Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

Ce speranta exista pentru cei morti ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din ce inteleg din titlu, aici ar fi un topic in care sa spunem ce credem, gindim cu ceierasele noastre.

 

Nu o sa bat cimpii pe zonele ambigue. In lipsa unor certitudini, eu spun ca dupa moartea creierului, a functiilor vitale, nu se mai intimpla nimic. Murim si putrezim.

 

Insa, raspunsul asta s-ar putea sa fie prea simpul pentru a fi multumitor, nu are nuanta de senzational! Atunci, ma gindesc sa imi indrept atentia spre analiza unor vorbe transmise de la oamenii cu adevarat capabili, intelepti si iluminati, care: percepeau fulgerele ca fiind niste deschiderei ale cerului - prin care cobora Dumnezeu; la vreo eclipsa (mai ales totola de Soare) se "ascundeau in pamint" ori chiar se sinucideau; vedeau in arderea unui meteorit prin atmosfera - mai stiu eu ce semnificatie divina; etc.

Daca o sa ajung la vreo concluzie fantasmagorica, voi reveni pt. a va impartasi-o pe forum (traiesc, totusi, in secolul 21, am parte de beneficiile evolutiei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce inteleg din titlu, aici ar fi un topic in care sa spunem ce credem, gindim cu ceierasele noastre.

 

Nu o sa bat cimpii pe zonele ambigue. In lipsa unor certitudini, eu spun ca dupa moartea creierului, a functiilor vitale, nu se mai intimpla nimic. Murim si putrezim.

 

Insa, raspunsul asta s-ar putea sa fie prea simpul pentru a fi multumitor, nu are nuanta de senzational! Atunci, ma gindesc sa imi indrept atentia spre analiza unor vorbe transmise de la oamenii cu adevarat capabili, intelepti si iluminati, care: percepeau fulgerele ca fiind niste deschiderei ale cerului - prin care cobora Dumnezeu; la vreo eclipsa (mai ales totola de Soare) se "ascundeau in pamint" ori chiar se sinucideau; vedeau in arderea unui meteorit prin atmosfera - mai stiu eu ce semnificatie divina; etc.

Daca o sa ajung la vreo concluzie fantasmagorica, voi reveni pt. a va impartasi-o pe forum (traiesc, totusi, in secolul 21, am parte de beneficiile evolutiei).

si eu traiesc in secolu 21 si sint inginer , om cu formatie stiintifica precisa si rationala, adica eu sint un fel de Toma super-necredincioasul. Si totusi ... si totusi secolu 21 are o formatie mentala asa de inferioara oamenii sint atit de prosti incit stau si ma intreb daca nu cumva luea a involuat in loc sa evolueze

 

da , ai dreptate in ceea ce spui. ai sa mori si ai sa putrezesti . Asa ma uit eu la voi ca si cum as vedea niste fantome trecatoare care se nasc traiesc si mor fiindca n-au avut puterea sa traiasca.

 

dar despre mine nu stiu sigur daca voi muri dupa ce mor fizic. Eu s-ar putea sa am o sansa reala sa nu mor. Dar nu stiu daca voi reusi . Depinde de ceea ce fac in viata.

 

Auzi , tu crezi ca eminescu a murit ? Sau i-a ramas sufletul viu in poeziile sale ? Oare cind citim o poezie de-a lui oameni se intrupeaza pentru o clipa in noi sufletul lui ? Cam la fel e si cu religia. Puteam trai in amintirea altor oameni.

 

Ce parere aveti , credeti ca imparatia cerurilor ar putea fi in inimile oamenilor ?

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toate ca ma vor contrazice toti, eu consider ca in Vechiul Testament s-au strecurat o multime de greseli.....

 

VT este o carte care descrie, partial, istoria unor triburi razboinice asa ca este normal sa fie plin de violente . Mesajul de iubire propavaduit de Isus , in a carui realitate istorica inclin sa cred, nu are nimic de-a face cu VT ceea ce dovedeste , dupa mine , ca intre YHWH si ISUS nu exista nici-o legatura. Dar fara aceasta legatura mesajul lui Isus n-ar mai fi fost la fel de "legitim " si mai ales de penetrant.

 

Auzi , tu crezi ca eminescu a murit ? Sau i-a ramas sufletul viu in poeziile sale ? Oare cind citim o poezie de-a lui oameni se intrupeaza pentru o clipa in noi sufletul lui ? Cam la fel e si cu religia. Puteam trai in amintirea altor oameni.

 

Ce parere aveti , credeti ca imparatia cerurilor ar putea fi in inimile oamenilor ?

 

Fiecare ramine intr-un fel sau altul in "ceva". De citeva sute de ani raminem in memoria documentelor functionaresti , dar asta nu inseamna suflet . Una este o amprenta mai mult sau mai putin materiala ramasa in diverse arhive , inclusiv sub forma de carte , si alta este sufletul pe care-l revendica credinta.

Imparatia cerurilor este in mintea si nu inima oamenilor. Intreaba-i pe cei care au facut transplant de inima :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da , ai dreptate in ceea ce spui. ai sa mori si ai sa putrezesti . Asa ma uit eu la voi ca si cum as vedea niste fantome trecatoare care se nasc traiesc si mor fiindca n-au avut puterea sa traiasca.

 

Auzi , tu crezi ca eminescu a murit ? Sau i-a ramas sufletul viu in poeziile sale ? Oare cind citim o poezie de-a lui oameni se intrupeaza pentru o clipa in noi sufletul lui ? Cam la fel e si cu religia. Puteam trai in amintirea altor oameni.

Nu o sa stau sa-mi descriu viata, realizarile, idealurile. Nici sa le pun in antiteza cu a altora.

"Viata sufletului" - un fel de visare continuua :lol2: dupa moartea fizica, nu echivaleaza (nici pe departe) cu "a lasa ceva in urma ta"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VT este o carte care descrie, partial, istoria unor triburi razboinice asa ca este normal sa fie plin de violente . Mesajul de iubire propavaduit de Isus , in a carui realitate istorica inclin sa cred, nu are nimic de-a face cu VT ceea ce dovedeste , dupa mine , ca intre YHWH si ISUS nu exista nici-o legatura. Dar fara aceasta legatura mesajul lui Isus n-ar mai fi fost la fel de "legitim " si mai ales de penetrant.

 

 

 

Fiecare ramine intr-un fel sau altul in "ceva". De citeva sute de ani raminem in memoria documentelor functionaresti , dar asta nu inseamna suflet . Una este o amprenta mai mult sau mai putin materiala ramasa in diverse arhive , inclusiv sub forma de carte , si alta este sufletul pe care-l revendica credinta.

Imparatia cerurilor este in mintea si nu inima oamenilor. Intreaba-i pe cei care au facut transplant de inima :rot:

desigur ca nu ma refeream la inimile fizice :lol2: e doar un fel de poezie o metafora , prin "inima" ma refer la acea parte din mintea umana responsabila cu sentimentele

 

cit despre vechiul Testament tin sa va amintesc ca Iisus ar fi spus el insusi ca Cei care au fost pina la mine au fost niste tilhari . doar eu reprezint calea adevarul si viata.

Cu toate astea chiar si acei tilhari din vechiul testament au intrat in imparatia cerurilor datorita credintei lor.

Avraam n-a fost un om neprihanit. Dat totusi credinta lui i s-a trecut ca neprihanire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toate ca ma vor contrazice toti, eu consider ca in Vechiul Testament s-au strecurat o multime de greseli

s

Nu e nimic gresit in Vechiul Testament. Acolo este revelata dreptatea lui Dumnezeu si prin Domnul Isus, Dumnezeu si-a descoperit dragostea si mila. In Isus Cristos se impletesc cele trei si cu siguranta ca cine nu-i accepta mila si dragostea aici, va avea parte de Cristos Judecatorul acolo in Cer. Cei care-l resping pe Domnul Isus aici, vor avea parte de Iada dupa moarte. Deci dreptatea lui Dumnezeu nu dispare si nu va disparea niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VT este o carte care descrie, partial, istoria unor triburi razboinice asa ca este normal sa fie plin de violente . Mesajul de iubire propavaduit de Isus , in a carui realitate istorica inclin sa cred, nu are nimic de-a face cu VT ceea ce dovedeste , dupa mine , ca intre YHWH si ISUS nu exista nici-o legatura. Dar fara aceasta legatura mesajul lui Isus n-ar mai fi fost la fel de "legitim "

 

Nu iti poti sustine credinta in Isus spunand ca nu exista nici o legatura intre YHWH si Isus.

Insusi Isus a afirmat : Eu si Tatal una suntem; cine m-a vazut pe mine , a vazut pe Tatal;

Tatal m-a trimis; tatal este mai mare decat mine.etc Spunand ca Isus nu a fost Fiul lui Dumnezeu

de fapt il faci mincinos si anulezi orice urma de credinta in El.

 

Nu e nimic gresit in Vechiul Testament. Acolo este revelata dreptatea lui Dumnezeu si prin Domnul Isus, Dumnezeu si-a descoperit dragostea si mila. In Isus Cristos se impletesc cele trei si cu siguranta ca cine nu-i accepta mila si dragostea aici, va avea parte de Cristos Judecatorul acolo in Cer. Cei care-l resping pe Domnul Isus aici, vor avea parte de Iada dupa moarte. Deci dreptatea lui Dumnezeu nu dispare si nu va disparea niciodata.

Cioanas, cum imi poti tu explica episodul lui Elisei cu Ursii ? ce fel de Dreptate a lui Dumnezeu vezi tu acolo ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu iti poti sustine credinta in Isus spunand ca nu exista nici o legatura intre YHWH si Isus.

Insusi Isus a afirmat : Eu si Tatal una suntem; cine m-a vazut pe mine , a vazut pe Tatal;

Tatal m-a trimis; tatal este mai mare decat mine.etc Spunand ca Isus nu a fost Fiul lui Dumnezeu

de fapt il faci mincinos si anulezi orice urma de credinta in El.

 

 

Cioanas, cum imi poti tu explica episodul lui Elisei cu Ursii ? ce fel de Dreptate a lui Dumnezeu vezi tu acolo ?

nu-mi amintesc faza cu ursii si elisei dar imi amintesc o porunca pe care dumnezeu o da lui Moise in care zice :

 

Priviti pe Madianiti ca dusmani si ucideti-i.

 

Si mai apoi dupa ce purtasera razboi si invinsesera in lupta pe barbatii madianiti si-i omorisera pe toti , pe urma au prins pe toate femeile si pe copiii madianiti gindind sa-i ia robi.

Moise cind a auzit aceasta a spus Vai , dar ce faceti ? Nu ati auzit porunca ? Ucideti-i pe toti . Ucideti pe mame si pe copii ! Si au omorit atunci zeci de mii de copii nevinovati.

 

Si-am intrebat pe Iahve daca El a facut asta , si mi-a raspuns ca da. Atunci am vrut sa ma las de religie si sa abandonez pe Dumnezeu caci mi s-a parut nedrept si crud.

 

Atunci Dumnezeu mi-a spus , adevarat ca tu esti curat cu inima caci mai degraba ai fi renuntal la Dumnezeu decit sa accepti o nedreptate. Pe urma am adormit si vazut pe Iahve cum ii ziceti voi , adica pe Dumnezeu Tatal si pe Hristos alaturi de El si vazind aceste lucruri am inteles multe. Pacat insa ca am uitat tot ce am vazut atunci . Dumnezeu nu poate fi vazut de mintea omeneasca. Doar prin miracol poate mintea omului sa vada pe Dumnezeu Tatal , dar acest lucru inceteaza odata cu miracolul. Insa tin minte ca atunci cind am vazut pe Dumnezeu mi-a spus : Iata acesta sint Eu. Crezi ca sint Dumnezeu ? Iar eu i-am raspuns : Da doamne cred. Si mi-a spus : tine minte acest lucru caci cind te vei trezi nu-ti vei mai aminiti nimic din ce vezi acum. Dar tine minte ca tu ai vazut pe Dumnezeu si sa nu mai zici niciodata in viata ta ca nu exist , pentru ca m-ai vazut.

 

Eu am vazut raiul. Dar oare voi ajunge eu acolo ? Nu-i usor sa devii nemuritor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu iti poti sustine credinta in Isus spunand ca nu exista nici o legatura intre YHWH si Isus.

Insusi Isus a afirmat : Eu si Tatal una suntem; cine m-a vazut pe mine , a vazut pe Tatal;

Tatal m-a trimis; tatal este mai mare decat mine.etc Spunand ca Isus nu a fost Fiul lui Dumnezeu

de fapt il faci mincinos si anulezi orice urma de credinta in El.

 

Orice crestin se adreseaza lui Dumnezeu , in rugaciunea zilnica, cu " Tatal nostru " , poate ca si Isus a facut la fel. Eu nu-L fac mincinos dar trebuie tinut cont de doua lucruri :

-toti crestinii se considera fii lui Dumnezeu si i-L considera pe acesta " Tatal lor" ;

- nu se poate afirma cu certitudine ca Isus a spus exact acele cuvinte evangheliile fiind scrise la 30-40 de ani de la desfasurarea evenimentelor de oameni care nici macar nu L-au cunoscut pe Isus.

Este putin probabil ca unui Dumnezeu crud si nemilos -conform relatarilor Bibliei- sa i se faca brusc mila de oameni si sa-si trimita "fiul" cu un mesaj cu totul diferit sa se sacrifice pentru ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cioanas, cum imi poti tu explica episodul lui Elisei cu Ursii ? ce fel de Dreptate a lui Dumnezeu vezi tu acolo ?

Nu-l judec eu pe Elisei, nici o problema! Cred insa ca batjocura la adresa oamenilor lui Dumnezeu, este o batjocura la adresa lui Dumnezeu. Sigur ca Dumnezeu nu se lasa batjocorit! Si aici este un semnal de alarma pentru orice om care-si permite sa-L batjocoreasca pe Dumnezeu.

 

Caci asa vorbeste Domnul ostirilor: "Dupa slava M-a trimis El la neamurile care v-au jefuit; caci cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui. Zaharia 2:8

 

Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera. Galateni 6:7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×