Sari la conținut
Forum Roportal
adynastase

Care este scopul vietii?...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiindca El nu ne-a creat roboti, ci fiinte libere sa alegem. De ce aceasta? Deoarece are nevoie de fiinte cu care sa comunice si in mijlocul carora sa-si manifeste dragostea si bunatatea Lui. Ne-a dat un model in sensul acesta prin prezentarea relatiei din cadrul Trinitatii dintre Tatal, Fiul si Duhul Sfant. De aceea doar cei care-L vor iubi pe Dumnezeu si vor vrea sa-L urmeze vor imparti mostenirea acestui Univers, impreuna cu Domnul Isus.

 

"Si, daca suntem copii, suntem si mostenitori: mostenitori ai lui Dumnezeu si impreuna mostenitori cu Hristos, daca suferim cu adevarat impreuna cu El, ca sa fim si proslaviti impreuna cu El." Romani 8:17

Tocmai asta e problema. Cand faci un dar cuiva, nu-i bagi pe gat "modul de utilizare".

Ceea ce e si mai josnic, dumnezeul tau santajeaza cu ceea ce se presupune a fi un dar.

 

Dragostea nu se manifesta asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar trebui ca viata sa aibe un scop clar si bine stabilit, sau de ca nu ar putea avea mai multe teluri pe mai multe planuri?

 

Sa gandim, sa invatam, sa ne punem intrebari, sa iubim, sa fim buni in primul rand cu noi insine si apoi cu ceilalti, sa ne bucuram de lucrurile simple, sa ne crestem copiii, sa incercam sa imbatranim frumos si intr-un final sa descoperim ce se ascunde in spatele cortinei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata este absurda, nu are un sens.Eu nu cred ca exista un scop al vietii, ci cred ca noi ne putem propune obiective care, indeplinite, sa constituie chiar sensul vietii noastre.De asemenea, cred ca putem trai fara un scop, insa in cazul respectiv am fi lipsiti de motivatia de a trai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata este absurda, nu are un sens.Eu nu cred ca exista un scop al vietii, ci cred ca noi ne putem propune obiective care, indeplinite, sa constituie chiar sensul vietii noastre.De asemenea, cred ca putem trai fara un scop, insa in cazul respectiv am fi lipsiti de motivatia de a trai.

Toti oamenii,vor sa fie fericiti,fie ca inteleg asta,fie ca nu.Cu totii vor o dezvoltare,fie ca inteleg sa o caute in planul spiritual,fie nu...cu totii vor un mai bine -asa cum il inteleg,sau nu ei.Chiar daca ,,mai binele'',e de fapt doar pentru ei,aparent un bine...

Asa ca,iata,avem cu totii aceleasi scopuri,acelasi sens,fie ca intelegem ori ba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta e problema. Cand faci un dar cuiva, nu-i bagi pe gat "modul de utilizare".

Ceea ce e si mai josnic, dumnezeul tau santajeaza cu ceea ce se presupune a fi un dar.

 

Dragostea nu se manifesta asa.

 

Problemele cu "darul" asta sunt doua:

1Darul nu functioneaza decat daca respecti "modul de utilizare" si de aceea vin la pachet.

2 Cine nu intelege "prospectul" ori crede ca nu merita efortul este liber sa refuze darul . Nici un santaj.

 

Mai apoi se intampla exact ca in viata.Nu se cade sa refuzi un dar,este nepoliticos ,iar cand cel ce daruieste este Dumnezeu, pare si riscant sa-l respingi asa pe fata. Unii o fac. Altii accepta asa de convenienta dar cu prima ocazie arunca darul la tomberon bombanind pe Dumnezeu . Mai sunt unii care sunt tentati de dar , tare tentati mai sunt ,pentru ca inteleg cat de valoros este. Viata vesnica in partasie [egalitate]cu Dumnezeu in imparatia Cerurilor. YAMM,YAMM. Dar ce te faci cu instructiunile alea ca nu poti sa le ocolesti. Si mai sunt si din aceia care spun sarut mana Doamne, multumesc frumos , insa dupa ceva timp obosesc sau se plictisesc si povara este prea mare pentru ei,deoarece nici nu le era dat sa o poarte. In sfarsit sunt ceilalti , mireasa lui Iisus , Biserica lui Dumnezeu.

 

Daca este greu de inteles, se poate consulta "pilda semanatorului".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti oamenii,vor sa fie fericiti,fie ca inteleg asta,fie ca nu.Cu totii vor o dezvoltare,fie ca inteleg sa o caute in planul spiritual,fie nu...cu totii vor un mai bine -asa cum il inteleg,sau nu ei.Chiar daca ,,mai binele'',e de fapt doar pentru ei,aparent un bine...

Asa ca,iata,avem cu totii aceleasi scopuri,acelasi sens,fie ca intelegem ori ba.

A dori un lucru nu implica si ca lucrul respectiv sa fie scopul vietii.Poti sa doresti fericirea sau sa o faci sa fie un scop.Multi doresc sa aiba bani, dar nu au ca scop asta.Evident ca nu compar banii cu fericirea, dadeam doar bun alt exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gaseste-ti inelul de rezistenta si incearca sa te motivezi si vei gasi calea spre scopul tau.

 

 

Veriga de legatura vrei a spune? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×