Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor, scuze daca repet acest topic intr-o oarecare masura, dar nu am gasit raspunsul exact la simptomele pe care le am eu. De ceva vreme simt niste intepaturi la sanul drept, mai spre centru (dar inauntru), in special cand ma asez in pat pe burta sau ma palpez eu. Mentionez faptul ca sunt si cam ipohondra, in sensul ca tot timpul ma gandesc "daca am vreo boala grava?" Alte detalii: sanul nu arata modificat in vreun fel, port in fiecare zi sutien cu sarma si ma dor sanii destul de tare cand il dau jos, seara...doar intepatura asta, care in mintea mea e mai puternica atunci cand ma palpez in comparatie cu celalalt san.

In caz ca ajuta la ceva, am 21 de ani...prima data mi-am pus problema ca ar fi ceva hormonal, dar mi-e teama sa merg la medic!

Va rog insistent sa imi spuneti daca e ceva grav! Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor, scuze daca repet acest topic intr-o oarecare masura, dar nu am gasit raspunsul exact la simptomele pe care le am eu. De ceva vreme simt niste intepaturi la sanul drept, mai spre centru (dar inauntru), in special cand ma asez in pat pe burta sau ma palpez eu. Mentionez faptul ca sunt si cam ipohondra, in sensul ca tot timpul ma gandesc "daca am vreo boala grava?" Alte detalii: sanul nu arata modificat in vreun fel, port in fiecare zi sutien cu sarma si ma dor sanii destul de tare cand il dau jos, seara...doar intepatura asta, care in mintea mea e mai puternica atunci cand ma palpez in comparatie cu celalalt san.

In caz ca ajuta la ceva, am 21 de ani...prima data mi-am pus problema ca ar fi ceva hormonal, dar mi-e teama sa merg la medic!

Va rog insistent sa imi spuneti daca e ceva grav! Multumesc!

 

nu se face mamografie la o fata de 21 de ani !! ...doar la femeile de peste 40 de ani.

 

nu iti face pb, iti va face o ecografie, care cred ca stii, ca nu doare dloc. ei eu am cam aceasi pb ca tine, si eu m-am speriat sa nu fie ceva chist sa dea in cancer etc si am fost la medic unde mi s-a zis ca e din cauza sutienelor (mai exact din cauza sarmei, care ar presa nush cum pe san) din cauza asta se produce un mic nocul (la mine are cam 5 mm si e situat la sanul stang inspre sfarc). am si eu dureri. zicea doctorita ca se resoarbe in cateva luni, ca nu tb sa ma sperii si ca sa repet ecografia peste 6 luni (adik deccembrie 2008).

 

si mai zicea ca daca am duereri mari sa dau cu ceva crema antiinflamatoare (orice marca am in casa) si sa NU masez sanul!

 

cam atata,

 

bafta!

 

nu se face mamografie la o fata de 21 de ani !! ...doar la femeile de peste 40 de ani.

 

nu iti face pb, iti va face o ecografie, care cred ca stii, ca nu doare dloc. ei eu am cam aceasi pb ca tine, si eu m-am speriat sa nu fie ceva chist sa dea in cancer etc si am fost la medic unde mi s-a zis ca e din cauza sutienelor (mai exact din cauza sarmei, care ar presa nush cum pe san) din cauza asta se produce un mic nocul (la mine are cam 5 mm si e situat la sanul stang inspre sfarc). am si eu dureri. zicea doctorita ca se resoarbe in cateva luni, ca nu tb sa ma sperii si ca sa repet ecografia peste 6 luni (adik deccembrie 2008).

 

si mai zicea ca daca am duereri mari sa dau cu ceva crema antiinflamatoare (orice marca am in casa) si sa NU masez sanul!

 

cam atata,

 

bafta!

 

am uitat sa precizez: eu am 22 de ani!

 

solutia data de medic e sa renunti la sutienul cu sarma .... si sa porti unul din bumbac sau ceva material mai "friendly" pt corp.

 

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am uitat sa precizez: eu am 22 de ani!

 

solutia data de medic e sa renunti la sutienul cu sarma .... si sa porti unul din bumbac sau ceva material mai "friendly" pt corp.

 

succes!

 

Oh...pai ce ma fac fara sutien cu sarma? :lol: Doar ai vazut si tu cum arata sanii cand ai sutien cu sarba si cu un buretel subtire...Am mai auzit si eu ca sutienele astea sunt pacatoase, dar tot nu m-am linistit si le port in continuare. Oricum, acum nu mai simt nimic. Ce-i drept, am schimbat sutienul si firma: tot cu sarma e, dar parca nu ma mai strange asa tare.

Multumesc pentru raspuns ;)

 

Oh...pai ce ma fac fara sutien cu sarma? :yes: Doar ai vazut si tu cum arata sanii cand ai sutien cu sarba si cu un buretel subtire...Am mai auzit si eu ca sutienele astea sunt pacatoase, dar tot nu m-am linistit si le port in continuare. Oricum, acum nu mai simt nimic. Ce-i drept, am schimbat sutienul si firma: tot cu sarma e, dar parca nu ma mai strange asa tare.

Multumesc pentru raspuns :roll:

 

sarma, scuze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cocky12 - posibil sa ai o mica dereglare hormonala. eu nu-mi iau sutiene de firma pentru ca bugetul meu nu-i chiar asa de mare. la toate sutienele pe care le cumpar le scot sarma, le bag la spalat (imediat) si dupa ce se usuca incep sa le port (se mai lasa materialul si se muleaza normal pe tot sanul)

 

Nici eu nu imi iau sutiene de te miri ce firma, dar daca le scot sarma, se pleostesc de tot (crede-ma ca am incercat cu un sutien de la Jolidon).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu se face mamografie la o fata de 21 de ani !! ...doar la femeile de peste 40 de ani.

 

ba se face mamografie si la 21 ani. pentru ca orice femeie este predispusa la noduli si altele . eu anul trecut am fost diagnosticata cu displazie mamara si m-a trimis sa fac si mamografie si echografie.

 

 

cocky12 - posibil sa ai o mica dereglare hormonala. eu nu-mi iau sutiene de firma pentru ca bugetul meu nu-i chiar asa de mare. la toate sutienele pe care le cumpar le scot sarma, le bag la spalat (imediat) si dupa ce se usuca incep sa le port (se mai lasa materialul si se muleaza normal pe tot sanul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: oare de unde ai scos-o?

 

Pe bune nu se face mamografie la 21 de ani. Se face, dar NUMAI in cazuri de urgenta. Nu asa, pentru niste intepaturi. Am intrebat dr. ginecolog si asta mi-a zis. Si nu numai el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nici un caz medicul Peltecu. Dincolo de "aura" de conferentiar si de faptul ca are abilitatea de a aburii pacientele, competentele lui in ale medicinei lasa de dorit. Are mai multe paciente decat poate consulta intr- o zi , este suprasolicitat de administratrea spitalului Filantropia asa incat iti va lua bani cat mai multi si numai daca esti un caz usurel ai sanse sa te faci bine singura si vei fi multumita de domnul profesor, daca nu, in curand iti vei cauta alt medic care are timp de tine ca pacient nu ca banca de bani.

 

Ti-ai cam dat foc la valiza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×