Sari la conținut
Forum Roportal
andrei_s

problema cu tagul <iframe>?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare toturor!

 

am un site care l-am adaugat acum cateva zile pe google, structurat pe iframe-uri pentru o viteza mai mare de navigare pe site, linkurile catre paginile secundare sunt facute prin flash (meniul , bannerul , etc). pana aici e ok tote bune si frumoase.

 

problema e ca nu am experienta in optimizarea site-ului pt motorele de cautare mai ales pt google.am inceput sa studiez problema si deodata tota bucuria mi-a fost eclipsata de un topic pe un anumit forum in care scria ca nu am nici o sansa

sa fac o treaba buna pe google cu site-ul pt ca nu se poate optimiza.

 

am citi si eu pe net tot felul de explicatii de optimizare, am pus in pagina de start titlul , meta tag-uri recomandate... cu KWs , descriere , ect... (urmeaza sa pun aceste taguri: titlu , meta tag etc si pe paginile secundare ale site-ului asta am inteles ca e bine si sa fac un site map pentru google ceva xml).

 

DAR am inteles ca pentru tag-utile '<iframe>' nu am o solutie, cu alte cuvinte in pagina principala nu am text, ci doar legaturi catre alte pagini. Cu toate astea am citit ceva despre tag-ul '<noframe>' , cum ca in acest tag poti pune text pe care sa-l citeasca google-ul, adica un mod de a compensa avariile facute de '<iframe>'.

 

intrebarea este: textul din cadrul '<noframe>' este citit de google, adica este o solutie buna de a aduce la suprafata ceea ce am ascuns cu '<iframe>-ul'?

 

daca ma puteti ajuta si cu alte sugestii de optimizare este super, eu va multumesc oricum pentru rabdare.

 

(ex:'www.anuntmagazin.ro')

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andrei,

 

Am vazut site-ul tau si pot sa-ti spun ca este aprope imposibil de optimizat.

Din pacate mesajul de pe forumul respectiv era indreptatit.

Poti sa folosesti tag-ul <noframe> dar pentru care din pagini vei pune textul acolo. Cred ca cel mai indicat este sa scapi de iframe-uri mai ales ca un site de anunturi trebuie sa se claseze bine in motoarele de cautare.

De asemenea nici realizarea navigatiei in flash nu este indicata.

Din pacate site-ul tau este un exemplu de "cum sa nu faci".

Sfatul meu este sa citesti pe site-urile de SEO cat mai multe articole si dupa ce ai acumulat destul de multe informatii sa te apuci de un redesign.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit tot anuntul dar daca problema sta in i-frame ... eu zic sa incerci cu php sau cu aspx sau sa apelezi la cineva care stie .... in ambele cazuri poti avea acelasi efect numai ca sa zicem in php continutul nu este schimbat intr-o pagina separata (cea din i-frame) ci intr-un DIV ... success ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
linkurile catre paginile secundare sunt facute prin flash (meniul , bannerul , etc). pana aici e ok tote bune si frumoase

 

 

si eu vreau tot asa, sa fac un site care sa aiba meniul in flash, iar continutul sa fie in html.Sa inteleg ca nu am sanse de optimizare la site?

ma gandeam ca un site map ar ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un sitemap face treaba, sau si mai bine e sa adaugi linkurile jos de tot, cum au majoritatea site-urilor mai mari, toate linkurile bagate intr-o bara undeva jos de tot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un sitemap face treaba, sau si mai bine e sa adaugi linkurile jos de tot, cum au majoritatea site-urilor mai mari, toate linkurile bagate intr-o bara undeva jos de tot...

 

ok..ms pt raspuns :*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×