Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

Cartea proorocului oliver

Postări Recomandate

da vezi tu diferenta....oliver se da mare credincios si proroc a lui d-zeu...si se vede foarte bun la suflet si atotstiutorul.Deci pentru el intrebarea e bune.... Stpid_me nu afirma asa ceva nu striga la toate colturile de strada ca e asa sau nu stiu cum. caci din cate stiu eu un om adevara cu credinta de d-zeu stie sa fie milos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa scapi cu intrebarea nepusa si tu,asa ca: tu cati copii ai strazii intretii?

Si,de cate ori ai sa-l ,,bantui" pe Oliver cu intrebarea asta,o sa ti-o pun si io. :spiteful:

Nu ai decat sa incerci.

Eu nu intreb pe altii , il intreb pe el, care la randul lui are obicei de a intreba pe aproape toata lumea.

Daca esti plictisit, pofteste si intreaba-me de 10 ori pe zi. Poate, poate ..o sa primesti un raspuns in cel mai bun caz.

Subiect incheiat aici ca e offtopic.

 

Revin, Oliver .. astept raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Oliver.

Ma roade si pe mine o curiozitate in ceea ce te priveste. da, numai una.

 

Tu cati copii de pe strada hranesti pe zi .. si daca nu o faci, de ce nu muncesti ca sa castigii banii aia si sa ii hranesti pe ei - sacrificand 'indobitocirea prin munca' pt ca macar cativa copii ai strazii sa doarma cu stomacul plin.

 

Sa stii ca te bat la cap pana imi dai raspuns. Am sa te urmaresc pe toate forumurile si siteurile posibile si am sa te bantui cu intrebarea asta. Poate cand oi avea concediu, am sa mai nascocesc si alte intrebari.

 

Spunand toate acestea, iti multumesc anticipat pt raspuns.

 

Stupid_me

N-am hranit nici un copil si n-am dat nici unui sarac nici macar o moneda. Niciodata. De aia ma chinuie constiinta si ma agit mai mult decit voi fiindca eu n-am facut nici o fapta buna pe lumea asta.

 

Daca as munci eu insumi as hrani doar 10-20 copii si chiar daca i-as hrani tot nu le-as putea schimba soarta. De aceea eu am decis sa schimb lumea din radacinile ei. Am ales sa fac religie si nu caritate. Daca voi reusi in misiunea pe care mi-am asumat-o atunci voi hrani pe absolut toti copiii din lume pe absolut toti fie ei din Africa sau din India sau de oriunde. Si nu numai mincare. Dar si locuinte pe gratis le voi darui la fiecare. Si locuri de munca din belsug la toata lumea.

Daca eu voi reusi ceea ce am de facut nu va mai exista pe lumea asta saracie subt nivelul subzistentei si decentei nu vor mai exista oameni fara locuinte nu vor mai exista niciodata someri.

 

Dar ca sa reusesc asta trebuie sa schimb intreaga religie actuala a lumii.

 

Mintea mea nu-i ca a voastra. Eu sint altfel decit voi , sint schizofreinic . Eu nu sint singur inauntrul mintii mele. Mintea mea e amestecata cu o alta minte care nu-i a mea. Eu nu sint un credincios , eu sint un nebun. Eu sint ... doar o haina murdara si zdrantaroasa in care s-a imbracat o fantoma . Eu nu gindesc ca un om , eu gindesc ca Dumnezeu.

 

iata un fragment de prin cartea mea

 

cartea lui oliver cartea3pag927

Am un fost prieten a carui mama este directoare la o institutie caritabila. Doamna Directoare avea salariu de 20 milioane. Adica din banii Statului dati pentru saraci ea lua mai intii Partea Leului de 20 mil. si dupa aia dadea si la saraci vreun ajutor de 1-2 mil. la fiecare. E destul de discutabil daca o fi drept ca unul sa ia 20 milioane si altu 2 milioane ca doar oameni sint si unu si altu iar aia erau handicapati. Dar interesant era cit de buni si cit de superiori moral se credeau acei oameni din familia Directoarei. Imi ziceau mie si ma judecau ca eu sint rau la suflet. Fiindca eu nu dadeam niciodata bani la cersetori. Fiul Directoarei in schimb avea intotdeauna un pumn de monezi in buzunar pregatite pentru saraci si niciodata nu trecea pe linga un cersetor fara sa-i de vreo moneda si ma certa pe mine zicindu-mi : Ce nu dai si tu ma ? Ce esti mirlan ? Tu iti dai sema ce viata nenorocita duc oamenii astia ? Eu am vazut la maica-mea la servici atitea cazuri . Noi ne straduim sa-i ajutam cit putem pe acesti oameni , nu ca voi astilalti nesimtiti care cind ii vedeti intoarceti capul in alta parte

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te felicit Oliver .. nu pentru ca esti profet si nu acum .. te felicit pentru ce o sa faci acolo pt copii din Africa..daca o sa faci.

Cartea ta pare misto..mai misto decat cel care a scris-o.

 

Dar imi zicea mie un batranel odata ca daca vrei sa faci ceva, sa o faci cu diplomatie. Si m-a invatat si profu' de la marketing, ca daca te apuci de o afacere, sa ai grija sa o proiectezi a.i sa iti garanteze un profit.

Intr-o alta ordine de idei, hai sa iti spun eu un secret ..vrei?

Si daca nu vrei, eu tot ti-l spun. Ca doar de aia am mana, sa scriu pe forum ce idei am, indiferent daca mi-e sau nu ceruta parerea in domeniu.

 

Imagineaza-ti ca se naste un geniu..daca vrei, chiar un geniu spiritual..asta ca sa fie pe interesul tau. Si acest geniu spiritual se naste intr-o familie saraca. Si neavant posibilitatea sa fie educat, pentru ca parintii lui il pun sa munceasca toata ziua .. ajunge sa nu isi atinga cotele maxime .. si 'moare' o parte din ce putea el 'salva' daca era mai bine 'crescut'.

Or, daca parintii acestu copil geniu spiritual mergeau in fiecare zi la servici ca sa ii asigure conditiile necesare unei educuatii si cresteri sanatoase..eh..se prea poate sa fi reusit sa se revolutioneze lumea cu un 'Ghandi' veritabil ..si de data asta si practic, daca intelegi ce vreau sa zic. Adica, cu profit.

 

E cam incalcit ce vreau eu sa zic aici, nu? ...te cred...hai mai bine inchipuie-ti atunci ca acest geniu spiritual ar fi nu chiar un ditamai 'Ghandi' ...da macar un Eminescu (desi personal nu il prea agreez), Un Stefan Cel Mare, un Cantacuzino .. un Leonardo da Vinci, un Oliver Cromwell..nu au salvat ei chiar pe toti, dar au facut diferenta pentru unii.

Asa ca hai sa coboram mai jos .. la tine, cel de acum, la mine, la oamenii mici (scuze ca ne amestec in aceeasi oala cu tine) si prapaditi care de abia ne taram pe pamant sa supravietuim cum putem si mai dam o mana de ajutor din cand in cand , chiar din greseala, unora ca noi. Ba mai mult :poate ii scarbim cand ne vad cum ne taram ..si se ambitioneaza sa se ridice inainte de a decadea ...etc etc...ai obosit?

 

Eu nu .. ma mai gandesc daca am sa revin sau nu cu povestile.

In alta ordine de idei, ii multumesc omului cu lamborghini, care daca nu se interpunea azi intre mine si matahala de camion...iti sopteam direct la ureche, in loc sa scriu.

Eh, dar eu nu sunt atat de important..totusi, banii aia a celui cu lamborghini au avut un mareee si hotarator cuvant de spus.

 

Bat campii, asa-i? .. eh...nu , nu ..adica, nu mai mult decat tine! ..

 

Am uita sa mentionez de 'profit' ... scartaie rau la tine...aa..de fapt nu am uitat..si chiar ma repet a treia oara cand intreb : "Unde e profitul in cazul tau' ..asta pentru ca nici nu are rost sa mai intreb de 'productie'...sau de garantie ..sau la naiba ca le-am intors ordinea iar. Cred ca ma influientezi tu, Oliver..atunci cand un suflet cere ajutor, tu ii ceri sa renunte la 'prea mult' bine pentru copilul lui..si sa dea la copii strazii mai mult, ba chiar tot...or, la naiba..frumos ce indrugi tu acolo .. foarte frumos chiar..si nu zic, sa faca..sau sa faca altii..sau tu candva..doar ca deh..tre sa spun, na , ca ma roade - daca acel copil e chiar 'geniul ala spiritual' care e 'eroul' povestii mele de azi?

 

Da, de azi..ca nu stiu de ce, nu acum..dar cred ca maine, poimaine, or cand ajung in Africa o sa mai am niste intrebari pentru tine ca sa mi le lamuresc.

 

Dar pe azi ajunge, deci ...astept raspunsurile la intrebarile de mai sus.

 

ps: Ramane valabila 'promisiunea' de daat trecuta ...of, ca multe ghilimele am mai folosit ceva; ei...dar nu imi fac griji, Olivere .. tu esti as in interpretari :spiteful: (la naiba, ca nu pot scrie cu rosu sa se vada mai bine!!)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olivere..revino de pe luna si din ograda altora si latra-mi aici raspunsul la intrebari !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olivere..revino de pe luna si din ograda altora si latra-mi aici raspunsul la intrebari !

ham ,ham , ham :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Domnule prooroc Oliver !

Faptul de a nu-i ajuta pe fratii tai mai napastuiti decat tine, nu este o pricina de Mandrie.

Nici nu trebuie sa-i indemni pe ceilalti sa faca la fel. Daca dai o moneda la un cersetor nu-ti

cumperi un loc in rai ( care oricum nici nu exista ) ci dai o bucatica de paine unui amarat

ajutandu-l sa mai supravietuiasca o zi.

Ideea asta gresita o au si Martorii lui Iehova care nu fac lucrari de binefacere si aduc in justificarea

comportamentului lor proverbul chinezesc ce spune : Daca dai un peste unui sarac , il hranesti o zi;

daca-l inveti sa pescuiasca il hranesti toata viata. De acord , insa daca nu-i dai pestele atunci cand ii e

foame , s-ar pute sa nu mai ai pe cine sa inveti sa pescuiasca. Cum spunea un prieten odata : Daca

nu-mi dai o cana cu apa atunci cand imi arde buza, dupa aceea nu-mi mai trebuie.

Ce dovada de omenie am da ajutandu-ne unii pe altii ca fratii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ham ,ham , ham :spiteful:

hai ca daca stai la locul tau, imi esti simpatic.

drept cadou, mai am o intrebare.

Cum decurge o zi din viata ta? Si nu evita sa imi povesesti chiar si cum stai si meditezi la nemurirea sufletului

De aia te intreb, ca mi-ar placea sa aflu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveam o vecina tare saraca,si tata si familia noastra am ajutat-o mullt.Nu soun pentru lauda ,dar ca sa invatam.Tata zicea;La sarac sa nu -i dai cadou o vitea,ca o faci si mai saraca.Da-i lapte,sa manince,cind va putea ,te va ajuta la lucru si apoi dcind va avea bani i si va cumpara o vaca.

 

Aveam o vecina tare saraca,si tata si familia noastra am ajutat-o mullt.Nu soun pentru lauda ,dar ca sa invatam.Tata zicea;La sarac sa nu -i dai cadou o vitea,ca o faci si mai saraca.Da-i lapte,sa manince,cind va putea ,te va ajuta la lucru si apoi dcind va avea bani i si va cumpara o vaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×