Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Altădată,la biologie,aveam un profesor nou care nu ne cunoştea aşa de bine,iar c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S. DA. e rau sa chiulesti. daca tu nu ai invatat lectia din ziua respectiva, fii sigur ca vei fi ascultat ora viitoare. inclusiv din noua lectie ce s-a predat. asa ca tot nota proasta o sa iei. si daca mai e si materie de bac... n`ai decat sa chiulesti cat vrei. :roll:

FALS !!!

Eu geografia si biologia mi-am invatat-o singur pentru BAC ...nu m-am folosit de nimic de la profesoare ! Si am luat 9,75 ,respectiv 9,5 si NU ,nam copiat.

 

Vorba unui fost coleg filosof de-al meu : MAI BINE O ABSENTA DECAT O CORIJENTA !!! :lol:

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut tuturor...sunt in clasa a 9-a si de la un timp de vreme am inceput si eu sa mai chiulesc de la scoala :blink: motivele sunt muuulte dar o sa va dau cateva:

1 - nu am invatat lectia si mie frica sa iau nota mica

2 - ma plictisesc cateodata la unele ore

3 - in unele cazuri imi e cam lene :cheer:

si asa putea gasi o gramada...nah stiu ca nu e bine sa lipsesc da catodata chiar simt nevoia sa te mai deconectezi de asa numita scoala care a devenit foarte neplacuta din cauza orelor exagerat de extenuante si programa incarcata.

voi chiuliti?sau ati chiulit vreodata?ce credeti e rau daca mai chiulesti din cand in cand? :blink: daca ati chiulit sa spuneti si niste motive :roll:

 

 

In general nu este bine sa chiulesti dupa 2), 3).

1) ar fi o explicatie plauzibila daca profu nu asculta dupa catalog/selectie normala.

 

Si eu chiulit de la scoala (generala) si chiar devenisem o problema pentru ai mei...problema nu era cum sa chiulesc ci cum sa scot ghiozdanul din scoala: scoteam ghiozdanul pe marginea ferestrei de la clasa, ma faceam ca il curat cu buretele si apoi ii facem vant jos de la etajul 2 al scolii....apoi fugeam jos,in pauza, luam ghizodanul si o tuleam din scoala.

Unde ma duceam de la chiul cand ..aveam vreo 9-10 ani...acasa sa pun ghiozdanu si apoi o tuleam in Cismigu cu prietenii sau in cel mai rau caz mergeam sa vedem cum fac soldatii instructie (in zona parc Moghioros de acuma).

 

Cand am m-ai crescut, la liceu, chiulul a devenit mai elaborat - stiam cand trebuie sa ma asculte si faceam o ora pauza.

Cand am m-ai crescut, la facultate, chiulul era si m-ai elaborat - chiuleam cu grupa si intre IPB Grozavesti si IPB Polizu cand trebuia sa ne mutam la alte sale de cursuri aterizan toti la o pitzarie.

 

P.S. Chiuluirile nu m-au impiedicat sa am note mari la examene in faculatate si repartitie in domeniul cercetarii la absolvire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda pai si eu atunci cand chiulesc fac bine si imi iau lectile si pentru data viitoare incerc sa ma pregatesc.recunosc ca e cam greu sa recuperezi pentru ca nu ai nici-un chef dar ma chinui sa fac asta pentru ca e bine sa ai si o scoala pe lumea asta. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult de 10 absente in fiecare an nu am avut la liceu, nu ca imi placea sa merg la scoala in fiecare zi, dar nu faceam mai mult de 4 maxim 5 ore pe zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FALS !!!

Eu geografia si biologia mi-am invatat-o singur pentru BAC ...nu m-am folosit de nimic de la profesoare ! Si am luat 9,75 ,respectiv 9,5 si NU ,nam copiat.

 

Vorba unui fost coleg filosof de-al meu : MAI BINE O ABSENTA DECAT O CORIJENTA !!! :P

 

iti stii notele la bac... :doh: woaw! eu le-am uitat pe ale mele dupa cateva luni

 

in unele licee chiulitul e de inteles,,, prea multe ore/sapt prea multe materii, unele absolut inutile. dar sa fie cu masura,,ca pe urma te ard profii la note :pardon: ahh si daca te obisnuiesti cu o viata relaxata in liceu s-ar putea sa ai probleme la facultate. sunt multi care nu-si iau examenele pt ca nu stiu sa mai invete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este normal sa chiulesti insa trebuie sa ai o limita in acelasi timp... daca chiulesti prea mult , este posibil sa devina un obicei de care nu poti scapa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti stii notele la bac... :) woaw! eu le-am uitat pe ale mele dupa cateva luni

 

in unele licee chiulitul e de inteles,,, prea multe ore/sapt prea multe materii, unele absolut inutile. dar sa fie cu masura,,ca pe urma te ard profii la note :) ahh si daca te obisnuiesti cu o viata relaxata in liceu s-ar putea sa ai probleme la facultate. sunt multi care nu-si iau examenele pt ca nu stiu sa mai invete

Le-am tinut minte pentru ca erau mari pentru asteptarile mele :P

 

DA ... asa este. Dar am invatat sa invat si mi-am luat examenele in sesiunea de restante cu taxa :doh:

Deci tot mai bine e sa fii relaxat in liceu si apoi sa turezi in facultate{pentru ca doar facultatea conteaza} !

 

Is tare curios ,cu ce ati ramas voi din liceu.... eu imi amintesc notele de la geografie dar raul Trotus nu mai stiu pe unde e :D

Cu nimic nu se ramane din liceu si sistemul de invatamant romanesc preuniversitar.... Ahhh da... Am invatat sa citesc si sa scriu ATAT,ca exprimarea mea e datorita forumului ,nu datorita orelor de romana si a faptului ca am citit.... am citit numa Enigma Otiliei pentru Bac=> la romana am lua 8.20.

 

Singuru lucru bun oferit de liceu este socializarea.... iti faci prieteni,te maturizezi.

Lucru rau este faptul ca unii naivi stau si invata ca robotii,devin sedentari, se ingrasa ca porcii ,ca sa aibe medie generala mare fara nici un rost ! Se dilesc cu alte cuvinte....raman fara NIMIC ,doar pentru ca PROFESORII SA AIBE SALAR !

 

Binwinteles ca exista si profesori mai filosofi care te invata sa traiesti...dar ei sunt rari si de obicei pe elevi nu-i duce capu sa-i asculta sau nu-i inteleg....

Numa la facultate iti dai seama pe ce lume traiesti.

 

CEI CARE CHIULESC {moderat, dar destul in limita regulamentului} SUNT mai INTELIGENTI ! :lol:

 

Chiuliti ba.... dar sa nu aveti probleme cu scaderea notei la purtare.... si sa invatati la teste si teze .In rest....eu nam avut in tot liceul Gh.Sincai din CLUJ vreun prof care sa "asculte" :( ,probabil din cauza directorului :)

 

HAIL to BOOGIE MAN :o:

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu in timpul liceului am decis sa nu invat :jester: ceea ce nu era f greu pt ca la informatica din principiu nu as invata,, daca esti atent la ore si intelegi algoritmul atunci nu ai ce sa mai inveti (cred ca am avut media 9 la info tot liceul si nu deschideam caietul sau c-ul ). si in rest citeam ce-mi placea. la romana am citit o gramada de carti, printre care si alea de bac si ma 'certam' cu nasa mea (profa de romana) pe teme literare :lol2: ..si imi luam provocari, de exmeplu: hai sa vad daca pot sa invat germana. si da, am invatat!!

 

la mate am inceput sa arat interes cand a aparut analiza in peisaj,,pana atunci luam note 5,10,5,10..cum am zis, daca nu ma pasiona nu ma oboseam sa invat. deci am rams cu ceva analiza :jester:

 

eu din liceu am ramas cu o gandire logica si analitica..si vad ca ma descurc mult mai usor decat multi colegi de facultate. sa vezi ce misto e cand ii zic la profa de econometrie ca 'aaa matricile si determinantii sunt misto! si toata econometria de anul viitor o facem cu matrici?!' :jester:

 

si da, chiuleam cand trebuia!,,nu-mi mai stiu media de bac dar stiu ca am avut aprox 9.60 media de liceu. si asta cu minim de efort

Editat de babs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×