Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa va spun cum functioneaza sistemul.

 

O masina este inregistrata ca a depasit viteza legala de catre o camera fixa. Politia cauta cine este proprietarul pe baza numarului de inmatriculare al masinii si ii trimite acasa instiintare prin plic recomandat.

 

Acel plic poate sa-l primeasca si sa semneze de primire oricine se afla atunci acasa, inclusiv bunica de 80 de ani care nu are permis. Faptul ca cineva a semnat ca a primit plicul, inseamna doar ca plicul s-a predat, nu ca s-a gasit vinovatul.

(...)

Deci, eu am condus. Eu nu am primit plicul, ci altcineva care a fost acasa cand a venit postasul. Eu vreau sa contest pe motiv de conditii meteo nefavorabile pentru ca aparatul radar sa fi putut inregistra corect. Dar eu trebuie sa dovedesc ca atunci a plouat. Problema este ca nici pe site-ul oficial al INMH, nici pe cel al politiei rutiere nu este afisata vremea din urma, ci doar in ziua curenta.

Ba conteaza foarte mult. Trebuie sa semneze cel pe numele caruia ii este destinata. Nu oricine.

Apoi, contestatia se face in instanta. In termenul prevazut.

Dar cel mai usor se contesta Procesul - Verbal, pentru ca multi nu il completeaza corect si e lovit de nulitate, in felul asta.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

umblă zvonul că se va renunţa la radarele fixe din cauză că nu şi-au prea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
umblă zvonul că se va renunţa la radarele fixe din cauză că nu şi-au prea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×