Sari la conținut
Forum Roportal
adynastase

Care este scopul vietii?...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa acelasi rationament probabil ca tu consideri ca atunci cand tuna si fulgera, cineva face lucrurile alea in mod special, cu un scop anume. :nea:

Un nene ca asta, adica:

Tunetele si fulgerele au un scop bine definit pentru pamant....Ati auzit de azot ?...El se gaseste in atmosfera si fulgerele,ploaia il fixeaza in pamant....

 

Nu exista dovezi in favoarea unuia sau altuia din presupusele scopuri spirituale ale vietii, in afara de cele explicate prin evolutionism. Ceea ce nu inseamna ca nu pot exista. Ci doar ca, daca exista, nu le cunoastem. Daca te ajuta in vreun fel sa-ti formezi un crez in favoarea vreunei teorii care nu e probata empiric, ai tot dreptul sa o faci, ba mai mult, e posibil sa-ti fie benefic. Dar nu te astepta si nici nu pretinde adevaruri universale. Tot ce poti gasi sunt alti oameni cu adevaruri personale asemanatoare. Care nu vor fi insa nici mai bune, nici mai rele decat ale altora.

 

Evolutionismil este un basm, nesustinut de dovezi....Ramane o chestiune de credinta personala...atat...

 

 

Evident, nu putem să-l vedem literalmente pe Legislatorul şi Proiectantul Suprem.

Dar negăm noi oare existenţa unor lucruri cum sunt gravitaţia, magnetismul,

electricitatea sau undele radio numai pentru că nu putem să le vedem? Nu, nu putem face aşa ceva deoarece le putem observa efectele. Atunci de ce să negăm existenţa unui Legislator şi Proiectant Suprem numai pentru că nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce scop iti cresc tie unghiile, Toranagasama? :o:

Imi cresc unghii ca sa ma intrebi tu pe forum de ce imi cresc unghii ... PFUAI :good: Unde dai si unde crapa. :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cresc unghii ca sa ma intrebi tu pe forum de ce imi cresc unghii ... PFUAI :) Unde dai si unde crapa. :o:

Raspuns gresit ! :o: :good:

Tie iti cresc unghiile cu scopul de a stimula industria prin faptul ca vei cumpara unghiere, articole de manichiura si alte ustensile atat de necesare intretineri acestora.

Si in felul acesta dai de munca altor oameni, ce prin asta isi vort castiga painea necesaram, si au un scop in viata privitor la profesia lor pe care o exercita.

 

Acum intelegi de ce iti cresc unghiile ? :nea:

Sa nu spui ca umbli cu ele ne taiate ?? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Fat Frumos este o interpretare a unor idei si concepte, dar nimanui nu-i trece prin cap sa sustina ca are precizia unui reportaj si ca este o relatare intocmai a faptelor petrecute. (w00t)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Fat Frumos este o interpretare a unor idei si concepte,

Depinde de idei si concepte....comparatia asta e la fel de puerila ca si primul tau post de pe topicul asta.

 

dar nimanui nu-i trece prin cap sa sustina ca are precizia unui reportaj si ca este o relatare intocmai a faptelor petrecute. (w00t)

Principiul asta il crezi tu si cu cei care merg la biserica.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ce idei si concepte sunt, atata timp cat sunt prezentate sub o forma alegorica, pe care insa unii o vad ca pe un eveniment real, poate sa fie geneza sau fat frumos, ca tot aia e. :stars:

Ooo, atunci ca un user cu gandire matura si deloc puerila ce esti tu, ia explica-ne noua cum stau lucrurile de fapt. (w00t) :P:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apai am explicat {cum am putut} aici :

 

Totul trebuie sa aiba un anumit scop/sens sau orice desfasurare de evenimente are o cauza si un scop....Altfel, NU AR MAI FI EXISTAT NIMIC NICIODATA.

 

Poate nu intelegi in profunzime ce inseamna sa nu fi existat nimic niciodata.

Observ ca tu nu poti aborda divinitatea decat (crestin)religios si biblic.

 

poate sa fie geneza sau fat frumos, ca tot aia e. (w00t)

FALS !

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×