Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Lumea satului - barbatii murati in spirt

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu vreau doar sa stiu daca acest topic are ca scop denigrarea morosenilor si osenilor.

 

Si chiar acum ma gandesc (din nou) care tre sa fie explicatia pentru care acolo mizeria (la propriu) e atat de imensa, alcoolismul o ocupatie oisnuita....am intrebat asta si cu alte ocazii. Ai mei sunt de parere ca oamenii in Maramures si Oas in mod traditional sunt nevoiti sa muncesca din greu pentru existenta, bautura ajutandu-i sa duca la bun sfarsit treaba. Adica terenul destinat culturilor agricole fiind restrans s-au ocupat cu munca la padure, crestera animalelor (oi in special).

 

Alcoolismul, mizeria si delasarea sunt fara indoiala des intalnite in regiune. Totusi, osenii sunt renumiti ca oameni harnici si seriosi in postura de trudnici la cele mai imposibile munci. Asta apreciez la ei. Si folclorul. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost ultima oara in Romania intr-un sat in varf de munte...am stat in gazda la o familie tanara. Tatal sotului era alcoolic, doi frati la fel, sotia era carpa de sters pe jos desi mult mai tanara ca el si draguta. Relativ situatie buna ca bani. Decenta. Aveau o fetita de vreo 5 ani si-i dadeau sa bea cu paharelul de tuica vin la pranz. Sinistru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vreau doar sa stiu daca acest topic are ca scop denigrarea morosenilor si osenilor.

 

Si chiar acum ma gandesc (din nou) care tre sa fie explicatia pentru care acolo mizeria (la propriu) e atat de imensa, alcoolismul o ocupatie oisnuita....am intrebat asta si cu alte ocazii. Ai mei sunt de parere ca oamenii in Maramures si Oas in mod traditional sunt nevoiti sa muncesca din greu pentru existenta, bautura ajutandu-i sa duca la bun sfarsit treaba. Adica terenul destinat culturilor agricole fiind restrans s-au ocupat cu munca la padure, crestera animalelor (oi in special).

 

Alcoolismul, mizeria si delasarea sunt fara indoiala des intalnite in regiune. Totusi, osenii sunt renumiti ca oameni harnici si seriosi in postura de trudnici la cele mai imposibile munci. Asta apreciez la ei. Si folclorul. :stars:

 

In Maramures si Oas matriarhatul e cel mai puternic din Romania. E invers fata de Oltenia. Adica, in NV tarii femeile au voce groasa si barbatii voce pitigaiata (poate au si ouale mici, nu stiu). In Oltenia, femeile au voce suava, catifelata, mieroasa, iar barbatii voce guturala, badarana. Interesant nu?

 

Nu are ce cauta la Psihologie.

 

CP, ai avut sansa.

 

am uitat sa spun de niste tiganci de la mine din sat care isi cresc copiii cu suc pe biberon, la 2-3 ani copiii au aceeasi greutate ca la nastere, ce parere ai, tu fiind din aceasta aleasa etnie?

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica, in NV tarii femeile au voce groasa si barbatii voce pitigaiata (poate au si ouale mici, nu stiu). In Oltenia, femeile au voce suava, catifelata, mieroasa, iar barbatii voce guturala, badarana. Interesant nu

:stars: n-am observat asta neaparat pe aici....dar o sa fiu mai atenta....

In ceea ce priveste Oltenia cunostintele mele se reduc la Tudor Gheorghe, Cristi Minculescu si Ilie Balaci.....toti au voce guturala, adevarat. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Maramures si Oas matriarhatul e cel mai puternic din Romania. E invers fata de Oltenia. Adica, in NV tarii femeile au voce groasa si barbatii voce pitigaiata (poate au si ouale mici, nu stiu). In Oltenia, femeile au voce suava, catifelata, mieroasa, iar barbatii voce guturala, badarana. Interesant nu?

am uitat sa spun de niste tiganci de la mine din sat care isi cresc copiii cu suc pe biberon, la 2-3 ani copiii au aceeasi greutate ca la nastere, ce parere ai, tu fiind din aceasta aleasa etnie?

 

asta-i ai produs-o tu, sau ai cumparat-o ieftin din folclorul vostru local ?

pentru ca-i o prostie,oricum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am uitat sa spun de niste tiganci de la mine din sat care isi cresc copiii cu suc pe biberon, la 2-3 ani copiii au aceeasi greutate ca la nastere, ce parere ai, tu fiind din aceasta aleasa etnie?

Daca tot pui problema ca sunt de etnia asta, rezonez cu doamnele cu sapte fuste.

Ele cu sapte fuste, tu cu sapte camasi. De forta.

:stars: n-am observat asta neaparat pe aici....dar o sa fiu mai atenta....

In ceea ce priveste Oltenia cunostintele mele se reduc la Tudor Gheorghe, Cristi Minculescu si Ilie Balaci.....toti au voce guturala, adevarat. :doh:

O astfel de enumerare trebuie sa inceapa cu 'artistul' Marus Tuca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Satul meu natal , azil de nebuni - excursie de Pasti

 

 

Are un nume satul tau natal din Maramu' ???

Povestea la general suna a sec, pentru mine cel putin un fel de vorbesti si nu spui nimic.

Poate pentru ca eu-s obisnuita sa lipesc povestile langa locuri existente pe harta, cine stie?!?!?

Se intimpla sa trec si eu prin Maramures odata la 5-10 ani sa vizitez si satul meu natal!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P n-am observat asta neaparat pe aici....dar o sa fiu mai atenta....

In ceea ce priveste Oltenia cunostintele mele se reduc la Tudor Gheorghe, Cristi Minculescu si Ilie Balaci.....toti au voce guturala, adevarat. :lol2:

 

tre sa ai cunostiinte personale

 

prima mea iubita a fost de la Caracal, semana cu Princess Diana si avea o voce...care nici acum nu am uitat-o, dar cand o sunam acasa la caracal si-mi raspundea tacstu la telefon imi venea sa o iau la fuga...

 

plus de asta fiind pe jumate oltean, mai am si alte cunostiinte din zona

 

apoi am avut alta iubita de la Sighet, plus ca tot satul meu natal din zona lu maicamea e intesat cu moroseni, femeile sunt la putere, ei doar schelalaie cand nu sunt beti, si cand sunt beti, nu mai pot vorbi nimic

 

Are un nume satul tau natal din Maramu' ???

Povestea la general suna a sec, pentru mine cel putin un fel de vorbesti si nu spui nimic.

Poate pentru ca eu-s obisnuita sa lipesc povestile langa locuri existente pe harta, cine stie?!?!?

Se intimpla sa trec si eu prin Maramures odata la 5-10 ani sa vizitez si satul meu natal!!!!

 

nu am gene de maramu, satul meu e electrificat

 

Daca tot pui problema ca sunt de etnia asta, rezonez cu doamnele cu sapte fuste.

Ele cu sapte fuste, tu cu sapte camasi. De forta.

 

nu-mi spune ca nu ti-ai rezolvat complexele genetice, totul e in mintea ta

 

si evreii au fost acum 2 mii de ani ciurucurile lumii asa ca mai asteapta si tu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am fost ultima oara in Romania intr-un sat in varf de munte...am stat in gazda la o familie tanara. Tatal sotului era alcoolic, doi frati la fel, sotia era carpa de sters pe jos desi mult mai tanara ca el si draguta. Relativ situatie buna ca bani. Decenta. Aveau o fetita de vreo 5 ani si-i dadeau sa bea cu paharelul de tuica vin la pranz. Sinistru.

 

 

Si tu ce masuri ai luat? Ai anuntat macar Protectia Copilului ?Sau nu, ca doar oricum crestea micuta intr un varf de munte...................

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×