Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

Ce speranta exista pentru cei morti ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Speranta nu inseamna certitudine.....

Nu e certitudine, dar speranta poate fi lumina care calauzeste pasii omului.

 

Pana la urma, in cutia Pandorei, a fost speranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod cert viata care ai dus'o pana'n momentul mortii se termina , in rest ... nu stiu ce speranta astepti tu , privitor la ce ?

 

ce se intampla dupa aceea ?

Spun unii ca nimic....

Spun altii ca sufletul e nemuritor, ca asa ceva ca un fum ( abur) se ridica din tine, te vede de sus

mai se plimba nitel prin jur si apoi pleaca nustiuunde ( la sediul lui Dumnezeu ? )

Mai sunt altii care spun ca te poti renaste o rama sau limbric sau cal sau stiu eu ce mai poti fi.

Si altii care spun ca te vei frige intr-un loc infiorator demn numai de imaginatia lui Listener (sic )

sau te vei plimba prin Campiile Elizee...

Eheeeei si mai sunt unii care zic asa : daca vei ucide ( punandu-ti o centura cu bombe pe ea ) cat mai

multi oameni, locul tau e asigurat in paradis unde vei avea haremul tau cu 72 de fecioare( Na !)

 

E zi si tu ! Nu-i nebuna lumea asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dimineata draga, ce oi fi tu (barbat sau femeie)... deci: eu am inteles ca daca se fac astea 40 de liturghii omul/ mortul/ sufletul, ma rog... intelegi tu... iese din IAD ? :yahoo: pai asta nu contravine cu ce zice NT si anume ca numai mantuitorul face chestia asta?

Lasa, ma, ca la ei merge si asa. Au argumentul ala forte si academic: "se zice ca".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dimineata draga, ce oi fi tu (barbat sau femeie)... deci: eu am inteles ca daca se fac astea 40 de liturghii omul/ mortul/ sufletul, ma rog... intelegi tu... iese din IAD ? :P pai asta nu contravine cu ce zice NT si anume ca numai mantuitorul face chestia asta?

 

La ei popa leaga si dezleaga. Daca dai bani te dezleaga mai repejor, daca nu dai bani risti sa ramai legat. :cheer:

Si ei cred ca Isus face ce vreau ei, este la degetul lor mic. :yahoo:

 

Omul are pe pamant sansa iertarii prin Isus Cristos si trebuie ca toata viata sa traiasca in ascultare de Dumnezeu, in sfintenie daca vrea sa-L vada pe Dumnezeu. Iertarea pe baza de bule papale si pomelnice este o minciuna a satanei si nu are nimic cu Adevarul lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca peste 90 % din credinciosi ( in Dumnezeu) "sponsorizeaza" de cca 2000 de ani o institutie , Biserica , fara ca singurul care ar putea lua masuri , acelasi Dumnezeu , sa intervina . Exista doua posibilitati :

-ii convine acest lucru , ceea ce spune multe despre moralitatea Lui si a celor ce vorbesc / predica in numele Lui:

-nu exista .

 

 

Nu e certitudine, dar speranta poate fi lumina care calauzeste pasii omului.

 

In principiu da , nu se spune degeaba ca speranta moare ultima...Dar nu numai speranta este cea care poate calauzi pasii omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce mai poti face cand restul au murit si nu ti-a mai ramas decat speranta?

O lasi si pe ea sa moara...sau cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de spus cel putin in ceea ce ma priveste. Uneori speranta este doar o amagire , in acest caz prefer s-o las sa moara.

Este mai periculos sa traiesti cu iluzii / amagiri decit fara....Dar asta este deja filosofie prea subtila pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca peste 90 % din credinciosi ( in Dumnezeu) "sponsorizeaza" de cca 2000 de ani o institutie , Biserica , fara ca singurul care ar putea lua masuri , acelasi Dumnezeu , sa intervina . Exista doua posibilitati :

-ii convine acest lucru , ceea ce spune multe despre moralitatea Lui si a celor ce vorbesc / predica in numele Lui:

-nu exista

 

 

Nu e asa ! Dumnezeu intervine foarte rar in afacerile omului. Daca ar fi intervenit ar fi fost

acuzat ca nu-i permite omului sa se guverneze singur - si ar fi dat apa la moara lui Lucifer.

Unde nu e invitat, Dumnezeu nu poate intra. O va face doar la sfarsitul timpului acordat lui Satan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut : Sodoma si Gomora , Potopul , turnul Babilonului , etc. Nu a intrat de loc ....s-au vazut doar efectele ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca ma vor contrazice toti, eu consider ca in Vechiul Testament s-au strecurat o multime de greseli

sau impresii omenesti gresite privitoare la caracterul lui Dumnezeu. Nu ne sunt explicate decat sub forma

de informatie pura; ca stirile de la ora 5; nimic care sa ne explice de ce , cum si care sunt consecintele .

Spun asta sprijinindu-ma pe afirmatia lui Isus care spune ca Am venit in lume pentru a-l face cunoscut pe Tatal.

Si asta in pofida faptului ca Dumnezeu a avut o relatie speciala cu evreii timp de 1500 ani. Nu l-au cunoscut,

ideea umanitatii si a evreilor despre Dumnezeu era aceea a unui Dumnezeu care ucide fara sa se gandeasca de

doua ori atunci cand e ofensat.

Foarte relevant este episodul in care Isus si ucenicii au cerut gazduire, intr-o seara ,la portile unei cetati

din Samaria. Cum li s-a refuzat, ucenicii ( in acord cu ideea pe care o aveau despre Dumnezeu ) l-au intrebat

contrariati pe Isus : Doamne de ce nu cobori foc din cer ca sa-i nimicesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×