Sari la conținut
Forum Roportal
Adita232

Iubita Geloasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...aici se incadreaza. Bun.

 

Am o prietena (mda, stiu, 'o prietena'...don't care, it's not me) care sufera de o gelozie crunta. Tipul nu numai ca vedem ca nu ii da motive de gelozie, dar si ea ne spune ca nu ii da. Toata lumea stie ca nu e magar, ca e om in banca lui si ca o iubeste enorm, d-aia niciodata nu face ceva stupid, sa n-o raneasca. insa zuza nebuna o tine sus si tare cu gelizia. Dar merge pe principiul 'daca'. daca o sa o insele, daca o sa o paraseasca, taca o sa-i franga inima. a avut ceva esecuri in viata amoroasa si cred ca ii e atat de frica sa nu o pateasca, incat se autosaboteaza. Basca ma enerveaza ca o sa strice prietenia noastra. Eu mult nu o mai suport...Daca o sun, imi spune de cum il inteapa pe saracu om cu tampeniile din capul ei. Daca ma suna se plange de fricile si temerile ei. Cand iesim si ne vedem numai despre asta vorbeste. Daca deschid eu gura, cum naiba se face ca tot acolo ajungem. Nici nu mai stiu ce naiba sa ii mai zic, cred ca i le-am zis pe toate. Arata misto tipa, e tanara, are job, e o persoana placuta, nu inteleg de unde atata nesiguranta pe ea. Nu exista pastile sa-i dau sa-i treaca? vreau inapoi tipa cu care ma distram la nebunie...acum am o prietena nebuna care plange ca nu merita iubirea lui, ca el e prea bun, prea frumos, prea realizat. evit pur si simplu compania ei pentru ca nu mai este fun, dar imi lipseste.

 

idei ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Cu oameni fixati in halul asta pe ideile din capul lor e greu daca nu chiar imposibil sa discuti rational si sa-i faci sa-si schimbe modul de gandire.

Prima ta prietena, aia cu gelozia si temerile, o sa pateasca exact chestiile de care ii este teama. Partea proasta este ca nu va invata lectia asa incat sa-si schimbe modul de gandire si atitudinea, ci va regresa si mai adanc in teama si paranoia, din moment ce in capul ei temerile s-au adeverit. Dar nu realizeaza ca ea insesi le-a adus la indeplinire.

 

A doua prietena e si ea un basket case la fel ca prima. Multa bafta cu ambele. Nu poti face nimic Alex. Au nevoie de ceva sedinte cu un psiholog, dar ii doresc bafta si lu ala.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le lasi in pace, nici psihologul nu le poate ajuta. Ce au ele sunt self-fulfilling prophecies. Trebuie sa se intample ceva in vietile lor ca sa le treaca chestiile astea. Niste schimbari majore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×