. Daca un om isi decide moartea asta e cea mai mare dovada a faptului ca este in deplinatatea facultatilor mintale.

Animalele nu se sinucid niciodata ? De ce ? Fiindca nu au constiinta , fiindca nu gindesc. Sinuciderea e un gest specific uman si exista doar acolo unde exista constiinta de sine. Daca un om decide sa se sinucida aceasta e o dovada ca acel om este om si nu animal. Sa stii ca un nebun oligofren nu va decide niciodata sa moara fiindca nu gindeste , fiindca nu are constiinta.

 

Voi stiti ca samuraii japonezi ii considerau pe europeni maimute ? Fiindca considerau ca un om care nu traieste cu mentalitatea sinuciderii nu e fiinta umana ci animal lipsit de constiinta. Maimutele mor cind le vine moartea. Oamenii trebuie sa aibe posibilitatea sa isi decida clipa mortii ca de aia sint oameni si nu maimute.

 

2. Prefer sa beau un paharel de cianura , nu de alta dar eu n-am curajul sa-mi fac o injectie...

 

3. Omul ar dreptul sa lase in urma oameni arestati nu indoliati. Fiindca eu consider ca ucigasii sinucigasilor trebuie pedepsiti la fel ca pentru crima. Sinuciderea uneori este o crima psihica a unor agresori. Acestia trebuiesc depistati si pedepsiti. Sinucigasul are dreptul sa acuze inainte de a muri pe cei vinovati de moartea sa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, un psihanalist nu ar trata niciodata un om care doreste sa se sinucida.

 

Sunt guralivless, limbutless şi vorbăreţless. Băi, formulează altfel! Fondul e altu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-e teama ca asta ar creste rata sinuciderilor. Adica sa stie X ca Y s-a sinucis din cauza lui si sa mai si priveasca cu profunda satisfactie... valeu maica... de nu s-ar pune omu' serios pe treaba si cu altii !! Asta cu pedeapsa pentru sinucidere indusa nu e problema, se rezolva usor la Romania (sinucideri sa fie :crazy:) !!

Eu cred ca ar scade rata sinuciderilor.

 

Daca un om stie ca crima se pedepseste atunci va ezita sa faca o crima.

 

Daca un om va sti ca provocarea sinuciderii se pedepseste atunci se va teme sa provoace asa ceva cuiva. Acasta ar obliga oamenii sa fie mai buni si mai atenti unii cu altii , si prin asta s-ar scadea rata sinuciderilor.

 

Ma refer in dragoste in scoala sau in familie sau la servici , oamenii trebuie sa invete sa se poarte mai frumos unii cu altii. Sa invete a se comporta fara sa raneasca pe cei din jurul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Daca un om isi decide moartea asta e cea mai mare dovada a faptului ca este in deplinatatea facultatilor mintale.

1.1. Sa stii ca un nebun oligofren nu va decide niciodata sa moara fiindca nu gindeste , fiindca nu are constiinta.

1.2. Oamenii trebuie sa aibe posibilitatea sa isi decida clipa mortii ca de aia sint oameni si nu maimute.

 

2. Sinuciderea uneori este o crima psihica a unor agresori. Acestia trebuiesc depistati si pedepsiti. Sinucigasul are dreptul sa acuze inainte de a muri pe cei vinovati de moartea sa.

 

1. Ba chiar deloc. In schimb este cea mai mare dovada ca e las. Oricum, cine iti garanteaza ca 'dincolo' va fi mai bine?

Si daca tot vb de culturi straine, ei afla ca o alta cultura considera ca cei acre se sinucid, vor trece de mai multe ori prin aceleasi 'focuri' ..din viata in viata ..pana si le vor depasi.

 

1.1. Ba da. Va decide atunci cand i-ai luat 'jucaria'. Daca nu i-o dai, va prefera sa moara decat sa traiasca fara ea. Sunt multe cazuri in gen.

 

1.2. Maimutele nu isi aleg moartea pentru ca au alte lucruri mai bune de facut. Oamenii in schimb is prea lenesi si prin urmare uneori au prea mult timp liber de gandit si lamentat.

 

2. Sinucigasul are de asemenea dreptul sa nu puna in carca 'moartea' sa unui om care alege dupa cum simte. Or, devine altfel si el un ucigas psihic sau instiga la minciuna!

 

Eu cred ca ar scade rata sinuciderilor.

 

Ma refer in dragoste in scoala sau in familie sau la servici , oamenii trebuie sa invete sa se poarte mai frumos unii cu altii. Sa invete a se comporta fara sa raneasca pe cei din jurul lor.

 

Si cum te porti tu frumos cu un om acuzandu-l ca nu te iubeste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ar scade rata sinuciderilor.

 

Daca un om stie ca crima se pedepseste atunci va ezita sa faca o crima.

 

Daca un om va sti ca provocarea sinuciderii se pedepseste atunci se va teme sa provoace asa ceva cuiva. Acasta ar obliga oamenii sa fie mai buni si mai atenti unii cu altii , si prin asta s-ar scadea rata sinuciderilor.

 

Ma refer in dragoste in scoala sau in familie sau la servici , oamenii trebuie sa invete sa se poarte mai frumos unii cu altii. Sa invete a se comporta fara sa raneasca pe cei din jurul lor.

Legea restrictioneza comportamente reprobabile, dar nu poate obliga oamenii sa faca ce trebuie, intelegi ??

Daca s-ar pedepsi cei care au dus la sinuciderea cuiva, ar insemna ca oamenii n-ar fi liberi sa se sinucida, ceea ce e o mare tampenie ! Eu vreau sa am dreptul sa ma sinucid cand am eu chef !! fara complicatii... sau ma rog, nu mai multe decat ar fi deja !!

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legea restrictioneza comportamente reprobabile, dar nu poate obliga oamenii sa faca ce trebuie, intelegi ??

Daca s-ar pedepsi cei care au dus la sinuciderea cuiva, ar insemna ca oamenii n-ar fi liberi sa se sinucida, ceea ce e o mare tampenie ! Eu vreau sa am dreptul sa ma sinucid cand am eu chef !! fara complicatii... sau ma rog, nu mai multe decat ar fi deja !!

corect

deci trebuie adaugat la textul legii mentiunea ca sinucigasul poat ierta pe cei vinovati de moartea lui si astfel nimeni nu ar fi pedepsit

 

dar daca un om vrea sa acuze pe cineva prin moartea sa ?

 

Daca sinucigasul acuza atunci e corect ca acuzatul sa fie judecat intr-un tribunal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sinucigasul acuza atunci e corect ca acuzatul sa fie judecat intr-un tribunal.

Pai eu as mai fi prost sa ma sinucid, daca tot o sa-l omoare/condamne pe ala ? :crazy: ce motive as mai avea ??

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Ba chiar deloc. In schimb este cea mai mare dovada ca e las. Oricum, cine iti garanteaza ca 'dincolo' va fi mai bine?

Si daca tot vb de culturi straine, ei afla ca o alta cultura considera ca cei acre se sinucid, vor trece de mai multe ori prin aceleasi 'focuri' ..din viata in viata ..pana si le vor depasi.

 

1.1. Ba da. Va decide atunci cand i-ai luat 'jucaria'. Daca nu i-o dai, va prefera sa moara decat sa traiasca fara ea. Sunt multe cazuri in gen.

 

1.2. Maimutele nu isi aleg moartea pentru ca au alte lucruri mai bune de facut. Oamenii in schimb is prea lenesi si prin urmare uneori au prea mult timp liber de gandit si lamentat.

 

2. Sinucigasul are de asemenea dreptul sa nu puna in carca 'moartea' sa unui om care alege dupa cum simte. Or, devine altfel si el un ucigas psihic sau instiga la minciuna!

 

 

 

Si cum te porti tu frumos cu un om acuzandu-l ca nu te iubeste?

 

1. Presupunem prin absurd ca dincolo nu e nimic.

Sinucigasul e un las ?

Samuraii kamikaze erau lasi ? Regele Decebal era un las ? Romeo si Julieta erau lasi ?

Sau acestia au fost extraordinari tocmai fiindca s-au sinucis ?

 

Nu , eu sint un las fiindca traiesc .

 

1.1 Daca vrea sa moara e dreptul lui. Dar cei care i-au luat jucaria trebuie acuzati si pedepsiti.

1.2 timpul liber duce la gindire multa si deci la inteligenta superioara , care e instabila psihic.

2. Corect. Sinucigasul are dreptul sa ierte sau sa acuze. Daca sinucigasul acuza inainte de a muri atunci acuzatul va fi judecat in tribunal si judecatorul ii va decide soarta. Mi se pare cinstit sa fie asa. Ti se pare ca un proces intr-un tribunal ar fi ceva necinstit ?

 

Pai eu as mai fi prost sa ma sinucid, daca tot o sa-l omoare/condamne pe ala ? :crazy: ce motive as mai avea ??

pai

1.se presupune ca esti distrus psihic si oricum vrei sa mori indiferent de ce va fi dupa

2.nu poate fi acuzat cineva doar ca te-a facut sa plingi 10 kile de lacrimi , poate fi acuzat doar daca avem un cadavru

 

eu mi-as dori enorm sa mi se ofere un paharel de cianura , si as dori foarte mult ca fata pe care o iubesc si care acuma e gravida cu altu sa fie obligata cu forta sa vina sa asiste la sinuciderea mea , as ierta-o de orice pedeapsa legala dar as dori sa vina si sa priveasca in ochii mei inainte de a bea paharul de cianura.

 

Din pacate eu sint orientat acuma catre sinuciderea in semn de protest. Datoria e mai presus de iubire. Idealul meu in viata e sa reusesc sa obtin o autorizatie oficiala de a face greva foamei si sa mor incet in chinuri protestind impotriva psihiatriei si indirect pentru legile cartii mele.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai

1.se presupune ca esti distrus psihic si oricum vrei sa mori indiferent de ce va fi dupa

2.nu poate fi acuzat cineva doar ca te-a facut sa plingi 10 kile de lacrimi , poate fi acuzat doar daca avem un cadavru

bine, bine... parca nu s-ar cauta si asa, tapi ispasitori...

eu mi-as dori enorm sa mi se ofere un paharel de cianura , si as dori foarte mult ca fata pe care o iubesc si care acuma e gravida cu altu sa fie obligata cu forta sa vina sa asiste la sinuciderea mea , as ierta-o de orice pedeapsa legala dar as dori sa vina si sa priveasca in ochii mei inainte de a bea paharul de cianura.

Si vrei sa spui ca dupa aia o sa te sinucizi linistit ??

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×