Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum facem sa moara de ciuda nebunul?

 

Nu-mi vine alta idee decat sa le punem oamenilor de buna credinta niste schiuri in picioare sau ceva asemanator, niste talipice mai mari ca sa marim suprafata de contact si sa micsoram astfel forta de presiune pe care piciorele lor o exercita asupra malului.....asa nu se vor mai afunda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, prima data si eu tot la scripeti m-am gandit dar imi trebuiau multe unelte si multe materiale sa construiesc un cadru pentru scripete ... m-am gandit ca trebuie o solutie mai simpla... Pentru ca da, asa este, in viata ne intalnim cu diverse situatii pe care vrem sa le rezolvam repede si simplu... cum ar fi sa tragem un sifonier greu de la locul lui la o curatenie, mai ales cand nu avem de-a face cu un parchet lucios si bine lustruit ci cu un linoleum din acela odios... E greu sa invingi forta de frecare de alunecare dar exista o solutie: iei din bucatarie facaletul pentru intins foi, salti o parte a sifonierului atat cat sa pui facaletul dedesupt, apoi ridici din partea cealalta, impingi, si gata! :crazy: forta de frecare de rostogolire este mult mai mica decat cea de alunecare.

 

Cred ca cea pe care o zic eu e super cunoscuta...Daca umpli un pahar cu apa ochi si lipesti o foaie de hartie si intorci paharul cu capu in jos apa ramane in pahar.

 

Da, e veche.... dar e foarte interesant experimentul si dupa pererea mea este cel mai concludent in a realiza faptul ca presiunea atmosferica, forta cu care aceasta apasa asupra tuturor obiectelor, nu are deloc valori de neglijat ! Dimpotriva! Daca ai sa faci un calcul, pe un exemplu, sa zicem un paharel cu un volum de 250 ml si cu o sectiune a gurii de 5 cm2, ai sa vezi de cate ori este mai mare forta datorata de presiunii aerului fata de cea datorata greutatii lichidului...De aceea nu se golesc dintr-o data nici sticlele acelea din cadita cu flori, presiunea atmosferica se transmite in toata masa lichidului si in toate directiile.

 

Si fiindca vorbim de presiune, banuiesc ca stiti, adica sunt convinsa ca stiti cu totii. O minge din aceea de ping-pong care din anumite motive a fost turtita, deformata, poate fi readusa la forma sferica punand-o intr-un ibric cu apa pe foc. Cand gazul din interiorul mingiutei se va incalzi, presiunea lui va creste si va actiona cu forte perpendiculare pe suprafata incintei in care se afla, readucandu-ne-o in acest mod la forma initiala....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a propos de lichide si presiuni... Legea lui Pascal....

Daca luam o seringa de aia mica asa ca pt insulina si o umplem cu lichid si o legam prin intermediul unui furtunas de transfuzie de o alta mai marepe care o umplem cu lichid, cu apa de ex, si furtunasul sa fioe plin cu apa, dam seringa mica la un copil mic si cea mare la unul mai mare, sa vedem cine pe cine invinge cand apasa amandoi pstonul serigilor, e amuzant dar foarte instructiv experimentul pt o ora de fizica la clsa a... ca nu mai stiu a cata cand se invata legea lui Pascal. Cel care va manevra seringa mai mica va castiga, P=f/s deci cum presiunea este aceeasi in toata masa lichidului, forta va fi diferita si va depinde de sectiunile pistonaselor. Avem astfel construit un amplificator de forta.... Acest principiu sta la baza construirii preselor hidraulice, escavatoarelor, cricurilor hidraulice etc. Pe principiul asta vreau sa construiesc un spargator de lemne, sa nu mai fie nevoie de topor .... sa vad ce-mi iese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, ha! Buturuga mica rastoarna carul mare! Buna idee! Va doresc succes! Pacat insa ca omul renunta rand pe rand la activitatile fizice. Isi aveau si ele rostul lor! Pentru batrani totusi, sau pentru femei singure, inventia ar fi bine venita, deci aveti grija si sa nu implice costuri mari....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O problema!

Un fizician pasionat si putin ciudat, pune pe geamul masinii sale o eticheta rosie pe care scrie: "Daca-mi spui ca eticheta este albastra, inseamna ca tu conduci prea repede". Stiti de ce spune asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Efectul Doppler-Fizeau

De la eticheta vine spre mine o radiatie electromagnetica cu frecventa luminii rosii cand eu si masina suntem in repaus. Daca masina vine spre mine cu o viteza v, eu percep radiatia electromagnetica care vine dinspre eticheta cu o frecventa mai mare, adica spre albastru... Corect? Sa trecem la calculul vitezei?

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-am spus ca imi place topicul iar eu l-am interpretat ca fiind unul care ne indeamna sa ne explicam din punct de vedere stiintific, sau sa gasim solutii simple la problemele din viata de zi cu zi. (sa ma opriti daca am inteles gresit!).

Va scriu despre un alt fenomen fizic cu care ma confrunt in fiecare dimineata... ma "curentez" cand cobor din masina! Nu sofez eu, sofeaza sotul meu, iar eu cobor prima din masina. Caroseria masinii se incarca electrostatic in timpul mersului datorita frecarii cu aerul iar pneurile masinii nu permit scurgerea electricitatii acumulate pentru ca sunt confectionate dintr-un material izolator...si atunci, eu cobor, deci pun picioarele pe pamant, pun mana sa imping usa si electricitatea sa scurge prin corpul meu...de aceea ma curentez...mi-a placut intotdeauna sa-mi explic fizic lucruri de acest fel....de exemplu de ce pot merge mustele nestingherite pe tavan ca si cand legea gravitatiei nu actioneaza asupra lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de subiectul "gravitatie", sa mai spunem cate ceva despre lumina: de ce este cerul albastru in timpul zilei si soarele rosu la rasarit si al apus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×