Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Lumea satului - barbatii murati in spirt

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si tu ce masuri ai luat? Ai anuntat macar Protectia Copilului ?Sau nu, ca doar oricum crestea micuta intr un varf de munte...................

Nu am facut nimic, asta era obiceiul satului, am vazut si la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am uitat sa spun de niste tiganci de la mine din sat care isi cresc copiii cu suc pe biberon, la 2-3 ani copiii au aceeasi greutate ca la nastere, ce parere ai, tu fiind din aceasta aleasa etnie?

 

la 3 ani un copil are cca 3 kg? greu, foarte greu de crezut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am uitat sa spun de niste tiganci de la mine din sat care isi cresc copiii cu suc pe biberon, la 2-3 ani copiii au aceeasi greutate ca la nastere, ce parere ai, tu fiind din aceasta aleasa etnie?

 

e bun si sucu ala......

 

acu doi ani am fost in satul al de va zisei zilele trecute.

dintre toti satenii, o singura famile, cu multi copii, sunt mai necajiti, adica mor de foame la propriu. traiesc din mila oamenilor si a primariei.

 

cand ne-am dus, vara fiind, trei dintre puradei se jucau in rigola de scurgere dintre case si sosea, pe iarba.

aveau in maini cate un colt de paine murdara si se jucau cu niste carpe soioase pe post de jucarii.

dupa vreo doua ceasuri, cand ne-am intors acasa, copii......adormisera....... tot acolo.

ne-am oprit si ne uitam ca la urs. crezand ca am venit in vreo inspectie, lucru de altfel obisnuit pentru ei, victimele societatii, vine din casa unul din fratii mai mari si striga la ei:" baaaaaaaaaaaaaaaa scoal baaaaaaaaa prostilor ci va vedi lumea!!!!!!!!!

 

s-au trezit aia buimaci, speriati. tot nu-si mancasera painea, de frica probabil sa nu se termine! ala mare i-a manat ca pe oi in curte. mai zi ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e bun si sucu ala......

 

acu doi ani am fost in satul al de va zisei zilele trecute.

dintre toti satenii, o singura famile, cu multi copii, sunt mai necajiti, adica mor de foame la propriu. traiesc din mila oamenilor si a primariei.

 

cand ne-am dus, vara fiind, trei dintre puradei se jucau in rigola de scurgere dintre case si sosea, pe iarba.

aveau in maini cate un colt de paine murdara si se jucau cu niste carpe soioase pe post de jucarii.

dupa vreo doua ceasuri, cand ne-am intors acasa, copii......adormisera....... tot acolo.

ne-am oprit si ne uitam ca la urs. crezand ca am venit in vreo inspectie, lucru de altfel obisnuit pentru ei, victimele societatii, vine din casa unul din fratii mai mari si striga la ei:" baaaaaaaaaaaaaaaa scoal baaaaaaaaa prostilor ci va vedi lumea!!!!!!!!!

 

s-au trezit aia buimaci, speriati. tot nu-si mancasera painea, de frica probabil sa nu se termine! ala mare i-a manat ca pe oi in curte. mai zi ceva.

 

taranii nu cumpara jucarii copiilor, hainele raman de la cei mai mari, cand ajung la varsta maturitatii, nu sunt decat niste copii mari, frustati, speriati, niste salbaticiuni, de care e bine sa te feresti, pentru ca iti pot da in cap ca sa iti smulga din mana ce ai, orice, pentru ei e bine venit

 

si sunt 43% tarani in tara asta, sau 47% mediu rural, iar jumatate din orase sunt ca si ei, emigrati de la sat, aceleasi apucaturi

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La sat este interzisa bucuria. Si prin asta insasi viata.

Caci ce sens mai are o viata fara bucurie?

 

bun, dar in cazul asta ar trebui eutanasiati, alcoolul nu e eficient

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun, dar in cazul asta ar trebui eutanasiati, alcoolul nu e eficient

 

auzi, atata ma mai necajesc sa caut emoticonu' ala care rade de se prapadeste.....

oricum, am ras bine de tot. multam fain de asa portie de ras.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eutanasia mi se pare totusi blanda.

Sincer,mai am numai o bunica in viata,in varsta de 83 de ani.Nu doarme fara sticla de ''Saniuta'' sub perna.

Chiar de nu m-am nascut acolo,imi amintesc ciomegele ce le incasam in vacante.Imi amintesc si pe bunicul ce m-a fugarit cu toporul pe motiv ca m-am intalnit la gradinita(o cladire simbol al satului respectiv)cu cutare X.

Aveam 15 ani.

Bunicul e mort de mult.Nu am fost la inmormantare.Iar de bunica moare,nu o sa merg.

Nu am cum sa fiu ipocrita sa merg acolo si sa storc lacrimi in memoria celor ce au fost niste nenorociti.

Parintii mei,dupa pensie,au vandut casa din oras si au cumparat o casa undeva la tara.Pot sa spun ca din tot satul ala,tatal meu este singurul care nu consuma alcool?

In ultimii 2 ani m-am ingrozit ce am vazut acolo.

Doamne fereste sa te nasti in vreun sat din Romania.

Pot spune ca sunt norocoasa(acu depinde si de psihi cum ma face bine :o: )

 

 

ma bucur si nu prea ca imi dai dreptate, deci ai tai care nu erau rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
taranii nu cumpara jucarii copiilor, hainele raman de la cei mai mari, cand ajung la varsta maturitatii, nu sunt decat niste copii mari, frustati, speriati, niste salbaticiuni, de care e bine sa te feresti, pentru ca iti pot da in cap ca sa iti smulga din mana ce ai, orice, pentru ei e bine venit si sunt 43% tarani in tara asta, sau 47% mediu rural, iar jumatate din orase sunt ca si ei, emigrati de la sat, aceleasi apucaturi

 

 

Mi-ai dat parul in spate cu aceasta declaratie!!!!! ce de statistici rurale ... tot la tara am crescut pana la varsta de 10 ani in secuime si in Maramures dar n-as da pe nimic acei ani!!!!!

 

In Elvetia tot asa se cresteau copiii, cu hainutele si jucariile ramase de la cei mari, iar vecinii si rudele imprumutau si rochiile de gravida si toate produsele speciale: patutz, carucioare, leagane, triciclete, biciclete ..... totul se recicla desi aveau bani destui. Nu se arunca nimic!!! ca nu iesea din moda olitza sau trotineta!!!! ... mingea.

Doar in ROmania totul trebuie nou, pantofi mai ales la copil mic!!! si devin asa de fini si dragalasi ca abia faci diferenta intre jungla si capitala!!!! Iar cand devin mai mari, te armezi sa treci pe strada dupa apusul soarelui, mai bine, nici nu treci pe acolo!!!!!!!!!!!!!!! Coconiii din Maramu' sint blinzi, trag un biberon de horinca si se culca langa mielusei in casa!!!

Taranii la sate tin mieii in casa cu ei pana cresc mai mari sa nu le atace vre-un berbec turbat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot la tara am crescut pana la varsta de 10 ani dar n-as da pe nimic acei ani!!!!!

 

iar acum cand merg acolo copilul meu se joaca impreuna cu o turma de prunci pe o ulita fara masini, toti au biciclete si trag niste concursuri..... :o: si baga cate o ascunsa prin curtile batranilor...seara abia de-l pot culege de pa ulita.

si cand e acolo mananca pe rupte, il arde soarele, umbla pe camp toata ziua si uita complet televizorul.

ii place ca face ce vrea si cred ca se simte mai liber ca acasa.

ai mei n-au vremea lui mereu dar incepe sa ajute si el la gospodarie...asta pare ca-i place mult.

situatii si situatii.... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×