Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca am primit prin posta o amenda pentru depasirea vitezei luna trecuta si eu stiu ca in acea zi si acea zona a plouat si, ca urmare, aparatul radar nu functiona corect, unde pot sa aflu exact conditiile meteo de atunci ca sa le anexez la contestatie?

 

Am cautat si pe site-ul INMH si pe cel al Politiei rutiere si nu am gasit conditiile meteo din urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ti-a dat prin minte sa platesti amenda in 48 de ore? cauza e pierduta. la vorba mea ai sa ajungi. sorry

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subliniez - azi am primit-o prin posta si trebuie sa comunic cine a fost soferul si eventualele observatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subliniez - azi am primit-o prin posta si trebuie sa comunic cine a fost soferul si eventualele observatii.

 

Da' cine te-a pus sa o ridici :friends: ?

 

In plus, daca ai si tu parinti/amici cu permis dar care nu conduc, baga-i pe ei la inaintare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am ridicat-o eu, am primit-o gata desfacuta

 

bravo, cui a luat-o si a deschis-o! :friends:

 

eu vreau doar sa aflu unde gasesc vremea din 16 februarie, Calimanesti, Vrancea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am ridicat-o eu, am primit-o gata desfacuta

 

bravo, cui a luat-o si a deschis-o! :friends:

 

eu vreau doar sa aflu unde gasesc vremea din 16 februarie, Calimanesti, Vrancea

 

Ce te mai intereseaza vremea din data respectiva daca nu tu ai ridicat amenda?

Sa o plateasca cine a primit-o si cine a desfacut-o, pt ca a primit-o in baza actului lui e identitate, nu al tau.

 

Despre vreme, sincera sa fiu, nu stiu. In afara de site-urile pe care le gasesti cu google si care nu sunt relevante.

 

Inca ceva, Calimanesti nu-i in Valcea sau e si in Vrancea un alt Calimanesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca postasul ti-o lasa la adresa, nu conteaza cine a deschis-o, ci proprietarul masinii trebuie sa comunice pe fax cine a fost soferul (ca sa stie la cine sa puna punctele, ca poate ai imprumutat masina la altcineva) si daca ai observatii. Abia dupa ce transmiti datele astea, trimit amenda si punctele aferente la persoana pe care ai indicat-o ca era la volan atunci.

 

Eu stiu ca a plouat si vreau sa ma asigur de asta si sa trimit conditiile meteo prin fax pentru contestatie.

 

Ideea e ca ar trebui sa te intelegi in prealabil cu postasul sa nu-ti lase deloc plicul acasa, dar acuma asta e...

 

Ca urmare, unde aflu conditiile meteo scris negru pe alb, ca pe INMH nu spune?

 

E in Vrancea.

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea e ca ar trebui sa te intelegi in prealabil cu postasul sa nu-ti lase deloc plicul acasa, dar acuma asta e...

 

 

Tatalui meu si colegilor sotului meu le-a venit acasa rahat d'ala....instiintare sau cum ii spune ca am impresia ca iti vine recomandata. Si daca te duci sa semnezi, clar, tu esti ala, dar daca te faci ca ploua, ura si la gara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun cum functioneaza sistemul.

 

O masina este inregistrata ca a depasit viteza legala de catre o camera fixa. Politia cauta cine este proprietarul pe baza numarului de inmatriculare al masinii si ii trimite acasa instiintare prin plic recomandat.

 

Acel plic poate sa-l primeasca si sa semneze de primire oricine se afla atunci acasa, inclusiv bunica de 80 de ani care nu are permis. Faptul ca cineva a semnat ca a primit plicul, inseamna doar ca plicul s-a predat, nu ca s-a gasit vinovatul.

 

Mai departe, proprietarul masinii este instiintat ca masina lui a circulat cu vitexa X, in localitatea ...., judetul.... El trebuie sa comunice pe propria raspundere cine a fost soferul masinii (ca poate a imprumutat masina la cineva) si daca are contestatii de facut. Contestatiile trebuie dovedite.

 

Daca nu are contestatii sau i s-au respins ca fiind neintemeiate, soferul indicat (cu nume, CI si adresa) de catre proprietarul masinii va primi la adresa lui instiintarea cu punctele de penalizare si amenda propriu-zisa.

 

Asta e procedura si pt persoane fizice, si pt persoane juridice (la o firma cu mai multe soferi si mai multe masini, instiintarea vine la sediul firmei si acolo se stabileste cine a condus masina in data respectiva si se comunica politiei).

 

 

Deci, eu am condus. Eu nu am primit plicul, ci altcineva care a fost acasa cand a venit postasul. Eu vreau sa contest pe motiv de conditii meteo nefavorabile pentru ca aparatul radar sa fi putut inregistra corect. Dar eu trebuie sa dovedesc ca atunci a plouat. Problema este ca nici pe site-ul oficial al INMH, nici pe cel al politiei rutiere nu este afisata vremea din urma, ci doar in ziua curenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatalui meu si colegilor sotului meu le-a venit acasa rahat d'ala....instiintare sau cum ii spune ca am impresia ca iti vine recomandata. Si daca te duci sa semnezi, clar, tu esti ala, dar daca te faci ca ploua, ura si la gara.

 

Si cand zic eu ca psihologia folclorica romaneasca e de baza. Simpla si eficienta.

Aveti probleme in trafic ?!

Mituiti postasul :spiteful:)

Altceva.

Am inteles ca radarele astea fixe sunt de fapt o afacere privata. Cum ca in jur de 40% ar intra in conturile firmelor care administreaza afacerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×