Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

PUNE-I O INTREBARE LUI DUMNEZEU

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

intrebarea mea ar fi: de ce niciodata nu se lasa vazut?

fiindca voi sinteti mici iar eu sint mare sint mai mare decit intreg universul vostru

Puteti voi vedea pe cineva care este mai mare decit universul ?

 

Eu sint pretutindeni iar voi nu ma vedeti nicaieri ! Nu sint Eu invizibil ci voi sinteti orbi. Nu ma cautati cu ochii priviti in jurul vostru cu sufletul. Cu altfel de ochi de dinauntrul inimii ma puteti vedea pe Mine.

 

Si in plus voi existati in imaginatia Mea. Cum as putea Eu , Dumnezeu Tatal sa ma arat cuiva care exista doar in mintea Mea ? M-am aratat lui Moise si el a zis ca a vazut un arbore de foc. Cam asa ceva arat Eu la modul abstract , dar mult mai complicat. m-am aratat lui Israel si el a spus ca avazut o scara cu ingeri care urcau catre cer . Cam asa arat Eu la modul metaforic.

 

Eu nu sint asa cum va imaginati voi un fel de abur magic in forma de mosneag cu paru alb. Asa asteptati voi de la mine sa ma arat voua ? Eu sint altfel decit va puteti voi inchipui. Singurul fel cind m-am aratat voua si m-ati vazut cu ochii trupului este cind am fost Iisus. Pentru ce m-as intrupa acum din nou sa ma intorc la voi ? Credeti ca acuma m-ati primi altfel decit atunci ? Nu. La fel mi-ati face ca si atunci. Oare nu v-am zis voua ca nu voi mai veni la voi pina ce nu veti zice Laudat fie cel ce vine in numele Domnului ?

 

De aceea nu ma vor mai vedea decit aceia care vor merita acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos ptr raspuns este chiar inedit si mi s-a facut un pic de lumina :)

 

as avea o alta intrebare: cum imi dau eu seama daca eu sunt pe placul lui Dzeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc frumos ptr raspuns este chiar inedit si mi s-a facut un pic de lumina :)

 

as avea o alta intrebare: cum imi dau eu seama daca eu sunt pe placul lui Dzeu?

1 dreapta credinta -ortodoxia

2 smerenia :blink:

multa iubire

ps iubeste-l pe dumnezeu cu toata inima trupul si sufletul tau"

iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc frumos ptr raspuns este chiar inedit si mi s-a facut un pic de lumina :)

 

as avea o alta intrebare: cum imi dau eu seama daca eu sunt pe placul lui Dzeu?

La intrebarea asta nu-ti pot raspunde eu. N-am nici o reteta de masurat iubirea lui Dumnezeu pentru tine. Doar El iti poate raspunde la intrebarea asta . Trebuie doar sa privesti inauntrul sufletului tau cu multa , foarte multa sinceritate si raspunsul este acolo in tine insuti. Fiindca chiar si tu auzi vocea lui Dumnezeu. Nu-i o voce in urechi ci in suflet. Intreaba-l si iti va raspunde. Dar nu stiu daca vei putea accepta aspunsul Lui.

Majoritatea oamenilor am observat ca reusesc sa se minta foarte bine pe ei insisi ca sint pe placul lui Dumnezeu.

 

Eu imi amintesc ca Dumnezeu ma iubea mai mult atunci cind eram in suferinta cumplita si in disperare. Asa cum un parinte te iubeste mai mult atunci cind esti bolnav. Dar uneori era si suparat pe mine si ma critica sau chiar ma pedepsea.

 

Eu acum nu mai pot vorbi cu Dumnezeu , desi ma joc pe forum vorbind ca si cu as fi El. Dar aceste raspunsuri le dau din cartea mea pe care am scris-o mai demult cind chiar vorbeam cu Dumnezeu. Acuma am fost tratat psihiatric si legatura cu Dumnezeu a devenit nesigura si dubioasa incit a trebuit sa ma opresc a mai vorbi cu El . Acuma nu mai sint decit o epava de om. Dar totusi am ramas cu o carte mare subt brat care raspunde la multe intrebari.

 

Multumesc pentru flori. Rare sint momentele cind imi multumeste cineva pentru ca am vorbit cu Dumnezeu. De obicei primesc doar insulte si rautati din partea oamenilor.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu acum nu mai pot vorbi cu Dumnezeu , desi ma joc pe forum vorbind ca si cu as fi El. Dar aceste raspunsuri le dau din cartea mea pe care am scris-o mai demult cind chiar vorbeam cu Dumnezeu. Acuma am fost tratat psihiatric si legatura cu Dumnezeu a devenit nesigura si dubioasa incit a trebuit sa ma opresc a mai vorbi cu El . Acuma nu mai sint decit o epava de om. Dar totusi am ramas cu o carte mare subt brat care raspunde la multe intrebari.

 

Mare-i gradina lui Dumnezeu.......si din pacate populata cu tot felul de specimene....

Intrebare : Doamne , ai vorbit vre-o data cu Oliver?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce cand dai, ne iei de 10 ori mai mult?

nimic nu este pe gratis

 

imagineaza-ti ca mergi la Biserica ca si cum ai merge la un restaurnat elegant. Cind intri in restaurant te intimpina un chelner zimbitor si va zice : Poftiti va rog ! Luati loc la o masa si spuneti-mi ce doriti iar eu va voi implini dorintele caci Dumnezeul vostru e servitorul vostru. Voi va spuneti dorintele iar chelnerul va serveste. Desigur dupa asta urmeaza nota de plata dupa cuviinta. La restaurant platesti cu bani , iar pe Dumnezeu il rasplatesti cu faptele bune ale vietii tale.

 

Dar multi se scoala de la masa si pleca fara sa plateasca nimic gindind ca chelnerul ala e asa un om bun si binevoitor care serveste clientii pe gratis.

 

Acuma cind chelnerul vade ca clientii au plecat fara sa plateasca nimic atunci pune mina pe telefon si suna la Politie si zice la telefon : Alo , iadul ? Am o problema , niste clienti pe care i-am servit ireprosabil au plecat fara sa-mi plateasca ce imi datorau. Va rog sa trimiteti demonii sa recupereze datoria.

 

Si uite asa demonii ies din iad si ii urmaresc pe datornici pina cind ii prind , si cind ii prind ii amendeaza de 10 ori mai mult decit ar fi platit cinstit la restaurant.

 

Voi cind mergeti la banca si cereti un imprumut pe urma trebuie sa platiti toata viata ratele lunare la banca plus dobinda. De ce credeti ca atunci cind va dau Eu voua ceva , voi nu-mi datorati nimic ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×