Sari la conținut
Forum Roportal
pegassus

Romanii din Europa - emigranti sau navetisti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hehe nene Admin, tigani copii strazii si dracula nu e tot ce stiu strainii despre noi.

De exemplu americanii mai stiu si ca Romania se afla de fapt in Rusia. Am avut o discutie foarte aprinsa odata cu un american care sustinea mortis ca Romania e in Rusia de fapt. Degeaba ii spuneam eu, bai nene eu sunt romanaca si stiu mai bine de unde vin, el nu si nu. Deci, fratilor, oriunde ati fi, IGNORANTA este cuvantul care ii caracterizeaza pe multi straini. Habar nu au pe ce lume traiesc, sunt rupti total de realitate, nu au valori spirituale si morale nici macar jumatate cat au unii romani, insa snobismul e pe primul loc in mintea lor.

Eu va sugerez asa cum am mai spus-o de cateva ori zambiti-le dragut acelor straini care va judeca pentru fatul ca va numiti romani, deci, zambiti-le dragut si superior si spuneti-le ca de fapt infrastructura lor economica se sprijina pe "minti romanesti". Nu vor sa vorbeasca cu voi, nu vorbiti nici voi cu ei. Aratati-le prin fapte ce inseamna sa ai valoare si sa te numesti roman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spider vreau sa te completez adaugand de asemenea ca Budapesta este capitala Romaniei (acum suntem si unguri ) si ca vorbim rusa ! oare cat de prost sa fii sa zici asa ceva?

e bun sfatul tau in ceea ce priveste aceste persoane , dar uneori nici sa zambesti nu mai poti !

va pup pe toti si va urez un weeca-end placut oriunde v-ati afla!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La lucru ma aflu, multumesc de urare :-

Romanii cred ca au totusi un nivel intelectual ridicat, comparativ cu straini (fara articol) aflati la acelasi nivel. Doar asa devenim mai competitivi. Ma refer la cei care se duc acolo sa presteze o munca respectabila sau cu motive decente.

Avem si noi uscaturile noastre, dati numai un search dupa 'demigrant'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la i g i u sa iti garantez ca nivelul nostru intelectual e mult mai ridicat !

pana si nivelul scolar e mult mai ridicat , nu ma refer la facultate pentru ca aici e mult mai greu ca in Romania dar pana la fac sunt varza!n-au pic de cultura generala iar in plus francezii habar n-au sa-si scrie corect limba materna! serv usor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o intalnire cu un francez chiar alaltaieri. Ce ma deranjeaza la ei e ca nu pot accepta sa vorbeasca intr-o limba straina folosind accentul respectiv si constructia respectiva. Nu pun neaparat pe seama ignorantei ci mai degraba educatia primita in scoala. Si noua pana nu demult ni se insufla in primare: suntem cei mai destepti, bogati, vita (vita) buna, limba curata, etc.

Ah, dar cu neologismele alea englezisme tot trebuie facut ceva. Nu as merge chiar pana la solutia radicala a francezilor (vedeti traducerile a tot ce inseamna IT, sunt de-a dreptul ilare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crede-ma ca am vorbit cu un francez in germana si n-am inteles mai aproape nimic! la scoala ei invata o limba straina frantuzita ! eu fac meditatii cu o tipa la engleza si nu-ti zic cat imi bat capul pana pronunta corect un cuvant in engleza! si dupa toate astea tot ei fac misto de noi pentru ca pronuntam nu stiu cum unele cuvinte in franceza sau ca avem un accent ciudat! crede-ma ca n-am intalnit multi francezi care vorbesc cursiv o alta limba straina ( dintre colegii mei de la fac , suntem vreo 300, sunt decat cativa care stiu sa vorbeasca o alta limba).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi sa-a parut comic faptul ca nu putea sa pronunte primul 'h' dintr-un cuvant ('have','hot','here') :-

Era un episod de SouthParca in care un tip nu putea sa pronunte decat "Plane'arium" (fara te). Cica bone disease :( Urat din partea lor oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o colega la institut care este frantuzoaica. Si vreau sa spun ca vorbeste o engleza perfecta, nu o spun eu, ci o spune o alta colega englezoaica, si in plus acel rrrrrrrrrr frantuzesc suna asa de simpatic in engleza ei.

 

 

pe.sa....... si stie sa pronunte si "H" :dee

 

Ca sa fim drepti, nimeni nu e perfect. Asa cum noi spunem vrute si nevrute despre alte natii probabil ca asa au si ei placerea lor sa spuna despre noi. Sunt totusi de acord cu faptul ca din punct de vedere al abilitatilor de comunicare si al nivelului de cultura generala ii depasim de departe.

 

pe.sa.2: dar i-ati auzit pe germani vorbind engleza? La ei litera "W" la inceputul oricarui cuvant in engleza se pronunta "V". Sunt draguti asa cu accentul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe ei nu prea intereseaza chestiile astea! oricum ma consoleaza faptul ca ,macar din punctul asta de vedere , suntem mai buni ca ei ! dar crede-ma ca te apuca nervii cand ii vezi cat de tari se cred ! asta e fiecare cu educatia primita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem conference call cam in fiecare seara cu statele. Ciudat cum, desi romanasii nostri stalcesc engleza in toate felurile posibile, rezultatul e perfect inteligibil. Cel putin de cele mai multe ori nu trebuie repetat. In schimb cand a trebuit sa vorbesc cu un chinez (stabilit in state) am avut mari dificultati in a-i descifra cuvintele.

Credeti ca depinde asa de mult sa fi crescut in aceeasi tara, chiar daca nu folosesc aceleasi cuvinte? Ma refer la doi oameni care vorbesc numai in engleza (de ex).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×