Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lucru rau este faptul ca unii naivi stau si invata ca robotii,devin sedentari, se ingrasa ca porcii ,ca sa aibe medie generala mare fara nici un rost ! Se dilesc cu alte cuvinte....raman fara NIMIC ,doar pentru ca PROFESORII SA AIBE SALAR !

 

Altul care ii da cu "fraierii astia citesc mult si degeaba"... :rot: Raman fara nimic, in ce sens? "Cu nimic", poate ai vrut sa spui, dar nici asta nu e adevarat. Exista materii vitale pentru viitoare facultate (cum ar fi chimia si biologia entru farmacie, istoria si latina pentru drept (am avut colegi la drept care habar n-aveau latina si pentru ei dreptul roman a fost un chin, cu toate notiunile specifice)...In fine... Nu as cataloga nici o materie ca fiind complet fara rost, pana la urma si cand vezi un film ramai cu ceva (vreau sa spun ca din orice mesaj, studiu etc. poti invata lucruri utile, pentru cultura generala, pentru sufletul tau pur si simplu), ci se poate afirma ca nu foloseste tuturor. Aici e greseala, ca elevii ar trebui sa poata opta mai devreme pentru o materie sau alta.

 

Binwinteles ca exista si profesori mai filosofi care te invata sa traiesti...dar ei sunt rari si de obicei pe elevi nu-i duce capu sa-i asculta sau nu-i inteleg....

Generalizezi.

 

Numa la facultate iti dai seama pe ce lume traiesti.

Gresesti. Sunt destui care isi dau seama mult mai devreme. Nu-i judeca pe toti dupa exemplul personal.

 

CEI CARE CHIULESC {moderat, dar destul in limita regulamentului} SUNT mai INTELIGENTI ! :lol2:

 

Deci daca cineva nu chiuleste (nu ma refer la mine, eu am chiulit ocazional) automat e mai putin inteligent decat cei care o fac...? Neaparat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult de 10 absente in fiecare an nu am avut la liceu, nu ca imi placea sa merg la scoala in fiecare zi, dar nu faceam mai mult de 4 maxim 5 ore pe zi.

 

tu faceai liceu cu norma redusa? eu aveam cate 7-8 ore/zi :lol2:

 

la facultate, pe vremea mea, prezenta nu era obligatorie decat la unele seminarii. Dar si acolo, fiind, mai multe grupe, puteam merge cu oricare din ele, daca in ziua grupei mele eram ocupata

 

si eu imi tin minte notele de la bac, mai ales ca au contat si pt admiterea la facultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am chiulit de mama focului. Si am inceput devreme, prin clasa a saptea (chiar a sasea daca ma gandesc mai bine), dar pe atunci nu am avut probleme, abia cand am ajuns la liceu au aparut si astea. Reguli stricte erau (multi se mai temeau de ele :lol2: ), dar eu nu le-am respectat si mereu m-am trezit prin consilii. Am avut aproape in fiecare semestru nota scazuta la purtare, mai putin in clasa a zecea cand am avut pe ambele semestre note de 10. Nu mi-a placut niciodata scoala, mai ales ca am fost intr-un liceu de fitze si intr-un colectiv idiot. As fi preferat sa invat eu singura acasa, si-asa nu m-am putut niciodata concentra la ore :roll:. Cred ca am trecut prin scoala ca gasca prin apa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci daca cineva nu chiuleste (nu ma refer la mine, eu am chiulit ocazional) automat e mai putin inteligent decat cei care o fac...? Neaparat?

DA :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai mult de 10 absente in fiecare an nu am avut la liceu, nu ca imi placea sa merg la scoala in fiecare zi, dar nu faceam mai mult de 4 maxim 5 ore pe zi.

da' ce liceu ai facut tu, mai? Noi aveam minim 6 ore.

 

Am chiulit, in generala nu prea, dar in liceu eram la limita exmatricularii. Daca intr-a XII-a nu veneau parintii la scoala inopinat, ma chemau in consiliu. M-au salvat, chiar daca m-au tocat marunt acasa pe urma.

 

De ce chiuleam... Ca sa petrec timp cu prietenele mele, ca sa mergem la studenti sa ne uitam dupa baieti sau ca sa scapam de vreo ora naspa. Am avut vreo 3 profesori imposibili, nu se putea sta la toate orele lor, era sinucidere curata. Pana si premiantele clasei mai chiuleau la profii astia, ca sa mai respire si ele.

 

Din liceu am ramas cu franceza, am avut diriginta care ne-a bagat franceza in cap. Doamna Tudosa Valeria, pentru cei din Gl care au auzit de ea. Nu pot sa-i spun altfel decat doamna. Si cu ceva rusa am ramas, ce-i drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in clasa a VI-a am chiulit o zi intrega cu doua colege ca sa ne vopsim si sa ne distram dind telefoane necunoscutilor pentru ca parintii nu erau acasa.A doua zi am aparut toate trei cu parul portocaliu ( ne oxigenasem peste masura)

si profa de istorie a facut o criza cind ne-a vazut iar la sfirsitul orelor ...careu unde ne-a aruncat in arena lupilor.Bineinteles ca au fost chemati si parintii si ostracizati pentru progeniturile fara educatie. De chiulit atunci nu se putea pentru ca a doua zi trebuia sa vii cu parintii.In liceu puteam chiuli pentru ca aveam libertate insa o facem cu masura deoarece gasisem materii care imi placeau si realizam ca absente multe inseamna mai mult studiu acasa si...luptam pentru medii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si io am chiluit ,materia mea preferata la chiul era engleza aveam o profa de nu o suportam ii placea sa se creada mare desteapta si la chimie mai chiuleam,la franceza daca ar fii fost dupa mn nu m-as fi dus deloc aveam o "intepata' la care totul trebuia sa fie perfect si ne punea mereu cate o nemotivata,avea o replica "celebra:"X a fost azi la materiile din naintea orei mele,o sa se aleaga cu o nemotivata!!" :lol2:) .....m-am pus pe bune cu 3 persoane din scoala cu dirigintele cu bibliotecara si cu portaru',pe dirig il ajutam la motivat absente si nu am avut niciodata mai mult de 9 :roll:),la bibliotecara ma duceam si stateam cand nu aveam chef de vreo ora,iar ea imi zicea cand pleca prfa/profu de la ora,iar cu portaru ca sa ma lase sa ies din curtea scolii....dar aveam si ore la care imi placea sa stau mereu ...matematica era una dintre ele am avut un prof de nota 10 ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am chiulit o data anul trecut(clasa a 7-a)... cu toata clasa :lol2: . A fost prima zi dupa teza de romana. Aveam test la istorie si nimeni nu prea avea chef de test chiar atunci. Aveam istorie prima ora... imediat dupa ce au venit toti elevi(28) ne-am ascuns in spatele cladirii. Nu se prea stie cum dar am fost gasiti. Atunci cam 20 au mers in clasa, ceilati 8 au fugit chiar inainte sa vina profesoara. Erau 7 baieti(si eu printre ei :roll: desigur) si o fata care a plecat peste 5 minute in clasa. Urmatoarea ora am vazut ca diriginta(profesoara de matematica) era destul de amuzata cand a mers la catedra. Intre timp am aflat ca nu s-a mai dat testul... si desigur a urmat ora de mate...

Desigur saptamana urmatoare a urmat testul, care a fost mult mai greu decat am crezut... :doh:...am luat 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Langa liceul meu exista un mic fast-food amneajat cat de cat frumos cu un televizor, 7-8 mese cu scaune ,dimineata la ora 7:30( ora la care incep cursurile ) jumatate din clasa ne gasim in acest fast food pentru a savura cafeaua de dimineata :P ,

iar pe la 8:30 ne ducem si noi la scoala! :P

Pe la ora 12:30 suntem plictisiti de scoala si asa ca mai servim ,o bere , un suc , o cafea ,o apa !

Au fost zile in care diriginta ne-a facut o cate o surpriza si a venit dupa noi :cheers: :cheer: :cheer:

Din pacate mai am doar un an de petrecut in acest fast -food oricum nu o sa il uit niciodata

 

K-lumea :lol: asa se numeste :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te chinuie gandul ce vei deveni? .... ca multe absente nu te duc la un loc bun!!!

Parintii stie ce faci? Vorbeste cu ei si gandeste-te la viitorul tau.

Eu n-am facut asta niciodata ca voiam sa scap din Romania ... nici copiii mei n-au chiulit desi aici au invatat in State la caldura mare in Phoenix si San Diego dar nu voiau sa intoarca hamburgerul pe partea aialata ca ocupatie principala!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×