Sari la conținut
Forum Roportal
pegassus

Romanii din Europa - emigranti sau navetisti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna spider! ai dreptate in ceea ce spui , dar nu cred ca ai inteles mesajul meu sau poate nu m-am exprimat eu bine! eu nu invinuiesc tiganii sau alti romani fara capatai , nu sunt rasista , nu judec persoanele dupa aparente ,dar ce ma deranjeaza e ca suntem toti priviti ca hoti , ca o natie de depravati ! si cred ca nu e este cazul! eu lucrez pentru politia de frontiera (stau aproape de Spania) si pentru tribunal ca translator si crede-ma ca am vazut zeci de cazuri de romani fara acte in regula , veniti in Europa sa lucreze! si foarte multi venisera aici , lucrau la negru , dar erau cinstiti , nu venisera la furat sau la altceva in genul asta , dar asta nu conta pentru nimeni !

ceea ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca suntem toti priviti la fel, iar cand te duci sa te angajezi sau sa iti prelungesti titlul de sejur(in cazul meu) si le spui ca esti roman se schimba toti la fata !

nu mi se pare corect sa fim toti tratati la fel!mie mi se pare trista situatia asta si stiu ca o sa mai continue mult timp asa si ca nu putem face nimic sa-o schimbam! e pacat pentru ca nu suntem toti la fel !

ai dreptate oriunde am fi tot romani ramanem , dar pe mine ce ma deranjeaza este imaginea care este atribuita romanilor in special!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inteles perfect mesajul tau :dee eu faceam doar o completare la peisajul descris de tine. Pe toti ne deranjeaza ca suntem tratati drept hoti si tocmai asta spuneam mai sus. Ni se trage de undeva mai din adanc. :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa inteleg de ce ne framantam atat de mult cu situatia pe care o traim cu totii ce i plecati. a incercat vreodata cineva sa faca ceva ca sa iesim din situatia asta ? Mi e mi sa au intamplat doua chestii destul de ciudate: un italian m a intrebat daca noi...romanii dormin pe jos...sau in pat .? iar un altul, daca avem televizoare color. La inceput mi a venit sa plang, pe urma mi am dat seam a ca cel care ar trebui sa planga ar fi fost persoana care mi a pus intrebarile respective....lucru car e de altfel la am si spus..... i am explicat ca unui idiot ca nu e chiar asa, si ca romania nu e doar ce vede el la televizor ( printre altele aici cand se vorbeste de romani la televizor....se amintesc doar copii care stau prin canale, si batranii care nu au ce manca- lucruri care credeti ma se intampla si in italia, sau spania, ori franta....)....si ca suntem destul de rasariti ca popor....

 

 

cu toate astea insa...zilele trecute intorcandu ma acasa, in autobuz sa au urcat trei romani...probabil "ieria de bucuresti"...si au inceput sa vorbeasca intr un mod care m a facut pe mine sa mi fie rusine ca sunt roman. Asta e unul din motivele pentru care cateodata las garga jos, renuntand sa lupt pentru a demonstra ca romanii nu sunt asa cum ne vad europenii.... Cu sufletul plin de tristete, incerc sa accept faptul ca asa suntem....un neam de hoti, ciobani, neciopliti....

 

Pe urma imi revin....si incep din nou lupta cu vantul....

 

 

Inca o data ...sunt mandru de a fi roman....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer pe mine situatia asta ma enerveaza la culme! si eu incerc sa le explic francezilor ca ce vad ei la televizor nu este adevarata Romanie si ca nu toti romanii sunt hoti , ciobani neciopliti ( a propos ii respect pe adevaratii ciobani pentru ca nu e simplu ce fac ei :winca: ) curve etc , dar degeaba !

oamenii care ma cunosc imi zic ca sunt o exceptie , ca nu par romanaca! eu le raspund ca nu este adevarat , ca intr-adevar pe romani in general poti conta , ca suntem foarte primitori , ca in pofida greutatilor materiale pe care le cunoastem , luptam si nu ne plangem si ca suntem serviabili, ceea ce francezii nu sunt ; dar nu stiu daca vreodata imaginea Romaniei se va schimba! sper ca poate cu timpul lucrurile sa se schimbe deoarece nu meritam asta!este si vina mediei in toate astea! e normal pentru ca in strainatate vezi numai lucruri negative despre noi!

acum o luna am fost la un festival de fotografie international care are loc aici in oras , si mare mi-a fost uimirea cand am vazut un reportaj despre tigani si culmea peste 75 % din fotografii erau cu tiganii din Romania! oare doar in Romania sunt tigani?? eu nu prea cred ! imi venea sa ma duc sa le zic cateva vorbe fotografilor( unul era neamt iar altul olandez ) , dar nu cred ca servea la ceva!

astept ziua in care o sa vad si eu la televizor ceva pozitiv despre noi! chiar astept cu nerabdare !

pana atunci tot ce pot face e sa sper ca lucrurile se vor imbunatati si pentru noi!

si nu o sa-mi fie rusine niciodata ca sunt romanca , pentru ca noi macar stim ce inseamna viata !

va pup pe toti si va urez numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii daniela...depinde foarte mult si de mediul in care te invarti....eu lucrez la camera de comert din milano.....aici lumea e destul de deschisa la minte, si in general sunt tinerei ( media de varsta e de 30 de ani). Sa stii ca cei mai reticenti sunt intotdeauna batranii....cei cu idei preconcepute care nu vor sa accepte ca mai exista si alte natii in afara de a lor ( poate e un exemplu stupid).

Ideea e ca am reusit sa ma fac respectat ( de fapt suntem un grup de romani ) care ma reusit sa ne facem respectati ca romani pentru profesionalismul de care dam dovata....si in general....pentru atitudinea noastra.

Problema e pe strada, unde nu te cunoaste lumea, si unde daca ai deschis gura, esti clasificat direct : un hot de roman....

sper ca ai norocul sa traiesti intre oameni deschisi la creier, si cu care sa poti comunica.....

 

un salut calduros...si weeca end placut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i am explicat ca unui idiot ca nu e chiar asa, si ca romania nu e doar ce vede el la televizor ( printre altele aici cand se vorbeste de romani la televizor....se amintesc doar copii care stau prin canale, si batranii care nu au ce manca- lucruri care credeti ma se intampla si in italia, sau spania, ori franta....)....si ca suntem destul de rasariti ca popor....

 

 

In acest context doresc saadug si eu ceva!

La bunicii mei la tara, un sat in judetul Prahova, au venit niste francezi de unde nu stiu sigur sa spun, dar cica satul este infratit cu acea regiune, si.....au spus ca vor face un filmulet despre aceasta regiune care este chiar minunata :!: cu munti, vile, aer curat si tot ce vrei.

Francezii au fost tratati exact ca pe niste oaspeti de seama,.....spun asta pentru ca la mine au stat, li sa-a pus pe masa toate bunataturile, binenteles de la noi din regiune, inclusiv mamaliga(care au intins-o pe paine, pana am venit eu).

In ziua in care ne-au anuntat ca o sa apara acel filmulet tot satul era pe televizoare sa vedem ce prezinta!

Cand ne uitam, surpriza mareeeeeeeeeeee :socca: :socca:

In flimulet nu aparea decat o casa parasita si darapanata, singura care este in tot satul, ne prezenta ca niste sclavi care nu stiu ce este ala televizor, si tot tacamul ce sa mai povestesc :!: :!:

Atunci intreb eu a cui este oare vina :?: :?:

Eu zic ca noi suntem un popor extraordinar, iar strainii o stiu dar nu recunosc :- , si le convina sa vorbeasca asa :!: :!: :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna Loredana! stii de ce au facut asa? pentru ca astfel de reportaje au un mare succes aici ! si intotdeauna prefera sa arate alte tari , in nici un caz pe a lor ! eu unde locuiesc , in fata casei est un parc , si vreau sa-ti spun ca in fiecare seara trebuie sa fie vreo bataie , vre'un schimb de drogruri sau chestii din astea! uneori se bat cu bate si sabii dar francezii nu fac reportaje despre asa ceva ! e imaginea tarii lor in joc si nu-si permit ! mie mi-e mult mai frica aici decat in Bucuresti unde am locuit totusi 19 ani de zile! culmea e ca eu stau in centru , nu intr-un cartier marginas ! si crede-ma ca vezi unele lucruri de ramai prost ! si ce e de facut? noi nu putem face nimic !

este vina mediei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va doresc un weca-end palcut la toti si multa bafta oriunde ati fi ! sincer imi face mare placere sa vorbesc cu voi , cu toate ca subiectul nu este deloc placut! va pup !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sergione iti dau mare dreptate , depinde de mediul in care te invarti! si eu , din fericire, am dat peste oameni deschisi la minte , am reusit sa ma fac apreciata prin ceea ce fac si prin felul meu de a fi , dar oamenii care nu ma cunosc si carora le spun ca sunt romanca imi pun imediat eticheta de" fata usuratica" pe care le au romancele aici si in general fetele din est ! am avut mari neplaceri din cauza acestui lucru ! si ce-i de facut in aceasta situatie?ii dezamagesc cand le arat ca nu e deloc cazul meu , dar de fiecare data vin altii si tot asa ! in putinul timp liber incerc sa profit si sa ies dar de fiecare data cand ma duc in discoteca sau intr-un bar , trebuie sa fie cineva care ma agreseaza din cauza faptului ca sunt romanca ! sincer e foarte neplacut ! si astfel de persoane imi fac mila uneori , pentru ca sunt mult prea inchisi la minte !

o alta problema ar fi cu prelungirea titlului de sejour sau cu deschiderea unui cont in banca ; cum le spui ca esti roman cum se schimba la fata!

sunt chestii de care ma lovesc adesea si care ma dor !

si ma doare faptul ca nu putem face nimic! doar oameni care ne cunosc ne apreciaza , in rest pentru toti suntem la fel ! n-ar trebui sa ma deranjeze ceea ce gandesc altii despre mine , dar e imposibil;din cauza unor prejudecati asa am avut probleme cu actele , am fost agresata in discoteca .... proful meu de drept civil mi-a zis in fata ca pentru el toate romancele sunt curve , iar eu m-am enervat si m-am certat cu el , am incercat sa-i explic ca nu este asa , dar n-a servit la nimic ; in plus mi-a pus 0 la examen din cauza asta!

incerc sa accept toate astea dar ma intreb pana cand!

weeca-end placut ! te pup !

 

Daniela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va doresc un weca-end palcut la toti si multa bafta oriunde ati fi ! sincer imi face mare placere sa vorbesc cu voi , cu toate ca subiectul nu este deloc placut!  va pup !

 

Un weeca-end placut iti doresc si eu tie Daniela si tuturor romanilor oriunde ar fi ei.

Am avut si eu parte de situatii in care cand am vazut cum se comporta unii romani, am bagat capul la cutie si nu am mai zis nimic. Dar fiecare popor are gunoaiele lui dar poate altii stiu mai bine sa le ascunda.

Din pacate tot ce stiu strainii despre noi: tigani, copii ai strazii si Dracula. Poate daca am sti sa fructificam ultima parte am avea si noi mai multi turisti care ar vedea cum este de fapt tara noastra.

Ce am observat eu in strainatate: stiu sa-si vanda marfa. Noi avem locuri mult mai frumoase si chestii mai interesante de aratat dar ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×